Expozice muzea je umístěna v domě, který v roce 1877 dal vystavět Jiří Kryštof Mikuláš Abele. Základ expozice pochází z rodinného majetku a rodinných sbírek sklářského rodu Abele. Vystavené sklo představuje v převážné většině produkci abelovských hutí.
Ve vstupní hale ve vitríně po levé straně jsou
ukázky sklářského nářadí, sklářských forem a stolního skla z 19. století. V expozici přízemí je představeno také několik
typů truhel a skříní s mnohdy pozoruhodným barevným řešením. Pro šumavské Podlesí byly ve výzdobě nábytku první poloviny 19. století charakteristické jednoduché malované kytice na zeleném či hnědém podkladu. V šumavském podhůří na hranici s Prácheňskem převládal veliký tulipán.
V patře ve střední místnosti je vystaveno
sklo z 19. století a první třetiny 20. století. Pochází především z majetku rodiny Abele. K nejvzácnějším patří číšky z čirého broušeného skla, zdobené lazurami a řezáním a doplněné monogramem F. A., dále pamětní pohár z r. 1887 ze zeleného skla zdobeného zlacením a malbou emaily a rodovým znakem Abelů, váza a pohár z barevného skla s miniaturními portréty, nápojové soupravy z broušeného křišťálu a z modrého skla. Mezi okny je umístěno benátské zrcadlo s vyobrazením Sv. Kateřiny Alexandrijské z konce 18. století. Po levé straně při východu z místnosti visí první zrcadlo vyrobené ve sklárně v Ludwigsthalu v r. 1828.
Na expozici skla volně navazuje místnost, která naznačuje
měšťanský interiér 19. století, a která prezentuje ukázky ze sbírky porcelánového a cínového nádobí. Je třeba si povšimnout též zcela unikátních obrazů na skle se zrcadlovým pozadím z období po roce 1800 z abelovských skláren.
Představení unikátních sklářských a porcelánových sbírek z rodinného majetku rodiny Abele v historickém muzeu Šumavy, Železná Ruda.
Jiří Kryštof Mikuláš Abele byl osobnost, která nechala v roce 1877 postavit dům, v němž je nyní muzeum umístěno.
Muzeum převážně vystavuje sklo produkované abelovskými hutěmi.
Ve vstupní hale muzea jsou vystaveny sklářské nářadí, sklářské formy a stolní sklo z 19. století.
Pro šumavské Podlesí byly charakteristické jednoduché malované kytice na zeleném či hnědém podkladu.
V muzeu lze nalézt číšky z čirého broušeného skla, zdobené lazurami a řezáním a pamětní pohár z roku 1887 ze zeleného skla zdobeného zlacením.
Benátské zrcadlo v muzeu je vyobrazením Sv. Kateřiny Alexandrijské z konce 18. století.
První zrcadlo vyrobené ve sklárně v Ludwigsthalu je významným artefaktem, který je v muzeu vystaven.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.