ÚvodAktualityZnáte fosy? Seznamte se s nimi v Zoo Praha
Příroda

Znáte fosy? Seznamte se s nimi v Zoo Praha

  • 18. srpna 2024
V Pavilonu šelem a plazů v Zoo Praha se od srpna 2024 zabydlují fosy. Tyto fascinující šelmy žijí v přírodě pouze na africkém Madagaskaru. Návštěvníci pražské zoo teď mohou pozorovat samce i samici největší šelmy tohoto tropického ostrova. V budoucnu by měli tvořit chovný pár.
fosaNové šelmy v Zoo Praha jsou dokonale přizpůsobené životu na stromech, díky své neuvěřitelné pohyblivosti a ohebnosti dokážou šplhat i hlavou dolů. Jsou samotářskými zvířaty, která se v době páření shromažďují na tradičních stromech, kde se každoročně setkávají s ostatními jedinci svého druhu. Fosy nyní zvědavě prozkoumávají vnitřní expozici. Až si na nový domov zvyknou, chovatelé jim zpřístupní i venkovní výběh.

Obě zvířata, která nedávno přicestovala do Zoo Praha ze zahraničí, se narodila teprve minulý rok. Podle doporučení koordinátora Evropského chovného programu (EEP) budou chovatelé v Zoo Praha samce a samici spojovat až po dosažení pohlavní dospělosti. Mláďat by se Praha mohla dočkat pravděpodobně za dva roky. Ostrovní druhy patří k těm nejohroženějším na světě. Endemitní fosy vede Červený seznam IUCN jako zranitelný druh, jejich populace klesla v důsledku ztráty přirozeného prostředí a pronásledování za poslední tři generace o 30 %. V divočině jsou domorodými obyvateli často považovány za škůdce. Kromě lemurů, které mají na jídelníčku nejčastěji, totiž někdy loví i slepice nebo jinou drůbež. Mizí také rozsáhlé lesy, kde tyto výjimečné šelmy žijí.

fosaFosa (Cryptoprocta ferox) svým vzezřením kombinuje znaky několika skupin šelem. Není to ani šelma kočkovitá, ani psovitá ani lasice. Zatímco některým lidem se může zdát jako menší kočkovitá šelma, jiní v ní vidí "zvláštní hyenu", podobná je i ženetce nebo promyku. Až od roku 2003 dokázali zoologové s jistotou určit, že všechny šelmy Madagaskaru, kterých je kromě fosy dalších osm druhů, mají společného předka a nejsou tedy blízce spřízněné s žádnou jinou skupinou šelem jinde na světě. Předkové fosy se pravděpodobně dostali na ostrov na kusech plovoucí vegetace z pevninské Afriky zhruba před 20 miliony lety. Fosa je se svými osmi až dvanácti kilogramy největší šelmou ostrova. Fosa má skvělý zrak, sluch i čich. Tyto smysly, spolu s částečně zatahovatelnými drápy, dokonale využívá téměř nepřetržitě, protože je aktivní ve dne i v noci. Zajímavé také je, že při pohybu na zemi našlapuje prsty (jako pes), ale ve větvích volí chůzi po celých chodidlech (jako člověk).
Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě Příroda

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 15 pavilonů, 150 expozic, 4 restaurace, 10 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: Bitva na Bílé hoře – prchající král, překvapivě malý památník a další bitvy třicetileté války

To místo na západním okraji Prahy zná kdekdo: pláň na Bílé hoře, kde jedné listopadové neděle roku 1620 proběhla bitva. Obora, letohrádek Hvězda a další stavby tu už v té době stály, další vznikly krátce po bitvě. Právě tady utrpěl český národ v boji za svobodu zásadní porážku, která upevnila moc Habsburků v českých zemích na celá staletí. Pojďte si projít někdejší bojiště krok za krokem.
8. listopad 2024 9:19
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (9.11. – 10.11.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Dny otevřených dveří Astronomického ústavu AV ČR, Bruslení na Černém Mostě – venkovní kluziště pro veřejnost, Knihovna snů 2024, Memoriál 1620, Mezinárodní den archeologie v Národním muzeu v Praze. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
8. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha

Sametová revoluce 1989 krok za krokem

Rok 1989 byl plný změn, od lednového Palachova týdne přes listopadovou sametovou revoluci až do konce prosince. Pojďte se s portálem Kudy z nudy projít krok za krokem po místech, kde tehdy zápas o svobodu probíhal.
7. listopad 2024 11:37
Památky, Praha

Věda a historie není nuda: Prahou po stopách Alberta Einsteina

K největším hvězdám, které vyučovaly na Univerzitě Karlově v Praze, patřil Albert Einstein (1879–1955). Přijel na jaře 1911 a v Praze působil tři semestry. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit po jeho stopách a podívat se, kde bydlel a kde pracoval jeden z nejslavnějších vědců všech dob.
7. listopad 2024 7:46
Zážitky, Praha

Nejlepší svatomartinské hody v Praze! Kde si užijte svatomartinské víno a pečenou husu?

Na svatého Martina můžete i v Praze zažít výjimečnou gastronomickou a vinařskou událost. Oživení lidové tradice, setkání se sousedy a přáteli a ochutnávky tuzemských vín a svatomartinské pečené husy připravují na mnohých místech v Praze.
6. listopad 2024 14:58
Gurmánská turistika, Praha

Kam na skvělé štědrovečerní menu? Tipy na pražské restaurace, kde vás obslouží i na Štědrý den

Plánujete štědrovečerní hostinu prožít jinak než v kuchyni u stolu, jako vždycky? Anebo se vám prostě nechce vařit a raději si zajdete na klasické menu do příjemného prostředí, kde se o vás budou vzorně starat? Kudy z nudy vám přináší inspiraci na báječné posezení v restauraci, kde vám nabídnou štědrovečerní menu, stačí si jen vybrat a zarezervovat si svůj stůl.
6. listopad 2024 14:53
Gurmánská turistika, Praha

Sedm důvodů, proč si letos užijete advent v Praze

Letošní Vánoce v Praze budou opět krásné, vychutnejte si advent takový, jaký má být, jako čas klidu a ztišení, a užijte si to, co se nabízí: vánoční trhy, otevřené zahrady, cukroví od nejlepších cukrářů i krásná zákoutí. Všechno ostatní už přijde samo. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na tipy, jak si užít předvánoční čas v Praze.
6. listopad 2024 12:20
Životní styl, Praha

Věda a historie není nuda: Eliška Krásnohorská, Svéhlavička a libreta oper Bedřicha Smetany

Elišku Krásnohorskou známe jako básnířku, spisovatelku a autorku libret k několika operám, například k Hubičce, Tajemství nebo Čertově stěně od Bedřicha Smetany. Dáma, která se zabývala ženským emancipačním hnutím a zasloužila se o vznik Minervy, prvního dívčího gymnázia ve střední Evropě, se narodila 18. listopadu 1847.
6. listopad 2024 10:27
Kultura, Praha