ÚvodAktualityZa tradicí výroby šumavského skla – poznejte šumavské sklárny a jejich výrobky
Kultura

Za tradicí výroby šumavského skla – poznejte šumavské sklárny a jejich výrobky

Výroba skla na Šumavě má dlouhou tradici, skleněné produkty ze šumavských lesů dobíjely několik staletí evropský trh a byly vysoko hodnoceny na světových výstavách. První zmínky o šumavském sklářství pocházejí z 14. století. Koncem 17. století začalo české sklo vytlačovat ze světových trhů benátskou produkci. Nejslavnější šumavskou sklárnou byla huť Klášterský mlýn v Rejštejně, založená roku 1834 proslulou firmou Johann Lötz – zdejší duté sklo patřilo k nejlepším a nejžádanějším na světě. Slavná byla i sklářská huť v Anníně, která vyráběla od roku 1866 mimořádně kvalitní vrstvená a broušená skla neobvyklých odstínů, napodobující polodrahokamy. Ve výrobě tabulového, broušeného skla a litých zrcadel vynikali Abelové na Železnorudsku. Vydejte se na cestu po stopách šumavského skla do dob minulých i do současnosti.

Poznejte šumavské sklárny

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Muzeum Šumavy Kašperské Hory Kultura

Muzeum Šumavy Kašperské Hory

Muzeum Šumavy Kašperské Hory prochází nyní rekonstrukcí. Od 1. 11. 2023 je kvůli rekonstrukci otevřená pouze nová expozice skla s názvem Cesty šumavského sklářství.

Páteříky a vinuté perle ze Šumavy – dílna v Kašperských horách Kultura

Páteříky a vinuté perle ze Šumavy – dílna v Kašperských horách

Paní Hedvika Zahálková vyrábí vinuté perle na sklářském kahanu. Její kvalitmí a originální výrobky obdržely v certifikát Šumava – originální produkt®. Tato značka znamená, že výrobky prošly přísným procesem certifikace, který zákazníkovi garantuje jejich skutečný původ na Šumavě.

Gerlova Huť u Železné Rudy Památky

Gerlova Huť u Železné Rudy

Bývalá sklářská osada Gerlova Huť je jednou z několika dřívějších sklářských lokalit v okolí Železné Rudy. Nedaleká křižovatka cest s rozcestníkem je významným turistickým bodem západní Šumavy.

Sklářské muzeum v Lenoře – za tradicí šumavského skla Kultura

Sklářské muzeum v Lenoře – za tradicí šumavského skla

Obec Lenora se nachází v údolí Teplé Vltavy na Šumavě asi 15 km jižně od města Vimperk. Vznikla v roce 1834 jako osada kolem nové sklářské huti. Tradici sklářského umění, které bylo známé po celé Evropě, připomíná expozice historického skla v místním sklářském muzeu.

Bývalá obec Flusárna na Šumavě Památky

Bývalá obec Flusárna na Šumavě

V 1. polovině 19. století tvořilo Flusárnu pět domů. Osadě dominovalo velké patrové stavení s polovalbovou střechou ozdobenou klasickou šumavskou zvoničkou, uvnitř kombinující obytnou a hospodářskou část. K této usedlosti náležel ještě obytný domek v místech dnešního křížku.

Antýgl – autocamping v historickém králováckém dvorci Ubytování

Antýgl – autocamping v historickém králováckém dvorci

Rozlehlý dvorec na pravém břehu řeky Vydry býval osídlen takzvanými Králováky – svobodnými šumavskými osadníky převážně německé národnosti, kteří byli podřízeni jen českému králi.

Sklárna J&P Stachy na Šumavě Zážitky

Sklárna J&P Stachy na Šumavě

Ve Stachách je návštěvníkům k dispozici volně přístupná dílna, ve které můžete zhlédnout, jak vzniká křehká krása.

Sklárna Annín na Šumavě Kultura

Sklárna Annín na Šumavě

Jednou z nejdéle nepřetržitě fungujících skláren u nás je ta v Anníně na Šumavě. Najdete jí mezi Sušicí a Kašperskými Horami. Založena totiž byla již roku 1796 a její budovy jsou dnes kulturní památkou.

Muzeum Vimperska Kultura

Muzeum Vimperska

Sbírky Muzea Vimperska jsou součástí Státního zámku Vimperk. V rámci obnovy v letech 2018–2021 vznikly úplně nové expozice, které se zaměřují na témata spojená s Vimperskem (knihtisk, sklářství, atd.).

Muzeum Šumavy Sušice Kultura

Muzeum Šumavy Sušice

V muzeu je k vidění hned několik expozic, které se vztahují jak Šumavě, tak i historickým faktům této oblasti. Asi nejzajímavější expozicí je Sušický mechanický betlém, který byl v roce 2014 po několikaměsíční pauze znovu zpřístupněn veřejnosti.

Filipova Huť – nejvýše položené sídlo v České republice Památky

Filipova Huť – nejvýše položené sídlo v České republice

Šumavská víska Filipova Huť se nachází se na jižních svazích rozsochy hory Sokol, v údolí Filipohuťského potoka, v nadmořské výšce 1093 m. Je nejvýše položeným sídlem v České republice a zároveň křižovatka turistických cest a oblíbené rekreační místo.

Sklářské muzeum Annín Kultura

Sklářské muzeum Annín

Muzeum, které připomíná tradici šumavského sklářství, můžete navštívit ve sklárně Annín na Klatovsku.

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem Památky

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem

Kostel v česko-německém pohraničí má za sebou pohnutou minulost. Dříve oblíbené poutní místo po válce chátralo, zmizely varhany, oltář, lavice i vnitřní výzdoba... Nyní je však považován za evropský unikát díky své nové výzdobě z lesního skla.

Pavilon skla Klatovy Kultura

Pavilon skla Klatovy

Výstavní pavilon v zahradě u Muzea Dr. Karla Hostaše se věnuje především sklu. Základem expozice je unikátní soukromá sbírka šumavského skla firmy Lötz, doplňovaná příležitostnými výstavami českého i zahraničního skla.

Skleněná socha sv. Vintíře v Anníně Památky

Skleněná socha sv. Vintíře v Anníně

Na Vitnířově stezce potkáte neobvyklou skleněnou sochu svatého Vintíře od sklářské výtvarnice Vladimíry Tesařové. Nachází se nedaleko kostela sv. Mořice v Anníně.

Ateliér šumavské perle v Nezdicích na Šumavě Kultura

Ateliér šumavské perle v Nezdicích na Šumavě

V ateliéru paní Jany Wudy se seznámíte s historií sklářské výroby korálků vyráběných na Šumavě již ve středověku, které byly navlékány do růženců. Konají se zde také kurzy, kde se výrobě vinutých perlí můžete naučit.

Muzeum Šumavy Železná Ruda Kultura

Muzeum Šumavy Železná Ruda

Expozice muzea je umístěna v domě, který v roce 1877 dal vystavět Jiří Kryštof Mikuláš Abele. Základ expozice pochází z rodinného majetku a rodinných sbírek sklářského rodu Abele. Vystavené sklo představuje v převážné většině produkci abelovských hutí.

Výlet na Šumavu – originální skleněné sochy Vladimíry Tesařové

Výlet na Šumavu – originální skleněné sochy Vladimíry Tesařové

Obří skleněný oltář a pulpit z lesního skla, originální přírodní růženec se skleněnou studánkou, socha Krista, korunovaného ostnatým drátem z někdejší železné opony, svatý Jan, který jednou tváří zdraví kolemjdoucí a druhou kyne vodákům – to všechno jsou díla sklářské výtvarnice Vladimíry Tesařové. Víte, kde je uvidíte na vlastní oči?

Další aktuality

10 tipů na výlet do Českého lesa

Český les, chráněnou krajinnou oblast v Plzeňském kraji, ocení především milovníci panenské přírody. CHKO Český les vyhlášená v 1. srpna 2005 má rozlohu 466 km², která je z 80 % pokryta lesem. Krajina s desítkami zaniklých obcí má tajemnou atmosféru i pohnutou historii. Lesnatou krajinu doplňuje pestrá mozaika pastvin, luk i dálkových tras. Můžete se tu také projít po části významné středověké obchodní cesty. Nejcennější části Českého lesa jsou chráněny jako přírodní památky a rezervace.
30. březen 2025 16:42
Příroda, Plzeňský kraj

Plzeňská Techmania otevírá novou expozici Udržitelný svět

V sobotu 22. března 2025 se v Techmanii otevírá zcela nová expozice, zaměřující se na dosavadní vývoj našeho světa. Stálá výstava vám ukáže, jak svým chováním přetváříme okolní prostředí. Při jejím prozkoumávání zapojíte také všechny smysly – budete moci vidět, slyšet, dotýkat se i cítit, jakým způsobem je naše planeta formována a dokonce svými činy ovlivníte její další vývoj. Nová expozice vás seznámí s životopisem naší planety a dá vám možnost interaktivně prozkoumat, jakou roli v její historii sehrává člověk.
22. březen 2025 6:00
Kultura, Plzeňský kraj

Pěší turistika v Plzeňském kraji: inspirace pro výlety a procházky Šumavou i Českým lesem

Patříte mezi milovníky přírody, a navíc rádi chodíte po pěších trasách? Pak pro vás máme několik tipů na méně známé turistické trasy na Šumavě i v Českém lese: projděte si Vintířovu stezku, poznejte tři větve Zlaté stezky a vydat se můžete i do zaniklé obce Lučina. Trasy vás zavedou do neobjevených koutů Šumavy, Pošumaví i do chráněnné krajinné oblasti Český les.
18. březen 2025 8:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Festival světla Blik Blik opět rozsvítí Plzeň!

Jubilejní desátý ročník festivalu světla a umění ve veřejném prostoru Blik Blik proběhne v Plzni v pátek a sobotu 21. a 22. března 2025, vždy od 19:00 hodin do půlnoci. Těšit se můžete na díla tvůrců od nás i z Francie, Japonska, Thajska, Belgie, Německa a Slovenska. Letošním hlavním tématem festivalu, který je součástí oslav deseti let od titulu Evropské hlavní město kultury, se staly Kontrasty aneb dialog technologie a historie. Instalace budou k vidění do půlnoci na trase od technologického centra TechTower přes Depo2015 na náměstí Republiky v centru Plzně.
18. březen 2025 6:00
Zážitky, Plzeňský kraj

V sobotu se v Plzni otevřou farmářské trhy

Plzeňské farmářské trhy jsou místem, kde můžete již několik let nakoupit či ochutnat potraviny od místních farmářů a regionálních výrobců. Letos se budou poprvé konat 15. března 2025 a od té doby každou sobotu dopoledne až do konce sezony.
14. březen 2025 14:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Výročí narození Alberta Einsteina: oslavte svůj Mezinárodní den matematiky a Den π (pí)

Pí neboli π je matematická konstanta, nazývaná též Ludolfovo číslo. Bez ní by lidstvo nedokázalo roztočit kola automobilů ani vyprojektovat oblouk mostu. Pí se slaví společně s Mezinárodním dnem matematiky každoročně 14. března.
14. březen 2025 10:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Jarní tip na zážitek: Prohlídky Plzeňského historického podzemí za svitu baterek

Poprvé v letošním roce čeká na obyvatele a návštěvníky západočeské metropole nevšední zážitek – možnost objevovat tajemství labyrintu chodeb, sklepů a studní v Plzeňském historickém podzemí v téměř úplné tmě pouze za svitu baterek! Speciální sedmdesátiminutové prohlídky, které zamíří i do běžně nepřístupné části podzemní chodby, se konají od pátku 11. do neděle 13. dubna 2025, a to vždy od 17:00 a 18:00 hodin.
13. březen 2025 12:00
Památky, Plzeňský kraj

Festival pouličního jídla nabídne v Plzni pochoutky z celého světa

Další ročník plzeňského gastronomického festivalu Depo Street Food Market se uskuteční v sobotu 15. března 2025 od 10:00 hodin a slibuje opět velkou nabídku dobrého jídla z bister, stánků a food trucků s rychlým občerstvením. Na milovníky dobrého jídla čeká pestrá ochutnávka zajímavostí, známých z pouličních občerstvení z celého světa. Vstup na akci je tradičně zcela zdarma.
12. březen 2025 6:00
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj