ÚvodAktualityKrkonoše vyhlašují druhý stupeň lavinového nebezpečí
Lavinové pole v Krkonoších - Obří důl
Zimní sporty

Krkonoše vyhlašují druhý stupeň lavinového nebezpečí

  • 5. ledna 2021
Správa Krkonošského národního parku upozorňuje všechny návštěvníky hor na možné lavinové nebezpečí. Po vydatnějším sněžení v minulých dnech, dnes 5. ledna 2021 vzrostlo lavinové riziko z prvního na druhý stupeň z pěti bodové škály. Na hřebenech Krkonoš leží nyní 40 až 50 centimetrů sněhu, během posledního sněžení napadlo až 20 centimetrů nového sněhu.
Krkonoše lavinaNa ledovou krustu napadlo za posledních 24 hodin, tedy od soboty 4. ledna 2021, patnáct centimetrů nového sněhu. Od pátku zde přibylo celkem 20 centimetrů. Sníh padal za větru, takže více sněhu leží na závětrných svazích a ve žlabech, kde je nyní větší množství sněhu. Zde se mohou vyskytnout laviny deskové. Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení a to zejména na strmých svazích. Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se ale nepředpokládá.

V platnosti zůstává také výstraha z minulých dnů před ledovkou a náledím na některých turistických trasách v okolí Pece pod Sněžkou. Výstraha platí především pro modrou turistickou trasu, takzvanou Kavinovu cestu Obřím dolem ke Slezské boudě a turistickou zelenou cestu z centra Pece pod Sněžkou na Růžohorky. Horská služba doporučuje používat nesmeky.

LavinaLavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, Údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Při plánování tras dbejte rovněž na to, abyste odlišili zimní trasy od letních. Například oblíbená letní cesta Údolím Bílého Labe (modrá) v úseku nad Boudou u Bílého Labe, stejně jako červená značka od Luční boudy přes Kozí hřbety do Svatého Petra, křižuje hned několik lavinových drah. V případě pohybu v nebezpečných úsecích nezanedbávejte lavinovou prevenci a vybavení. Sledujte aktuální informace na webu Horské služby Krkonoše.


V Krkonoších sjede několik desítek lavin ročně

lavinyKvůli epidemii koronaviru je od 27. prosince z nařízení vlády zastaven provoz lyžařských areálů a dalších turistických služeb. Pohyb turistů po horách pěšky či na běžkách nijak omezen není. Záchranáři cesty v blízkosti lavinových svahů označili výstražnými tabulemi, které turisty upozorňují, že vstupují do lavinového území. Tabule jsou např. v závěrečných částech Labského dolu, Údolí Bílého Labe mezi boudou U Bílého Labe a Luční boudou, na Bucharově cestě úbočím Kozích hřbetů, na cestě úbočím Stohu a v závěrečné části Obřího dolu za kapličkou. Zimní cesty – v případě akutního lavinového nebezpečí – jsou označeny dodatkovými tabulemi s nápisem Stop!

lyžař v laviněRočně sjede v Krkonoších několik desítek lavin, nejmocnější lavinové nánosy dosahují 7 až 15 metrů! Největší sněhové převisy se tvoří na hraně Úpské jámy – až 250 metrů dlouhé, 12 metrů vysoké a 5 metrů přesahují přes okraj. Nejvíc lavin padá na české straně v oblasti Obřího dolu, na polské straně Malého a Velkého Stavu.

Připomínáme, že v I. zóně národního parku platí zákaz vstupu mimo značené a vyhrazené cesty (tedy turistické a lyžařské značky a vyhrazené skialpové trasy). Ovšem, jak bylo řečeno výše, i na některých značených cestách může nebezpečí pádu laviny hrozit. Nepodceňujte ho při plánování vašeho pobytu v horské přírodě.
 

Co dělat, když padá lavina

lavina záchranářPokud jste se dostali do přímého lavinového nebezpečí, pokuste se uniknout mimo lavinový dosah. Utíkejte nebo ujíždějte do stran, nesjíždějte po svahu směrem dolů. Vidíte-li, že útěk již není možný, zbavte se lyží, holí a odhoďte zátěž, která by vás vtáhla hluboko do lavinového proudu. Když se lyže nedají odepnout, snažte se je směrovat po toku laviny.

Jste-li strženi, snažte se výskoky dostat a udržet se na povrchu laviny, na okraji lavinového proudu. Chraňte si nos a ústa před vdechnutím sněhu nebo před ucpáním sněhem. Stočte se do klubíčka a vytvořte si před obličejem prostor pro dýchání. Pokud to jde, pořádně se nadýchněte a snažte se nepodlehnout panice. Uvolnit se z úplného zasypání lavinou je prakticky nemožné. Proto šetřete silami a kyslíkem a čekejte na pomoc.
Vyhlídka Krakonoš – nejvyšší bod Kozích hřbetů Příroda

Vyhlídka Krakonoš – nejvyšší bod Kozích hřbetů

Vyhlídka na východním okraji Kozích hřbetů v Krkonoších se nachází v nadmořské výšce 1421 metrů.

Nouzové útulny v Krkonoších Ubytování

Nouzové útulny v Krkonoších

Nouzové přístřešky slouží v horách při nepřízni počasí zbloudilým turistům, kteří se nestihli schovat před bouřkou, vánicí, větrem nebo deštěm, jako úkryt na pár hodin nebo i přes noc. V Krkonoších jich najdete dvacet, většinou v blízkosti křižovatek turistických cest.

Obří důl v Krkonoších Příroda

Obří důl v Krkonoších

Mohutné horské údolí mezi Pecí pod Sněžkou a úpatím Sněžky je jedno z nejkrásnějších krkonošských údolí s cennou flórou. Již v 16. století lákal Obří důl bylinkáře, kteří tu (zejména o svatojánské noci) sbírali "zázračné" bylinky.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor Příroda

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Labský důl – divoké ledovcové údolí Příroda

Labský důl – divoké ledovcové údolí

Divoká a skalnatá rokle patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším místům v Krkonoších. Tohle místo kdysi vyhloubil rozsáhlý ledovec a vtiskl mu charakteristický tvar podkovy.

Luční bouda – nejvýše položená horská chata v Česku Ubytování

Luční bouda – nejvýše položená horská chata v Česku

Luční bouda leží v první zóně Krkonošského národního parku pouhé 4 km od vrcholu Sněžky. Chata je jednou z nejvýše položených v Česku. Už 300 let poskytuje přístřeší, bezpečí a pohodu v Krkonoších. Od srpna 2012 se zde vaří pivo se jménem Paroháč.

Údolí Bílého Labe v Krkonoších Příroda

Údolí Bílého Labe v Krkonoších

Turistická cesta Údolím Bílého Labe byla zprovozněna již v roce 1891. Ze Špindlerova Mlýna se jedná o příjemnou a nenáročnou trasu, která je vhodná i pro rodiny s dětmi a vozíčkáře, kteří zde ocení hladký asfaltový povrch. Okolí je navíc plné přírodních krás a cestou vás čeká řada pěkných výhledů.

Modrý Důl v Krkonoších – horská osada pod Studniční horou Příroda

Modrý Důl v Krkonoších – horská osada pod Studniční horou

Horská osada Modrý důl, jedno z nejvýše položených osídlených míst v Čechách, leží na svazích stejnojmenného ledovcového údolí v centrální části Krkonoš. Severní strana údolí je vymezena strmými, částečně lavinovými svahy Studniční hory, třetího nejvyššího vrcholu Čech.

Skialpinistické trasy okolím Pece pod Sněžkou Zimní sporty

Skialpinistické trasy okolím Pece pod Sněžkou

Pro vyznavače skialpinismu, telemarku či snowboardingu připravila Správa KRNAP ve spolupráci s Českou asociací horských vůdců (ČAHV) a Horskou službou osm nových skialpinistických tras, které vedou jak po turistických značených cestách, tak také mimo ně.

Skialpinistické trasy okolím Špindlerova Mlýna Zimní sporty

Skialpinistické trasy okolím Špindlerova Mlýna

Pro vyznavače skialpinismu, telemarku či snowboardingu připravila Správa KRNAP ve spolupráci s Českou asociací horských vůdců (ČAHV) a Horskou službou osm nových skialpinistických tras, které vedou jak po turistických značených cestách, tak také mimo ně.

Bouda Bílé Labe v Krkonoších Ubytování

Bouda Bílé Labe v Krkonoších

Horská chata Bouda u Bílého Labe se nachází v Krkonoších asi 5 km od centra Špindlerova Mlýna v nadmořské výšce 1000 metrů na levém břehu Bílého Labe. Je situována v dole Bílého Labe na křižovatce čtyř turistických cest od Špindlerova mlýna, od Špindlerovy boudy a od Luční boudy.

Další aktuality

Hospital Kuks zahajuje letošní turistickou sezonu a zve na mnoho akcí

Turistická sezóna na Kuksu letos začíná prvním dubnovým dnem. Příchozí mohou navštívit všechny prohlídkové trasy: Základní okruh Hospitál, Historie lékáren, Šporkovská hrobka a Historie výroby léků. Hospitál Kuks pak bude turistům přístupný od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeno bude i bylinkářství na nádvoří hospitálu – obchůdek, kde je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.
1. duben 2025 14:14
Památky, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov zahajuje sezónu stylově – bitevní ukázkou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury svůj půvab nejen pro milovníky vojenské historie. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 5. dubna 2025, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
1. duben 2025 11:00
Památky, Královéhradecký kraj

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Březen je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
27. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zámek v Náchodě zve do zámeckých komnat, gotického sklepení i na věž

Zámek Náchod připravil pro své návštěvníky řadu novinek – delší návštěvní dobu, širší možnosti prohlídky okruhu Zámek za Piccolominiů a připravena je i nová trasa Ze sklepení na věž. A ve věži samotné se představí dvě nové místnosti. Zámecká sezóna začne v Náchodě 5. dubna 2025. Otevřeno tu bude denně mimo pondělí od 10:00 do 13:00 a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Během Velikonoc od 17. do 21. dubna můžete přijít na prohlídku každý den.
26. březen 2025 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Na krkonošském sněhovém poli s názvem Mapa republiky stále zůstává na 8 m sněhu

Sněhové pole na svahu Studniční hory, které roztává v Krkonoších jako poslední, připomíná svým tvarem bývalou Československou republiku, jejíž součástí bývala až do roku 1945 i Podkarpatská Rus. Pracovníci Správy KRNAP zde v březnu provedli první jarní měření výšky sněhové pokrývky. Vrstva sněhu je letos mocná jen okolo 8 metrů, což je za 25 let kontinuálního měření tohoto sběhového pole jeden ze slabších výsledků.
25. březen 2025 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Na Sněžku pěšky: lanovka prochází jarní odstávkou, o víkendech ale pojede

Lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku bude od 24. března do 30. dubna 2025 procházet pravidelnou jarní odstávkou. Kvůli jarní údržbě nebude jezdit ve všedních dnech, až do konce dubna bude nutné v pracovním týdnu vyšlapat na horu pěšky. Během Velikonoc se ale kvůli turistům rozjede. Mezi Pecí pod Sněžkou a naší nejvyšší horou jezdí od 8:00 do 18:00 hodin.
23. březen 2025 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

24. březen je v Česku každoročně Dnem Horské služby. Před více než 110 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
23. březen 2025 11:33
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Krkonošské lesy slaví světový den lesů a světový den vody

Dne 21. března slavíme Světový den lesů a o den později 22. března Světový den vody. Krkonošské lesy patří vedle arkto-alpínské tundry a luk mezi tři nejvýznamnější fenomény, pro které byl zřízen Krkonošský národní park. Rozkládají se na ploše 37 000 ha a pokrývají přes 85 % plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. Dnes se snažíme pomoci, aby se lesy vrátily do přírodě blízkého stavu, staly se stabilnějšími a ve svém stínu poskytovaly prostor nejen pro odpočinek návštěvníkům hor, ale také životní prostor stovkám druhů živočichů a rostlin. Připomeňme si při této příležitosti jedno z nejzajímavějších a opomíjených lesních stanovišť pojící obě uvedená prostředí – olšové-jaseniny. Ty se v Krkonoších nacházejí už jen na pouhých 71 ha, což je 0,2 % rozlohy lesních porostů.
21. březen 2025 7:01
Příroda, Královéhradecký kraj