Po dlouhá staletí patřilo
královské město Olomouc k nejvýznamnějším sídlům na našem území. Už před
bezmála tisíci lety tu stával hrad moravských knížat z rodu
Přemyslovců, který je považován za jednu z nejvýznamnějších
románských obytných staveb v Evropě. Dnes je někdejší panovnické sídlo součástí
Arcidiecézního muzea. Na své si v něm přijdou nejen
milovníci umění a historie, ale i obdivovatelé
architektury. Jeho prostory jsou totiž pestrou směsicí stylů.
Muzeum umění Olomouc (dříve Galerie výtvarného umění) bylo založeno v roce 1952 jako součást
Vlastivědného muzea. Po roce 1989 získalo Muzeum umění samostatnou budovu v centru města. Od roku 1991 probíhala adaptace budovy pro muzejní účely. Muzeum spravuje více než
65 000 sbírkových předmětů (z oblasti malířství, sochařství, kresby, volné a užité grafiky, fotografie, užitého umění a dokumentace architektury), takže je
třetí největší institucí svého druhu v českých zemích.
Arcidiecézní muzeum Olomouc bylo jako součást
Muzea umění založeno v roce 1998. jedná se o
první muzeum pro duchovní kulturu v České republice. Jeho součástí se stal románský palác moravských biskupů u baziliky sv. Václava na
olomouckém Přemyslovském hradě. Jádro Arcidiecézního muzea Olomouc je tvořeno bývalou rezidencí olomouckých kapitulních děkanů, k níž byly v průběhu staletí přičleňovány další, mnohdy starší objekty. Pozemek pro stavbu děkanství v rámci knížecího hradu věnoval kapitulnímu děkanu Bartolomějovi roku 1267 král
Přemysl Otakar II.
Od roku 1999 byla postupně pro potřeby Arcidiecézního muzea rekonstruována severní část někdejšího hradu – objekt kapitulního děkanství a jeho hospodářský dvůr. Areál, dokumentující
stavební a umělecký vývoj Olomouckého hradu v průběhu celého tisíciletí, od pozůstatků paláců biskupského a knížecího přes vrcholné románské, gotické a renesanční etapy až po pozdně barokní a rokokové interiéry, byl slavnostně zpřístupněn 1. června 2006.
V Olomouci můžete navštívit Arcidiecézní muzeum, které obsahuje románský palác moravských biskupů, dále Mauzoleum slavných biskupů a Arcibiskupský palác, který je veřejně přístupný. Významnou památkou je také gotický kostel sv. Mořice s jedněmi z největších varhan v Evropě a novogotická katedrála sv. Václava.
Arcidiecézní muzeum v Olomouci zahrnuje bývalé sídlo olomouckých kapitulních děkanů, románský palác moravských biskupů a různé objekty připojené během staletí. Muzeum dokumentuje stavební a umělecký vývoj Olomouckého hradu a hostí sbírky uměleckých děl od 12. do 18. století.
Nejstarší částí Arcidiecézního muzea je románský palác moravských biskupů, který byl založen na donaci pozemku králem Přemyslem Otakarem II. v roce 1267. Jedná se o jeden z nejvýznamnějších románských obytných staveb v Evropě.
V Olomouckém hradu došlo k vraždě šestnáctiletého krále Václava III. dne 4. srpna 1306, což představuje zásadní zlom v dějinách českého státu.
Muzeum umění Olomouc spravuje více než 65 000 sbírkových předmětů zahrnující malířství, sochařství, kresbu, volnou a užitou grafiku, fotografii, užité umění a dokumentaci architektury, čímž je třetí největší institucí svého druhu v ČR.
Olomouc nabízí návštěvu monumentálních památek, účast na zajímavých festivalech, ochutnávku domácího piva i tradiční olomoucké tvarůžky.
Nová expozice v barokní obrazárně Arcidiecézního muzea interaktivní formou představuje dějiny Svatováclavského návrší v Olomouci.
Areál Olomouckého hradu byl znovu zpřístupněn 1. června 2006 a dokumentuje stavební a umělecký vývoj tohoto místa během celého tisíciletí.
Palác kapitulního děkana sloužil jako místo, kde došlo k historicky zásadní události – vraždě krále Václava III., což mělo dalekosáhlé dopady na dějiny českého státu.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.