V sobotu 23. března 2024 otevřela Zoo Praha novou expozici Gobi, která představuje mongolskou faunu v prostředí věrně imitujícím tamější krajinu. Nachází se v horní části zahrady u stanice lanovky. Kromě ikonických koní Převalského zde našlo domov dalších jedenáct druhů zvířat žijící v mongolské Gobi. Jedná se například o pouštní kočky manuly anebo předobraz bájného olgoje chorchoje, hroznýška tatarského. Kromě pozorování zvířat si zde prohlédnete také řadu gobijských artefaktů – autentickou jurtu, tradiční mongolské ovó, kosti dinosaurů či záhadné petroglyfy.
Hlavní výběh zaujímá plochu 2 000 m2 a snahou jeho tvůrců bylo vytvořit zde prostředí co nejpodobnější středoasijské suché stepi. Tomu odpovídá chudá vegetace, kaskádovitý povrch výběhu členěný skalními výchozy a balvany i hrubý povrch z písku a kamení vhodný pro rovnoměrný obrus kopyt. Stupňovitý svah výběhu imitující terén zvlněné stepi džungarské Gobi plynule přechází v okolní pohoří. Umělé skalní útvary v jednom místě věrně napodobují konkrétní mongolskou lokalitu – světoznámé Planoucí útesy, které proslavily paleontologické nálezy z konce druhohor.
Na tento působivý venkovní prostor navazuje malý pavilon zasazený do terénu a zcela osázený zelení. Uvnitř si prohlédnete terária s menšími pouštními živočichy: domov tu našel ježek ušatý, pískomil mongolský (ve své původní, nedomestikované formě), droboučký křečík Roborovského a pestruška písečná, známá také jako stepní lumík. Z plazů je zde mimo zmiňovaného hroznýška alias olgoje chorchoje ještě řada agamek a paještěrek. V Gobi žijí ale také živočichové trávící své dny pod zemí – švábi lékařští (připomínající miniaturní želvičky), a štíři Martensovi. I ti tu nesmějí chybět. Štíry uvidíte díky dvojímu osvětlení i světélkovat.
Mongolské jurty, petroglyfy a voliéry pro manuly
Atmosféru expozičního celku dotvářejí také další prvky odkazující na Mongolsko. Je to například klasická jurta, která se osvědčila i u původní expozice koní, nebo kámen s petroglyfy (rytiny do kamene různého stáří) vyrobený jako kopie konkrétního nálezu, který učinil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Zpět byla také instalována populární bronzová socha koně Převalského z roku 1966, jejímž autorem je Vincenc Vingler.
Celý komplex je pak zakončen dvěma venkovními voliérami pro manuly (Otocolobus manul). Tyto dlouhosrsté kočkovité šelmy ze střední Asie, které v popkultuře získaly nálepku nejmrzutějších koček světa, mají největší populace v Mongolsku, a v pražské expozici Gobi proto nemohly chybět.
Poznejte expozici Gobi v Zoo Praha, kde můžete sledovat koně Převalského a další unikátní zvířata mongolské Gobi ve věrně napodobeném prostředí.
Zoo Praha chová koně Převalského již více než 90 let.
Expozice Gobi je inspiravana pouští Gobi na pomezí Mongolska a Číny.
Nová expozice Gobi byla otevřena v sobotu 23. března 2024.
V expozici Gobi našlo domov jedenáct druhů zvířat.
Návštěvníci mohou vidět autentickou jurtu, mongolské ovó, kosti dinosaurů a petroglyfy.
V expozici jsou napodobeny Planoucí útesy, známé pro paleontologické nálezy.
Hlavní výběh má chudou vegetaci vhodnou pro středoasijskou suchou step.
Zoo Praha nabízí 15 pavilonů, 150 expozic, 4 restaurace, 10 občerstvení, lanovou dráhu a vláček.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.