ÚvodAktualityZoo Ostrava chrání i volně žijící ptáky
Příroda

Zoo Ostrava chrání i volně žijící ptáky

  • 9. dubna 2020
Začátkem dubna se v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava tradičně koná akce u příležitosti Dne ptactva. Pro návštěvníky je vždy připraven pestrý ptačí program včetně pozorování ptáků v lesních partiích areálu. Letos byla v plánu také prezentace problematiky narážení ptáků do skleněných ploch a představení Ptáka roku 2020. S ohledem na aktuální situaci se akce neuskutečnila, nicméně aktivity zaměřené na ochranu volně žijících ptáků v zoo probíhají i nadále.

Nebezpečné skleněné plochy

ptákSkleněné plochy velmi věrně odrážejí obraz svého okolí a obzvlášť pokud se ve skle zrcadlí zeleň či vodní plocha, ptáci do nich narážejí v plné rychlosti. V tomto období, kdy začíná jejich hnízdní sezóna, jsou nebývale aktivní. Navíc se vracejí tažní ptáci, takže je ve vzduchu docela rušno. Nebezpečné nejsou pouze velké skleněné plochy, výplně protihlukových stěn, autobusových zastávek, ale také zábradlí balkonů, skleníků, zimních zahrad i okna našich domů.

Někteří to možná právě v tomto období, kdy zůstávají nuceně doma, také zažívají. Najednou se ozve rána a na skle zůstane prachová stopa… Drobní pěvci mohou při přeletech dosáhnout rychlosti i více než 30 km/h, holubi běžně létají rychlostí až 70 km/h. Po nárazu do skla ptáci utrpí zranění, jako je vnitřní krvácení nebo otřes mozku, a téměř polovina z nich okamžitě umírá. Nebezpečné jsou plochy již od velikosti 1m2.
 
silueta ptákJak tomu zabránit? Je známo, že jedna silueta dravého ptáka nalepená na skle není proti kolizím účinná. Aby ptáci viděli sklo jako překážku, musely by nálepky (jakéhokoli tvaru) být od sebe max. 10 cm. Jako ochrana mohou posloužit i žaluzie, pergoly apod. Vhodné jsou i vitráže a další výzdoba oken, kterou si můžete jednoduše vyrobit i doma s dětmi, například pomocí barev na sklo, ale také z papíru a dalších materiálů. Výzdoba se dá tematicky měnit během roku.
 
Také v Zoo Ostrava jsou siluety dravců postupně nahrazovány jinými formami zabezpečení skleněných ploch. U některých výběhů jsou k vidění vertikálně upevněná lana nebo speciální UV samolepky, které návštěvníky neruší při pohledu na zvířata, ale ptáci je vidí.
 

Pták roku 2020 – jiřička obecná

jiiřčka obecnáPtáka roku vyhlašuje Česká společnost ornitologická (ČSO) od roku 1992. Cílem informační kampaně je zvýšit povědomí široké veřejnosti o ptactvu žijícím zejména v blízkosti lidských sídel, a tím zvýšit zájem o tuto skupinu zvířat. Ptákem roku 2020 byla vyhlášena jiřička obecná (Delichon urbicum), které ubývá vhodné životní prostředí vlivem stavebních úprav a zásahů do hnízdišť. Jiřička je tažný druh, který k nám přilétá ze svých afrických zimovišť okolo svátku sv. Jiří (24. dubna). Pokud má možnost, vrací se pravidelně na osvědčené hnízdiště. Hnízdo bývá umístěné na zdech, nejčastěji pod římsami, v okenních nikách nebo zapuštěných lodžiích.

jiřička obecnáJe vystavěno ze směsi slisovaného a slinami spojeného bláta a váží asi půl kilogramu. A tady se objevuje problém… Lidé často v obavách ze znečištění fasády, oken a parapetů trusem hnízda shazují a na jejich místech instalují nejrůznější mechanické zábrany. Přitom stačí pod hnízdo umístit podložku, která trus zachytí. Dalším problémem je intenzivní velkoplošné hospodaření narušující pestrost krajiny, masivní aplikace chemikálií, což způsobuje úbytek hmyzu – hlavní potravy (nejen) jiřiček.
 
jiiřčkyNa budovách v Zoo Ostrava bylo v minulých letech zjištěno na 100 hnízd jiřiček obecných. Pro vyšší pevnost hnízd byl přímo pod hnízda navezen kvalitní jíl. Jiřičky jej okamžitě začaly pro stavbu využívat. Další možností, jak jiřičkám pomoci, je instalace umělých hnízd vyrobených z keramiky. Taková byla v minulém týdnu na vybraných místech v zoo nainstalována. Vyrobily je děti ze ZŠ Waldorfská.
Ptákem roku 2020 je jiřička obecná

Ptákem roku 2020 je jiřička obecná

Česká společnost ornitologická vyhlásila Ptákem roku 2020 jiřičku obecnou. Jiřička tak převzala pomyslné žezlo od hrdličky divoké. Přesto, že každá z nich vyhledává jiné životní prostředí, plachá hrdlička v zemědělské krajině a jiřička naopak v těsné blízkosti lidí, jedno mají společné. Ohrožuje je lidská činnost, kvůli které jim mizí prostor pro život. Letos tak chtějí ornitologové upozornit na ubývání vhodného životního prostředí jiřiček vlivem stavebních úprav a zásahů do hnízdišť.

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě Příroda

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě

Zoo Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Další aktuality

Ve Frenštátě se uskuteční soutěž o nejlepší vařonku a Martinský trh

Jako každý rok, i letos bude období kolem svatého Martina provázet tradiční Martinský trh ve Frenštátě pod Radhoštěm. Předcházet mu bude v pátek 15. listopadu 2024 odpoledne před Martinským trhem. Samotný Martinský trh se uskuteční v sobotu 16. listopadu 2024.
12. listopad 2024 7:53
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Moravskoslezský kraj

Zimní dovolená nejen na horách v Moravskoslezském kraji je jako dělaná pro rodinu s dětmi. Připravte dětem i sobě parádní jarní prázdniny, ať si vyčistí hlavu od učení a vy od všedních starostí. Portál Kudy z nudy přináší tipy na místa, kde si zasportujete i odpočinete. Stačí si už jen vybrat.
10. listopad 2024 16:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Příhody lišky Bystroušky: jak vznikla jedna z nejoblíbenějších oper Leoše Janáčka

Nejslavnější liška na operním jevišti je ta od Janáčka! Opera Příhody lišky Bystroušky, kde se na jevišti prolíná lidský svět se světem zvířecím, nemá v operním žánru obdobu. Jedno z nejhranějších děl skladatele Leoše Janáčka jak v českých divadlech, tak na světových operních scénách mělo premiéru v Národním divadle v Brně 6. listopadu 1924. Seznamte se na Kudy z nudy s příběhem vzniku slavné opery i s jejím autorem!
4. listopad 2024 9:42
Kultura, Moravskoslezský kraj

Jesenické hory již brzy provoní svatomartinská husa

Dozlatova upečená husička, zelí a knedlíky, k tomu sklenka místního piva nebo něčeho ostřejšího. Kolem svátku Martina nabídne svatomartinskou husu řada restaurací v Jeseníkách a přilehlém podhůří. Většina z nich husu připraví podle původních receptů a z místních surovin. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kam vyrazit na tradiční pokrm.
1. listopad 2024 7:10
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Vydejte se sopečnou krajinou kolem Bruntálu

Dovedete si představit Bruntál uprostřed sopečné krajiny? Sopky sice byly naposled aktivní asi před jedním a půl milionem let, ale stojí tu dodnes. Uhlířský vrch je jednou z nejmladších sopek na našem území, dnes tu najdete poutní kostel, k němuž vede krásná historická alej. Kromě Uhlířského vrchu se můžete po naučných stezkách vypravit třeba do tufového lomu anebo na Venušinu sopku, k níž se vztahuje jazykově zeměpisná hříčka profesora Dienera, že „Etna je u Messiny a Venušina sopka u Meziny“.
1. listopad 2024 6:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Halloween a lampionový průvod v Zoo Ostrava proběhne tuto sobotu

V sobotu 2. listopadu 2024 se v ostravské zoologické zahradě uskuteční tradiční oslavy svátku Halloween. Podzimní akce je rovněž neodmyslitelně spjata s lampionovým průvodem, který v podvečer projde nasvíceným areálem zoo. Lampionový průvod vyjde od hlavního vstupu v 16:30 hod. Většina areálu zoologické zahrady zůstane tento den návštěvníkům výjimečně přístupná až do 18:00 hodin.
29. říjen 2024 10:23
Příroda, Moravskoslezský kraj

Přijďte se pokochat pohledem na Ostravu z nejvyšší radniční věže v České republice

Zpestřete si návštěvu Vyhlídkové věže Nové radnice v Ostravě, z níž uvidíte celé město jako na dlani! Za dobrého počasí se rozhlédnete nejen po městě, ale celém regionu. Když budete mít štěstí, spatříte na obzoru vrcholky Beskyd a dohlédnout bude možné i za hranice republiky, do sousedního Polska.
25. říjen 2024 12:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Kam za nejkrásnějšími výhledy v Jeseníkách a Beskydech

Jeseníky a Beskydy, dva unikátní přírodní světy, můžete prozkoumat po svých, ať slunce stojí vysoko v nadhlavníku anebo léto už dalo našim končinám sbohem a na horách nás přivítá podzimně jiskřivý vzduch či první sníh pod nohama. Moravské hory nabízejí nádhernou krajinu i stovky kilometrů tras pro pěší turistiku vinoucích se po malebných cestách. Je jen na vás, zda vám padnou do oka spíš drsnější slezské Jeseníky nebo valašskou kulturou a pověstmi protkané tajemné Beskydy, na které dohlížejí staří bohové z Radhoště.
25. říjen 2024 11:00
Příroda, Moravskoslezský kraj