ÚvodAktualityZakladatelka Musea Kampa Meda Mládková slaví 100. narozeniny
Kultura

Zakladatelka Musea Kampa Meda Mládková slaví 100. narozeniny

  • 2. června 2019
Letní měsíce v Praze ožijí příběhem Medy Mládkové, historičky, sběratelky umění a zakladatelky Musea Kampa. Přijďte se podívat přímo do muzea, projděte se po Kampě a vydejte se po stopách propagátorky moderního umění a životního stylu, která tento rok oslaví sté narozeniny.
Jedním z klenotů na nábřeží Vltavy Praze je bílá budova Sovových mlýnů na Kampě. Je vidět z mnoha míst: z Karlova mostu, mostu Legií i ze Střeleckého ostrova. Při rekonstrukci na začátku třetího tisíciletí se Sovovy mlýny proměnily v galerii moderního umění, známou jako Museum Kampa. Právě tady na letní scéně bude mít v pondělí 24. června premiéru divadelní představení Meda s Tatianou Vilhelmovou v hlavní roli.

Hra vznikla na základě knihy Ondřeje Kundry Můj úžasný život a je průřezem života Medy Mládkové od 14 let až do letošního roku. Všechny reprízy se odehrají během léta, derniéra pak je naplánována na den 100. narozenin Medy Mládkové, na 8. září.
 

Museum Kampa: výstava, nová expozice a filmy

Divadelní hrou oslavy vlastně začínají: Museum KampaNadace Jana a Medy Mládkových připravuje řadu dalších akcí, tematických programů, besed a komponovaných večerů. Ty z velké části tvoří doprovodný program výstavy MEDA Ambasadorka umění, která začne 24. června a potrvá až do konce září. Velká propagátorka moderního umění během svého života v USA společně s Janem Mládkem vytvořila jednu z nejvýznamnějších sbírek středoevropského umění. Poznáte život českých mecenášů v Americe i dům Mládkových ve Washingtonu. Místo, kde se setkávali umělci, intelektuálové a četné osobnosti se stalo neformálním salonem svobodného Československa za železnou oponou a předchůdcem dnešního Musea Kampa. V září navíc nová stálá expozice oživí příběh, který světu odhalil geniální díla Františka Kupky. Zakončení výstavy MEDA Ambasadorka umění budou provázet filmy ze soukromého života manželů Mládkových.

Museu Kampa myslí i na menší návštěvníky: kolem oslav se budou točit jak dva týdny letního příměstského tábora Léto pro děti, tak speciální bojovka. Odehraje se na začátku září a provede vás mezi všemi třemi domy Nadace Jana a Medy Mládkových, tedy od Musea Kampa přes Werichovu vilu až po Museum skla, které sídlí v barokním letohrádku Portheimka na Smíchově.
 

Skleněný šperk pro Medu

Jedním z doprovodných programů k oslavám stých narozenin Medy Mládkové je soutěž o šperk Musea skla Portheimka, určená pro všechny umělce pracující se sklem. Paní Meda jako milovnice umění šperky ráda nosí, a nejde jen o kousky z drahých kamenů a kovů. V Portheimce se proto rozhodli dát prostor sklu coby neobvyklému šperkařskému materiálu.

Dokážete navrhnout a vyrobit náušnice, náhrdelník, náramek, brož, manžetové knoflíčky, sponu do kravaty a další kouzelné skleněné předměty? Kreativitě se meze nekladou a ještě je čas se zapojit; přesné zadání najdete na webu Musea Portheimka, soutěž se uzavře až v polovině června. Slavnostní vyhlášení vítězných šperků se odehraje k příležitosti 1. výročí otevření Musea skla Portheimka koncem června: ve čtvrtek 27. června se v Portheimce koná otevřený tvůrčí ateliér pro děti i dospělé, v pátek 28. června pak najdete jména vítězných návrhů na webu a Facebooku. Tři nejlepší šperky odkoupí Portheimka do svých sbírek, kolekci nejlepších prací si prohlédnete na podzimní výstavě. Se slavnostním zahájením prodeje vítězných šperků se počítá v den stých narozenin paní Medy Mládkové, tedy v neděli 8. září. Akci budou provázet prohlídky a workshopy, zaměřené na výrobu šperků, korálkování a další aktivity.
 
Víte, že…?
  • Nejstarší zmínka o Sovových mlýnech na Kampě pochází z roku 1393. Vznikly ale mnohem dříve, patrně už během 10. století. Mlýny založil klášter benediktinek u sv. Jiří, jméno ale areál má podle konšela Václava Sovy z Liboslavi, který tu po roce 1478 zřídil dům a hamr. Dnešní Museum Kampa sice budovu proměnilo v místo s řadou moderních skleněných prvků, spolupracující s nejvýznamnějšími světovými institucemi, ale něco přesto připomíná staré časy: novogotická fasáda architekta Josefa Schulze z konce 19. století.
  • Léto ve Werichově vile se ponese v rytmu hudby a tance. V pátek 7. června chystá Spolek Kašpar Rozmarný večer, představení plné písní a scének z Rozmarného léta Vladislava Vančury, a ve čtvrtek 20. června oslavy v rytmu swingu připomenou slavnostní otevření vily pro veřejnost před dvěma lety.
  • Museum Kampa a Museum skla Portheimka také každý měsíc představují některý kousek ze sbírek Jana a Medy Mládkových. Vidět ho můžete na výstavách, případně na čestném místě ve stálé expozici. Přijít můžete i na tvořivou výtvarnou dílnu, inspirovanou vybraným dílem.
  • V září také Museum Kampa otevře nové ateliéry, kam se přesunou vzdělávací programy pro školy. Nový animační program pomůže dětem vysvětlit, proč je důležitá péče o kulturu a umění. Příkladem bude právě Meda Mládková, která za totality podporovala české umělce a po roce 1989 věnovala svou sbírku Praze.
Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století Kultura

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Prohlídka Musea Kampa, možná i s odborným výkladem, vás zavede do tajů světa moderního umění. Museum Kampa, Nadace Jana a Medy Mládkových, pečuje o rozsáhlé sbírky dvou ikon v dějinách umění 20. století, Františka Kupky a Otto Gutfreunda, a o Sbírku středoevropského moderního umění.

Praha – Malá Strana Památky

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Fronta tučňáků na Kampě Památky

Fronta tučňáků na Kampě

Věděli jste, že v Praze na Kampě potkáte tučňáky? Jsou žlutí, je jich čtyřiatřicet a v noci svítí.

Letohrádek Portheimka na pražském Smíchově – letní sídlo K.I. Dientzenhofera Památky

Letohrádek Portheimka na pražském Smíchově – letní sídlo K.I. Dientzenhofera

Letohrádek Portheimka postavil v roce 1728 Kilián Ignác Dientzenhofer pro svoji rodinu jako letní sídlo. V současnosti je v letohrádku otevřena Galerie Porthemika.

Werichovka – Werichova vila na Kampě Památky

Werichovka – Werichova vila na Kampě

Muzeum Kampa ve vile otevřelo muzeum věnované Osvobozenému divadlu a jeho čelním představitelům, tedy Jiřímu Voskovcovi a Janu Werichovi. Prostor však dostali i další někdejší obyvatelé historické budovy – jazykovědec Josef Dobrovský nebo básník Vladimír Holan.

Sochy bronzových miminek na Kampě Životní styl

Sochy bronzových miminek na Kampě

Tři bronzová miminka od Davida Černého jsou umístěna na Kampě v parku vedle Musea Kampa.

Kampa – romantika v centru Prahy Životní styl

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Další aktuality

Máte rádi francouzskou kulturu? Pak si nenechte ujít Festival francouzského filmu

Festivalu francouzského filmu se koná již tradičně v druhé polovině listopadu, letos od 21. do 27. 11. 2024. Již 27. ročník nabídne předpremiéry, soutěžní sekci, krátké filmy a připomene tvorbu Clauda Sauteta a Pierra Niney. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat až do 27. listopadu 2024 do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival se následně přemístí také do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy.
21. listopad 2024 15:30
Zážitky, Praha

Vánoční Sběratel láká na pivní známku, Freddie Mercuryho i Tatru 77

Originální dárky nejen pro sběratele budou mít možnost koupit návštěvníci vánočního veletrhu Sběratel. Ten se uskuteční 22. – 23. listopadu 2024 v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes 80 prodejců známek, mincí, pohlednic a dalších sběratelských rarit z celého světa.
21. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha