ÚvodCo chcete dělat?ZážitkyChrám Chmele a Piva s Chmelovým orlojem
Klášterní zahrada, Chrám Chmele a Piva s Chmelovým orlojem, kudyznudy
Zážitky

Chrám Chmele a Piva s Chmelovým orlojem

Město Žatec, ležící na severu Čech na řece Ohři, má tisíciletou historii. V ní důležitou roli hraje prvotřídní chmel, který se na Žatecku pěstuje. Více než 700 let pěstování vynikajícího aromatického chmele a výroba piva vedly ke vzniku zábavného a poučného komplexu s názvem Chrám Chmele a Piva.

Chrám Chmele a Piva je zábavným, poučným komplexem nacházející se v zóně technických památek chmelařství, který svými kořeny sahá do tradice světoznámého chmelařského regionu na severu Čech – právem je tedy označován za "Mekku všech chmelařů a pivařů". O výjimečnosti oblasti svědčí, že v září 2023 byly Žatec a krajina žateckého chmele zapsány do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

V chrámu je pro vás připravena prohlídka, jejíž náplň zaujme široké spektrum návštěvníků. Areál nabízí svým návštěvníkům program vhodný pro všechny věkové kategorie. Chcete-li odhalit tajemství pěstování chmele a vaření dobrého piva, pak chrám chmele je určen právě vám.

Chmelový orloj

Plně funkční Chmelový orloj ukazuje čas, astrologické údaje, znamení zvěrokruhu a práce na chmelu v jednotlivých měsících. Každou celou hodinu se spustí odbíjení společně s pohybem objektů portálu a melodickým doprovodem.
 

Co vše v Chrámu Chmele & Piva uvidíte

  • vyhlídková věž nesoucí název Chmelový maják s vnitřním výtahem.
  • v navazujícím objektu starého chmelového skladu se nachází temný Labyrint sestavený z originálních chmelových žoků, který skrývá poklad regionu.
  • V dalším patře je umístěna expozice nesoucí název Erbovní síň. Tyto části tvoří základní část prohlídky v délce 45 minut. 


Další objekty areálu

Chmelařské muzeum je kooperující součástí areálu s možností prohlídky největšího muzea tohoto typu. Prohlídka trvá cca 60 minut, přičemž po absolvování prohlídky si návštěvník uvědomí co znamená stručný výraz „dobré české pivo“.

Klášterní zahrada se nachází cca 200 metrů od samotného areálu. Obnovená zahrada je volně přístupná. Návštěvníci zde naleznou fontány, starobylou chmelnici, vinici, bylinkovou zahradu, ptactvo a zvířata.

Galerie Sladovna je objekt renesanční sladovny, která byla uvedena do provozu jako poslední z celého objektu. V architektonicky velice zajímavém prostoru je umístěna expozice Sladovnictví.
 

Prohlídky Chrámu chmele a piva

Okruh A: prohlídka s průvodcem zahrnující vnitřní expozici Chrámu Chmele a PivaGalerii Sladovna. Uvidíte expozici v bývalém skladu chmele, kterou tvoří labyrint z chmelových žoků, erbovní síň, tajuplná pracovna alchymisty a chmelový poklad. Dále vás čeká zastávka u Chmelového Orloje, kde se dozvíte zda se dostanete do pivního pekla nebo ráje a mnoho dalšího, co jediný chmelový orloj na světě ukazuje. Na závěr navštívíte Galerii Sladovnu s expozicí Sladovnictví, Žatec ve filmu, Historie NeObyčejné Tužky a aktuální výstavou umění. Dostupná po celý rok.

Okruh B: společná vstupenka zahrnující vnitřní expozici Chrámu Chmele a Piva, Galerii Sladovna a Chmelařské muzeum. V prodeji pouze od dubna do října.

Okruh C: prohlídka zahrnující expozice v Galerii Sladovna (Sladovnictví, Žatec ve filmu, Historie Neobyčejné tužky a aktuální výstavu umění v hlavní galerii). Dostupná celoročně.

Okruh D: prohlídka s průvodcem a 3D projekcí ve Chmelovém majáku. Prohlídka s průvodcem prostřednictvím unikátního výtahu s 3D projekcí, kde uvidíte ojedinělou animaci. Chmelový maják je dominanta celého areálu chmelařských technických památek a plní několik funkcí najednou. Prostřednictvím výtahu vyjedete do 2/3 výšky a zároveň uvidíte chmelařské město Žatec se svými skvosty. Dostupná pouze v letní turistické sezóně.

Okruh E: pěší výstup na rozhlednu Chmelový maják. V případě zájmu si můžete při zakoupení vstupenky za vratnou zálohu půjčit dalekohled. K dispozici po celý rok.

Okruh F: Prohlídka s průvodcem zahrnující vnitřní expozici Chrámu Chmele a Piva. Uvidíte expozici v bývalém skladu chmele, kterou tvoří labyrint z chmelových žoků, erbovní síň, tajuplná pracovna alchymisty a chmelový poklad. Dále vás čeká zastávka u Chmelového Orloje, kde se dozvíte zda se dostanete do pivního pekla nebo ráje a mnoho dalšího, co jediný chmelový orloj na světě ukazuje. Dostupná po celý rok.

Okruh G: Skupinová prohlídka městem. Komentovaná prohlídka městem, díky které uvidíte všechna zajímavá místa a naše chmelařské dědictví. K dispozici po celý rok.

Muzeum Homolupulů: že nevíte, co je Homo Lupulus? Jedná se o dávnou civilizaci statných mužů a něžných žen obývající chmeloviště na Žatecku, která dala světu nejlepší chmel, atletiku, pivo, notový klíč, sedmý schod a mnoho dalšího… Poklonit se ostatkům nejstaršího pivaře na světě a objevit homolupulské geny i v sobě můžete v Muzeu Homolupulů v Žatci. Na prohlídku je nutná rezervace.

Chrám chmele a piva

Chrám chmele v Žatci

Aktuality

Inspirace krajinou – Kateřina Rutherford

V Galerii Sladovna autorka představí průřez obrazů, malovaných v městské krajině přímo v Berlíně, San Francisku, Karlových Varech a krajiny malované v ateliéru, které v sobě nesou esenci barvy a řádu, typické pro vinařskou Pálavu.
Žatec, Ústecký kraj

Pes – věrný přítel člověka

Výstava o vývoji psa a jeho využití.
Žatec, Ústecký kraj

Tomáš Linka

Koncert legendy české country scény Tomáše Linky se uskuteční v rámci jeho tour 2024 v Žatci!
Žatec, Ústecký kraj

Prezidentské návštěvy v Žatci

Výstava a křest stejnojmenné publikace přibližující prezidentské návštěvy v Žatci.
Žatec, Ústecký kraj

Hudební scéna v Žatci

Výstava mapující hudební kapely a tělesa v Žatci.
Žatec, Ústecký kraj

Žatecká Dočesná 2024

Dočesná v Žatci, slavnost chmele a piva, je vrcholnou akcí královského města založeného v roce 1004. Letos se uskuteční již 67. ročník, 6. a 7. září. Vznikla původně jako oslava dočesání posledního chmelového štoku a v průběhu let doznávala mnoha proměn.
Žatec, Ústecký kraj

Pěškobusem napříč architekturou města Žatce

Komentované procházky s výkladem.
Žatec, Ústecký kraj

Pěškobusem napříč architekturou města Žatce

Komentované procházky s výkladem.
Žatec, Ústecký kraj

Expozice sladovnictví v Žatci

Vznik sladovny v Žatci sahá už do 70. let 16. století. Jaká je skutečná minulost této budovy? Proč je sladovnictví tak významnou součástí historie Žatce, města chmele a piva? Jak se vlastně slad vyráběl? Pojďte s námi prozkoumat dějiny sladovny, upomínající věhlas žateckého chmelařství.
Žatec, Ústecký kraj

Galerie Sladovna Žatec

Galerie moderního umění nacházející se v unikátní historické budově bývalé Sladovny, která je nejstarší v Evropě.
Žatec, Ústecký kraj

Žatec a krajina žateckého chmele

Žatecká chmelařská krajina obsahuje nejcennější a nejúrodnější chmelnice, na kterých je celosvětově uznávaný žatecký chmel po staletí pěstován a šlechtěn. Chmelařským centrem oblasti je město Žatec s unikátním souborem skladů a sušáren, kde probíhalo zpracování chmele.
Žatec, Ústecký kraj

Chmelový maják v Žatci

Chmelový maják je dominantou Chrámu chmele a Piva. Nachází se v srdci celého areálu chmelařských technických památek. Pokud navštívíte Žatec pouze na skok a nestihli byste celou prohlídku Chrámu chmele a piva, pak zvolte pouze Chmelový maják a na vrchol jeďte výtahem.
Žatec, Ústecký kraj

Depozitář Regionálního muzea K. A. Polánka – bývalé žatecké papírny

V roce 2015 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce části budov bývalých papíren v Žatci. Prostory někdejší slavné kartonážky Moritze Lüderdorfa (pozdější pobočky Severočeských papíren SEPAP) budou Regionálnímu muzeu K. A. Polánka sloužit jako depozitář.
Žatec, Ústecký kraj

Evangelický kostel v Žatci

Kostel byl postaven v roce 1897 – 1898 v pseudorenesančním stylu v místě, kde v minulosti stávalo mýto. Křižovatka starých cest na Karlovy Vary a Kadaň je dodnes vyznačena kamenným rozcestníkem u vchodové branky do kostela.
Žatec, Ústecký kraj

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci

Expozice a výstavy Regionálního muzea v Žatci jsou umístěny ve třech budovách – v Husově ulici, v ulici Zeyerově a v ulici Volyňských Čechů. Všechny se nacházejí mimo městské centrum.
Žatec, Ústecký kraj

Menhir Zakletá panna

Odedávna jitřil fantazii obyvatel Lounska velký křemencový kámen vztyčený při polní cestě z Března do Malnic. Venkované jej nazývali „Zakletá panna" a běda prý tomu, kdo by se pokusil o jeho přemístění či poničení.
Žatec, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Zlatý lev v Žatci

Nechte se hýčkat komfortem hotelu Zlatý lev, který nabízí vlastní wellness centrum, restaurant a kongresový sál. Čtyřhvězdičkový hotel je situován v centru královského města Žatce. V hotelu na vás čeká pohodlné a stylové ubytování v pokojích i apartmánech a večer se můžete pobavit ve vinném sklípku.
Žatec, Ústecký kraj

Restaurace U Medvěda v Žatci

V Žatci se nachází restaurace U Medvěda, která má bohatou historii.
Žatec, Ústecký kraj

Hospůdka u nás v Žatci

Hospůdka se nachází kousek od autobusového nádraží v Žatci.
Žatec, Ústecký kraj

Hotel a restaurace U Hada v Žatci

Hotel a restaurace U Hada se nachází v centru města Žatec. Hotelový komplex tvoří jednu z dominant historického náměstí a vznikl pečlivou rekonstrukcí měšťanského domu se zachováním originálního zdiva včetně památkově chráněných trámových konstrukcí.
Žatec, Ústecký kraj

Žatecký pivovar a Muzeum pivovarnictví Žatecka

Žatecký pivovar má za sebou více než 200 let historie. Stavět se začal v roce 1798. V roce 1801 uvařil první várku piva. Po ukončení velkovýroby v roce 2022 v jeho prostorách vznikl minipivovar.
Žatec, Ústecký kraj

Vinařství Mikulášek Vičice

Vičické vinařství Mikulášek bylo založeno roku 2012 jako rodinná firma Aloisem Mikuláškem a jeho syny Robertem a Jakubem. Ačkoliv Březno u Chomutova (kam Vičice spadají) není milovníkům vína příliš známo, jedná se o historické místo spojené s pěstováním révy minimálně od 13. století.
Březno, Ústecký kraj

Autocamping Vikletice

Autocamping Vikletice na břehu Nechranické přehrady je skvělým místem pro letní koupání, pro milovníky vodních sportů, rybaření, cyklistiky a rekreačních sportů.
Chbany, Ústecký kraj

Vinařství Němeček

Vinařství Němeček reprezentuje rodina Karla Němečka, který se aktivně podílí na znovuobnovení vinařského umění ve vičickém údolí od roku 1987, kdy byly postupně vysazovány dnes již cca 30 leté vinice. Láska k vinné révě postupně zasáhla celou rodinu a vyústila k založení rodinné firmy.
Březno, Ústecký kraj