ÚvodAktualityŽatec – místo, kde jsou chmel a pivo doma
Památky

Žatec – místo, kde jsou chmel a pivo doma

  • 27. února 2011
Pro výlet do Žatce vůbec není důležité, jestli máte nebo nemáte rádi pivo. Několik turistických novinek spojených se zdejším vyhlášeným chmelařstvím totiž nabízí zábavu a poučení pro malé i velké, pro milovníky zlatavého moku i pro ty, kteří jeho kouzlu nikdy nepropadli. Zkrátka sbalte rodinu nebo přátele a vydejte se na severozápad Čech!
Žatec a jeho poklady
Žatecký chmel představuje klasické české rodinné stříbro. První zmínky o jeho pěstování pocházejí už z jedenáctého století, stal se skutečným pojmem a díky výjimečným vlastnostem jej používají pivovary na celém světě včetně výrobců nejproslulejších pivních značek, například Budweiser Budvar či Pilsner Urquell.

Tajemství pěstování žateckého chmele a vaření dobrého piva vám odhalí Chrám Chmele a piva, nové celoročně otevřené centrum s tematikou chmelařství. Komplex za téměř čtvrt miliardy korun vyrůstá v místech, kde se v minulosti zelené zlato sušilo, skladovalo a balilo, v chmelařských budovách z 19. století. Díky Chrámu chmele a piva se rozrostla nabídka světových unikátů, jimiž se město Žatec pyšní. Už v minulosti jste si na zdejším náměstí mohli prohlédnout údajně nejmenší chmelničku na světě, ve výzkumném chmelařském ústavu zase mají nejmenší pivovar. A komu by tenhle výčet „nej“ nestačil, tak ještě zmiňme Chmelařské muzeum, zřejmě největší expozici svého druhu na světě.

Co jinde nenajdete
Chrám chmele a piva je plný atrakcí. Největší pozornost přitahuje více než 40 m vysoký chmelový maják. Nahoru se vyvezete výtahem, v němž vás čeká překvapení ve formě 3D animace, z vyhlídkové plošiny si prohlédnete věhlasný chmelařský region z ptačí perspektivy.

V těsné blízkosti majáku objevíte starý sklad chmele a v něm originální labyrint z chmelových žoků. Jeho součástí je nejen dílna alchymisty či metrový model chmelové šišky, ale také obrazy žateckého malíře Lubomíra Fárky nebo historické fotografie obyvatel Žatce. Z bludiště pak sestoupíte do Erbovní síně, zdobené erby všech obcí, kde se žatecký chmel pěstuje, nechybí ani prodejna upomínkových předmětů – triček, pohlednic, pivních sklenic a dalších suvenýrů.

Obdivovaným místem Chrámu chmele a piva je také originální orloj se stylovými motivy, který podobně jako mnohem starší staroměstský orloj v Praze odbíjí každou celou hodinu – jen místo apoštolů se v okénku ukazují mariášové karty. 

Pro mlsné návštěvníky
Pokud chcete na vlastní oči vidět, jak se vaří pivo, případně je i ochutnat, jste zváni k prohlídce Minipivovaru U Orloje. Kromě pivovaru si prohlédnete ingredience potřebné pro výrobu chutného a zdravého piva, řádně uleželé pivo se čepuje přímo ze zásobních tanků. V restaurantu U Orloje ochutnáte jak tradiční česká jídla z regionálních surovin, tak pokrmy, v jejichž receptech se pivo objevuje.

Neměli byste si nechat ujít prohlídku Chmelařského muzea, kde se seznámíte s vývojem chmelařství od středověku do současnosti. Dozvíte se například, proč se právě na Žatecku sklízí nejlepší chmel na světě a proč se již od středověku musel chránit před nekvalitními napodobeninami. Najdete zde i zajímavé nářadí, mechanizační prostředky a historické stroje, například česací stroj, který si zahrál ve filmu Starci na chmelu.

Nudit se nebudou ani děti, na které čeká maskot muzea, chmelový skřítek Hop, dětské hřiště a herna. Na žertovnou notu hraje i půvabné Muzeum Homolupulů, umístěné v bývalé středověké hradební baště. Připomíná zásluhy zvláštního národa, který prý před mnoha a mnoha lety obýval zdejší chmelařský region a již tehdy rozpoznal zázračnou léčivou moc planě rostoucí popínavky – chmele. Můžete věřit i nemusíte, ale za podívání tahle expozice rozhodně stojí.

Víte, že...?
V roce 2007 bylo označení Žatecký chmel zapsáno do Rejstříku chráněných označení původu a chráněných zeměpisných označení. V rámci EU se dokonce jednalo o první udělené označení týkající se chmele a o jedno z prvních pro české zemědělské nebo potravinářské výrobky. Vězte však, že označení Žatecký chmel se vztahuje výhradně na jemný aromatický chmel Žatecký poloraný červeňák, vypěstovaný v žatecké chmelařské oblasti. A pokud nevíte, proč se mu říká červeňák, tak zvláštní označení má původ v barvě chmelové révy.
Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell Zážitky

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell

Věděli jste, že ležák Pilsner Urquell inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner, pilsener? Přijďte na prohlídku pivovaru Plzeňský Prazdroj a poznejte příběh legendy zrozené v roce 1842.

Chrám Chmele a Piva s Chmelovým orlojem Zážitky

Chrám Chmele a Piva s Chmelovým orlojem

Město Žatec, ležící na severu Čech na řece Ohři, má tisíciletou historii. V ní důležitou roli hraje prvotřídní chmel, který se na Žatecku pěstuje. Více než 700 let pěstování vynikajícího aromatického chmele a výroba piva vedly ke vzniku zábavného a poučného komplexu s názvem Chrám Chmele a Piva.

Městská památková rezervace Žatec – královské město, kde je pivo doma Památky

Městská památková rezervace Žatec – královské město, kde je pivo doma

Pouhou hodinu cesty autem z Prahy nebo Karlových Varů se nachází královské město, jehož chmelařské stavby jsou zapsány na seznam UNESCO. Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1961 pro svůj soubor významných historických staveb.

Návštěvnické centrum pivovaru Budvar – příběh budějovického piva nejen pro milovníky zlatého moku Gurmánská turistika

Návštěvnické centrum pivovaru Budvar – příběh budějovického piva nejen pro milovníky zlatého moku

V Českých Budějovicích můžete obdivovat tradiční výrobu chmelového moku pivovarníky, kteří již více než 700 let připravují pivo podle originální receptury za použití nejkvalitnějších domácích surovin. Pro milovníky Budvaru je tu návštěvnické centrum.

Chmelařské muzeum Žatec Kultura

Chmelařské muzeum Žatec

Největší expozici chmele na světě najdete v severočeském Žatci. Místní Chmelařské Muzeum představuje na ploše 4.000 m² vývoj chmelařství od raného středověku do současnosti.

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas Památky

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.

Další aktuality

Květy jiřinek ozdobí zámek Velké Březno

Zámek Velké Březno si na tento víkend 21. a 22. září 2024 připravil mimořádný program, kterým pomalu vrcholí letošní turistická sezóna. V rámci prohlídky interiéru zámku bude moci obdivovat vázy s jiřinkami, na 60 druhů nejkrásnějších podzimních jiřin na zámek laskavě zapůjčuje zahradnictví Dahlia Brzák, Sloveč.
17. září 2024 8:00
Památky, Ústecký kraj

Most zve na Mostecké slavnosti

Mostecké slavnosti na konci léta se 13. a 14. září 2024 konají v areálu kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Nejvýznamnější slavnosti města jsou doplněny o bohatý kulturní program a stánkový prodej. V průběhu slavností zahrají například Chinaski, Wohnout, Tři Sestry, Divokej Bill, Petra Janů, Dalibor Janda nebo Tomáš Klus. Kromě koncertů se příchozí mohou těšit také na zábavné atrakce, soutěže, atrakce z BagrParku, vyhlídkové lety a mnoho dalšího.
11. září 2024 8:00
Zážitky, Ústecký kraj

Pamětní síň Emila Filly otevřena – na zámku v Peruci si prohlédnete ojedinělá malířova díla

Milovníci výtvarného umění jsou zváni do zámku v Peruci, který se po dlouhé generální rekonstrukci otevírá veřejnosti. Velkých změn doznala Pamětní síň Emila Filly v jižním křídle zámku, kde vznikla moderní galerie tohoto kubustického malíře, který na zdejším zámku mezi lety 1947 až 1952 bydlel a měl zde svůj ateliér, kde tvořil. Výstava nazvaná Orel rozsápe orla představuje především pozdní Fillova díla a ukázky z jeho sbírky čínského umění. Výstavu doplňují také fotografie Josefa Sudka, kterého pojilo s Fillou přátelství.
10. září 2024 16:00
Kultura, Ústecký kraj

Nenechte si ujít podzimní zahradní veletrh Zahrada Čech – pro rok 2024 zrušeno

Oblíbený podzimní veletrh Zahrada Čech, který patří mezi největší výstavy svého druhu nejen na severu Čech, vstupuje letos do svého 48. ročníku. Výstava zaměřená na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody letos trvá 6 dní – od 13. do 18. 9. 2024. Návštěvníci se mohou těšit na pestrost v sortimentu jednotlivých vystavovatelů, řadu novinek i bohatý kulturní program.
9. září 2024 15:00
Životní styl, Ústecký kraj

Užijte si odpočinek v duchu Sissi v Lázních Teplice v Čechách

Nevíte kam vyrazit za odpočinkem? V Lázních Teplice v Čechách nabízí pohodovou dovolenou, a to ne ledajakou, ale přímo lázeňskou i císařskou! Je toho mnoho, co spojuje císařovnu Alžbětu, známou jako Sissi, s teplickými lázněmi. Sissi Teplice navštívila a požívala tady termálních koupelí. Dokonce ještě za doby monarchie byl nově postavený lázeňský dům pojmenován jako Lázně císařovny Alžběty. Sepjetí s někdejší první ženou rakousko-uherské říše připomíná 7 zastavení s císařovnou Sissi. Dokonalou relaxaci vám nabídnou Císařské lázně Teplice, kde najdete vše pod jednou střechou.
8. září 2024 12:00
Lázně a wellness, Ústecký kraj

Za vinobraním se vypravte o víkendu na roudnický zámek

Na vinobraní v Roudnici nad Labem si v sobotu 7. září 2024 můžete vybrat z široké nabídky vína, burčáku a občerstvení. Součástí Roudnického vinobraní v zámeckém areálu bude i hudební festival s programem na dvou scénách. Ať už vás na tuto oblíbenou slavnost přivede chuť na burčák, koncerty, nebo touha aktivně strávit den se svou rodinou či přáteli, máte se opět na co těšit
7. září 2024 7:37
Gurmánská turistika, Ústecký kraj

Nenechte si ujít Den otevřených dveří přehrady Fláje

Portál Kudy z nudy tentokrát udělá radost milovníkům technických památek. V sobotu 7. září 2024 se bude konat Den otevřených dveří přehrady Fláje. Naskýtá se tak možnost podívat se do útrob přehrady, která bude pro všechny zájemce otevřená od 9:00 do 16:00 hodin. Exkurze do hráze jsou navíc bez rezervace.
5. září 2024 14:00
Zážitky, Ústecký kraj

Jak poznat Lovosice za jeden den

Renesanční zámek a secesní radnice, plavba lodí po Labi, hora Lovoš a Opárenské údolí, lesopark Osmička, rozhledna a krásná okolní příroda: to jsou Lovosice, město na břehu řeky Labe. Jsou ideálním místem pro jednodenní výlet, ale můžete se tu také zastavit cestou na dovolenou do Českého středohoří anebo při výletu vlakem po Švestkové dráze. Na Kudy z nudy vám nabídneme místa v Lovosicích a v blízkém okolí , která snadno poznáte za jediný den.
4. září 2024 8:11
Zážitky, Ústecký kraj