ÚvodČeská nejHistorickéSvatí Cyril a Metoděj – patroni Moravy a spolupatroni Evropy
Historické

Svatí Cyril a Metoděj – patroni Moravy a spolupatroni Evropy

Velkomoravská říše byla evropská velmoc, která na přelomu 9. a 10. století oslnila tehdejší svět leskem bohatství, moci a pozoruhodného kulturního rozkvětu. Existovala necelých sto let, ale českým zemím zanechala významný odkaz: první křesťanské svatyně na našem území a bohoslužby, při nichž bůh promlouval k věřícím v jejich vlastním jazyce. Zasloužili se o to svatí Konstantin (827 – 14. února 869) a Metoděj (813 – 6. dubna 885), bratři ze Soluně a slovanští věrozvěstové.
V roce 832 vyslal velkomoravský kníže Rostislav poselstvo k byzantskému císaři Michaelovi III. se žádostí o vyslání biskupa; Velká Morava by tak nebyla závislá na franských biskupech. Císař a patriarcha Fotios Rostislavově žádosti vyhověli, místo biskupa ale pro misi vybrali bratry Konstantina a Metoděje; hlavním důvodem byla znalost jazyka.

Svatý Konstantin zvaný Filozof (827, Soluň – 14. února 869, Řím) patřil k nejvýznamnějším učencům své doby. Byl skvělý teolog, polyglot a řečník, v Konstantinopoli působil jako profesor filozofie a vedl úspěšně několik zahraničních nábožensko-politických misí i řadu teologických disputací. Mnichem se stal teprve krátce před smrtí v Římě, kde vstoupil do kláštera a přijal řeholní jméno Cyril.

Svatý Metoděj (813, Soluň – 6. dubna 885, Velkomoravská říše) v mládí pracoval jako státní úředník. Byl bratrovým nejbližším spolupracovníkem, k jeho největším úspěchům patří zřízení moravsko-panonské arcidiecéze, v níž se stal prvním arcibiskupem.

Během příprav Konstantin sestavil nové písmo (hlaholici) pro slovanský jazyk a společně s bratrem přeložili do staroslověnštiny liturgické knihy nezbytné pro konání bohoslužeb.

Když bratři přišli na Velkou Moravu, založili školu, kde se dvě stě mladých mužů učilo v novém písmě číst a psát, aby se mohli stát kněžími. Zároveň zavedli slovanskou bohoslužbu, aby Slované slyšeli boha promlouvat ve svém vlastním jazyce, a Metoděj upravil byzantský občanský zákoník tak, aby odpovídal poměrům na Velké Moravě.

Když roku 898 oba bratři odešli v doprovodu dvou set mužů do Říma, kde měli být vysvěceni, papež Hadrián II. jim vyhověl ve všech třech žádostech – schválil slovanskou bohoslužbu, hlaholici jako písmo, do kterého se smí překládat posvátné texty, a vysvětil Metoděje za biskupa.

Přestože po rozpadu Velkomoravské říše byla slovanská bohoslužba zakázána, všichni kněží vyhnáni ze země a knihy napsané hlaholicí spáleny, slovanské písmo, křesťanská víra, vzdělanost a kultura už ve střední Evropě zapustily kořeny. Ostatně už Konstantin ve svém Proglasu, předmluvě k překladu evangelií do staroslověnštiny, vyzval Slovany, aby svým rozumem slyšeli slovo Boží: „Vy všichni, kdo svých duší krásu vidíte a milujete, rádi byste temnotu hříchů zapudili a hniloby světa se zbavili, rajský život nalezli a unikli ohni horoucímu: Slyšte nyní svým rozumem, slyšte všichni lidé slovanští, slyšte slovo, slovo, které od Boha přišlo.“

Roku 1880 papež Lev XIII. oba bratry svatořečil a v roce 1981 je papež Jan Pavel II. prohlásil spolupatrony Evropy. Zároveň jsou hlavními patrony Moravy. Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje si každoročně připomínáme 5. července. Velehrad, kde zřejmě měl první arcibiskup panonsko-moravské arcidiecéze sv. Metoděj své sídlo, v té době ožívá tradičními cyrilometodějskými oslavami, známými jako Dny lidí dobré vůle.
 

10 cyrilometodějských míst

Výlet za příběhem misionářů ze Soluně

Výlet za příběhem misionářů ze Soluně

Velkomoravská říše je pevně spojená se jmény věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Ač nás od doby, kdy žili, dělí jedenáct století, jejich příběh je dodnes živý. Svědčí o tom i fakt, že Cyril a Metoděj jsou hlavními patrony Moravy a v roce 1980 je papež Jan Pavel II. prohlásil za spolupatrony Evropy.

#světovéČesko a bazilika na Velehradě:  barokní architektonická hostina

#světovéČesko a bazilika na Velehradě: barokní architektonická hostina

Klenot moravského baroka, bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě, je významné duchovní centrum, místo církevních poutí a cyrilometodějských oslav. Místo, v němž se setkává duchovní, náboženské a kulturní dědictví, je oblíbeným cílem poutníků i poutních cest.

Památník Cyrila a Metoděje ve Strachotíně Památky

Památník Cyrila a Metoděje ve Strachotíně

Téměř dva a půl metru vysoký pomník Cyrila a Metoděje stojí od roku 2013 nad Strachotínem. Tvůrcem sousoší z pískovce je sochař Vladimír Matoušek. Má podobu dvou soch symbolizujících apoštoly Slovanů – Cyrila a Metoděje. Mezi nimi je mezera ve tvaru kříže.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti Památky

Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti

Kaple se sousoším věrozvěstů Cyrila a Metoděje postavená v roce 1898 v byzantském slohu, kteří toto místo podle staré pověsti navštívili. Před kaplí stojí bronzové sousoší sv. Cyrila a Metoděje od Albína Poláška z roku 1931.

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně Památky

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně

Mohutná trojlodní novorománská bazilika v pražském Karlíně, stavěná z tesaného kamene podle vzorů starých románských kostelů, náleží svou rozsáhlostí mezi nejpřednější církevní stavby v Čechách.

Slovanské hradiště v Mikulčicích – nejrozsáhlejší slovanské hradiště v České republice

Slovanské hradiště v Mikulčicích – nejrozsáhlejší slovanské hradiště v České republice

Areál raně středověkého slovanského hradiště v Mikulčičích o rozloze 10 ha je nejrozsáhlejším a unikátně zachovaným slovanským archeologickým nalezištěm. Hradiště patřilo mezi významná velkomoravská mocenská a kulturní centra.

Největší barokní chrám v Česku – Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje ve Velehradě

Největší barokní chrám v Česku – Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje ve Velehradě

Jen šesti jiným poutním místům na celém světě udělil papež stejně jako bazilice na jižní Moravě nejvyšší vyznamenání Zlaté růže, jímž ukazuje na jejich výjimečný duchovní význam.

Velehrad – významné poutní místo Památky

Velehrad – významné poutní místo

Velehrad patří k nejvýznamnějším poutním místům v České republice. Chloubou farnosti je barokní bazilika s přilehlými budovami bývalého cisterciáckého kláštera. V roce 1927 byl udělen zdejšímu chrámu titul a výsady menší baziliky (bazilika minor).

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum Kultura

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum ve Starém Městě seznamuje návštěvníky s archeologickými nálezy z regionu a životem Slovanů. Jeho první část vybudována v 60. letech 20. století nad základy velkomoravského kostela s rozsáhlým pohřebištěm.

Hora Radhošť – tajemná hora s pohanskou minulostí Příroda

Hora Radhošť – tajemná hora s pohanskou minulostí

Pověstmi opředená bájná hora Radhošť (1129 m n. m.) se nachází nedaleko Pusteven v Moravskoslezských Beskydech a tvoří nejzápadnější vrchol Radhošťské hornatiny. Nabízí krásné výhledy na celé Beskydy, Valašsko, Jeseníky – Praděd, Malou a Velkou Fatru.

Poutní stezky Východní Moravy: I. etapa Kroměříž – Velehrad Příroda

Poutní stezky Východní Moravy: I. etapa Kroměříž – Velehrad

Vydejte se na cestu spojující dvě nejvýznamnější poutní místa Moravy – Svatý Hostýn a Velehrad, poznejte dávnou historii naší země. Putování zahájíte v Kroměříži, městě památek UNESCO. Po sedmi dnech můžete putování zakončit na Velehradě, odkud bylo Slovanům před mnoha věky přineseno křesťanství.

Sousoší Cyrila a Metoděje v Křtinách Památky

Sousoší Cyrila a Metoděje v Křtinách

Sousoší Cyrila a Metoděje, slovanských věrozvěstů, bylo odhaleno veřejnosti v 21. září 2013 v zámeckém parku ve Křtinách.

Svatoštěpánský koncert ve Velehradu

Římskokatolická farnost Velehrad a obec Velehrad zvou na tradiční Štěpánský koncert.
Velehrad, Zlínský kraj

Betlém v Kovozoo ve Starém Městě u Uherského Hradiště

Nevěříte, že i železný šrot může být krásný? Unikátní dřevo-kovový betlém tvoří postavy i zvířata v životní velikosti vyrobená z odpadního železa.
Staré Město, Zlínský kraj

Den Země v Kovozoo ve Starém Městě

Oslava Dnu Země v areálu pod majákem. Skvělá zábava pro celou rodinu s ekologickým kontextem.
Staré Město, Zlínský kraj

Sraz veteránů v Kovozoo Staré Město

Sraz a výstava historických vozidel ve Starém Městě.
Staré Město, Zlínský kraj

Umění a řemeslo v Kovozoo

Ukázky vybraných uměleckých řemesel, řemeslné a výtvarné dílny.
Staré Město, Zlínský kraj

Krajem vína – Na kole vinohrady Uherskohradišťska – uzavírání cyklostezek 2025

Symbolickým uzavřením cyklostezek bude akce Krajem vína – Na kole vinohrady Uherskohradišťska, která se letos koná v sobotu 4. října 2025.
Uherské Hradiště, Zlínský kraj

Pravidelné úterní výtvarné ateliéry pro děti do 8 let

Ateliéry určené dětem s doprovodem se konají každý měsíc v liché týdny od 14 do 15 hodin (maximálně 8 dětí ve skupince).
Uherské Hradiště, Zlínský kraj

Prám

Výstava studia PRÁM, které ve svých ateliérech sdružuje absolventy AVU a UMPRUM aktivních v oblasti volného umění a designu.
Uherské Hradiště, Zlínský kraj

Velehrad – významné poutní místo

Velehrad patří k nejvýznamnějším poutním místům v České republice. Chloubou farnosti je barokní bazilika s přilehlými budovami bývalého cisterciáckého kláštera. V roce 1927 byl udělen zdejšímu chrámu titul a výsady menší baziliky (bazilika minor).
Velehrad, Zlínský kraj

Kostel Zjevení Páně – Cyrilka ve Velehradě

Kostel Zjevení Páně ve Velehradě byl postavený ve 13. století při klášterní bráně pro obyvatele předklášteří. V nedávné době byl kostelík zrekonstruován a probíhají v něm výstavy.
Velehrad, Zlínský kraj

Podzemí baziliky ve Velehradě

V prostorách pod bazilikou a klášterními objekty se nachází základy původního cisterciáckého kláštera ze 13. století do nichž je umístěna nová expozice Martyrion – svědkové víry 20. století.
Velehrad, Zlínský kraj

Levandulové pole Velehrad

V roce 2021 jsme založili rodinné pole na Velehradě. Začátky nebyly úplně jednoduché, i přes to jsme je překonali. 4. července 2023 jsme poprvé otevřeli pro veřejnost a děláme tak radost i ostatním.
Velehrad, Zlínský kraj

Cyrilometodějská stezka – evropská kulturní stezka věnovaná okazu spolupatronů Evropy

Cyrilometodějská cesta prezentuje soubor tras zaměřených na putování po stopách slovanských kořenů směřujících na Velehrad z různých směrů, využívajících značených tras Klubů českých a slovenských turistů vhodných převážně pro pěší putování.
Velehrad, Zlínský kraj

Cisterciácké cesty – evropské stezky Cisterscapes

Cisterscapes jsou evropské Cisterciácké stezky propojující cisterciácké kláštery napříč Evropou. Na našem území se nachází tři z nich. Pojďte objevit fascinující kus evropské kulturní historie na Cisterciácké cestě!
Velehrad, Zlínský kraj

Galerie světců ve Velehradě

Na významném poutním místě ve Velehradu je ohradní zeď, která tvoří základ pro galerii světců.
Velehrad, Zlínský kraj

Poutní trasa růžence ze Starého Města do Velehradu

Poutní cesta růžence začíná u železničního přejezdu ve Starém Městě, které je od Velehradu vzdáleno asi 4 km. Cesta, značená šipkami s nápisem „Poutní cesta“, pokračuje údolní nivou potoka Salašky.
Velehrad, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace

Hotel U Velehradu

Příjemné ubytování v takřka domácím prostředí a atmosféře nabízí hotel U Velehradu, který vznikl rozsáhlou přestavbou ubytovny v roce 1995.
Velehrad, Zlínský kraj

Vinná stezka v Modré

Nová stálá výstava slováckých vín. Máte jedinečnou šanci degustace 104 druhů vín, z toho 64 ze slovácké podoblasti v jednom prostoru a nákup těchto vín za ceny vinařů ve vinotéce Skanzen.
Velehrad, Zlínský kraj

Slivovicová stezka ve Skanzenu Modrá

Nenechte si ujít návštěvu degustační expozice pálenek ve Skanzenu Modrá.
Velehrad, Zlínský kraj

Hotel Skanzen ve Velehradě

Hotel se nachází v turistickém komplexu Archeoskanzenu Modrá a nové expozice sladkovodních ryb Živá voda. Hotel je ideálním zázemím pro ubytování na služebních cestách i pro turisty, kteří chtějí poznat krásy Slovácka.
Velehrad, Zlínský kraj

Centrum slováckých tradic v Modré u Velehradu

Centrum Slováckých tradic se nachází v obci Modrá u Velehradu. Návštěvníci se mohou nejen seznámit s procesem pálení ovoce a historií vinařství, ale zároveň mohou ochutnat produkty typické pro místní kraj – ovocné destiláty a víno. Centrum dále doplňuje prodejna regionálních produktů a kavárna.
Velehrad, Zlínský kraj

Velehradské vinice

Velehradské vinice nabízejí nejen kvalitní moravské víno a čerstvé delikatesy, ale i krásný prostor k posezení s rodinou a přáteli.
Jalubí, Zlínský kraj

Apartmany Rybníček ve Starém Městě

Apartmány Rybníček jsou součástí areálu pro sport, relaxaci a zábavu Sportpark Rybníček.
Staré Město, Zlínský kraj

Vinařství Jakubík

Vinařství ve Zlechově produkuje špičková vína se zárukou kvality. Jako z prvních vinařství u nás začali v roce 1971 vyrábět ledová vína. Vinařství vyrábí pouze kvalitní přívlastková vína.
Zlechov, Zlínský kraj