ÚvodČeská nejOsobnostEduard Bartelmus – vynálezce užitkového smaltu
Osobnost

Eduard Bartelmus – vynálezce užitkového smaltu

Smaltování neboli povrchová úprava kovových předmětů nanesením křemičité taveniny, je prastará umělecká technika známá už od starověku. Až do konce 18. století však smalt obsahoval i některé jedovaté příměsi a těžké kovy, a proto se vůbec nehodil k povrchové úpravě kuchyňského nádobí. Zásadní změnu v této oblasti přinesl až muž jménem Eduard Bartelmus z jihomoravského Blanska.
Protestantský rod Bartlemů pocházel původem ze Švédska, jeho členové se však již v průběhu 18. století usadili ve Slezsku. Eduard Bartelmus se narodil 28. prosince 1805 v Německém (Havlíčkově) Brodě jako druhorozený syn Jana Traugotta Lastona Bartelma. Ten byl sice protestantským pastorem, ale protože pocházel z rodu obchodníků s látkami, po čase přijal místo ředitele přádelny a tkalcovny v Letovicích. Eduard měl jednou kráčet v otcových šlépějích právě v jeho druhé, průmyslnické, profesi a stal se tedy chemikem a magistrem farmacie.

Byla dvacátá léta 19. století, na Moravě se rychle rozvíjely hutní a výrobní podniky hraběte Huga Františka ze Salmu a tak mladý Bartelmus nastoupil do blanenských železáren, kde se začal věnovat chemickým úpravám kovů. Vedle celé řady dalších zlepšení jej tehdy v Blansku potkal i jeden opravdu převratný úspěch – vynalezl právě onen zdraví neškodný smalt na litinové nádobí. Přišel totiž na správné chemické složení skloviny, která se při výpalu dobře snese s plyny, vznikajícími při vypalování železného plechu a litiny. Smaltované nádobí bylo navíc snadno omyvatelné, dobře rozvádělo teplo a zanedbatelný nebyl ani jeho příjemný estetický vzhled a široké možnosti výroby různobarevných vzorů. Eduard Bartelmus dostal v roce 1832 patent k výrobě smaltovaného nádobí a roku 1833 založil společně s bratry Gottfriedem a Augustem v Brně dílnu, jež se časem změnila na významnou továrnu na smaltované nádobí. V roce 1839 vybudoval druhý podnik v Novém Jáchymově u Berouna, který v roce 1870 (z důvodu draze dováženého uhlí) přestěhoval do Plzně. Tato továrna existovala až do roku 1948!

Bartelmus ve svých smaltovnách vyráběl nejrůznější pekáče, rendlíky, hrnce, celníky, naběračky, pokličky, ale i konvičky, bandasky lžičníky. Bývaly to doslova přehlídky barevné i tvarové krásy. Smaltované nádobí mívalo nejrůznější barvy, nejčastěji modrou, ale nechyběla ani bílá, černá, červená, nebo dokonce žlutá. Průmyslník a vynálezce Eduard Bartelmus zemřel 12. července 1877 v Plzni. Dnes už jeho jméno téměř upadlo v zapomnění, ale i když se v našich kuchyních objevuje stále častěji moderní teflonové, titanové nebo mikrokeramické nádobí, je Bartelmusův blanenský vynález miliony lidí na celém světě s oblibou používán dodnes.


A jak se nádobí smaltovalo?

Výroba smaltu vyžadovala tavicí pec, kulové mlýny na mletí skloviny a stroje na tvarování kovu. Kovové předměty se vyráběly z tenkostěnného plechu v lisech a klempířských dílnách. Očištěné výrobky se mořily v kyselině a poté polévaly řídkou skelnou polevou (tzv. smaltéřskou břečkou). Tu si velké smaltovny vyráběly podle vlastních tajných receptur z vytavené rozemleté skloviny (frity). Přesná receptura skloviny byla střeženým firemním tajemstvím. Do skelné polevy se výrobky namáčely, nebo se jí polévaly. K tomu bylo určeno speciální nářadí. Po vysušení se výrobek vypálil. Usušené výrobky se vypalovaly v muflových pecích na teplotu 800-1000 °C. Nejprve základní smalt, poté další barevné vrstvy. Popřípadě dekory, které se nanášely vždy na vypálený podklad.
 

Současné smaltovny v České republice

  • V současnosti existuje smaltovna společnosti Belis v Českých Budějovicích, která je nejvýznamnějším výrobcem kuchyňského smaltového zboží.
  • Smaltovna společnosti MORA Moravia si vyrábí potřebné smaltované díly sporáků, které jsou nejvíce namáhané provozem v kuchyni. Dále vyrábí smaltované ocelové nádrže do ohřívačů vody, plechy a mřížky do trub.
  • Smaltovny vyrábějící nejrůznější cedule, štítky, hrnky a krabičky se nachází v Brně-Veveří (Smalt Brno), Praze-Hlubočepích (Smaltovna GAEN), Tupesích na Uherskohradišťsku, v Želechovicích na Zlínsku nebo v Záluží na Českobudějovicku.
Rodinné muzejíčko smaltu Kultura

Rodinné muzejíčko smaltu

Smaltované předměty nás doprovázejí životem od poloviny 19. století. V muzeu poznáte půvab obyčejných věcí denní potřeby, které po léta běžně používáme, ale možná nevnímáme jejich krásu v denním chvatu.

Smaltérie – kreativní dílna Zážitky

Smaltérie – kreativní dílna

Unikátní dílna, kdy si vytvoříte vlastní smaltovaný originál.

Galerie uměleckého smaltu a litiny ve Frýdlantu nad Ostravicí Kultura

Galerie uměleckého smaltu a litiny ve Frýdlantu nad Ostravicí

Stálá expozice Galerie uměleckého smaltu a litiny přibližuje nejzajímavější fázi výroby umělecké litiny, která začíná v první třetině 19. století a doznívá v době secese.

Vítání sv. Martina v Blansku 2024

Tradiční podzimní slavnost spojená s vítáním sv. Martina se opět koná v Blansku.
Blansko, Jihomoravský kraj

Půlmaraton Moravským krasem

Mimo hlavní závod probíhá Běh městem a Běh mladých na 2,4 km, Lidový běh a Dětský půlmaraton 800 m.
Blansko, Jihomoravský kraj

Cyklojízda Blanskem

Přijďte na novou akci k podpoře dopravy na dvou kolech a propagaci cyklistiky! DM Moravský kras se připojuje se k tradiční akci Zažít Blansko jinak a v předvečer této sousedské slavnosti pořádá spanilou Cyklojízdu Blanskem s piknikem pod mostem!
Blansko, Jihomoravský kraj

Poukaz na KRÁSná místa Moravského krasu

Objevujte méně známá místa Moravského krasu a okolí! Díky poukazu získáte možnost čerpat benefity v turistické oblasti a objevit nová místa, kam se budete chtít vracet. Doprovázet vás bude symbol ledňáčka říčního, kterého jsme natiskli i na speciální turistické nálepky.
Blansko, Jihomoravský kraj

Festival Rajbas v Blansku 2024 – festival setkání, filmů a dobrodružství

Festival Rajbas je především místem setkání lidí, které spojují stejné či podobné zájmy. Program probíhá po celý víkend a nejedná se pouze o pasivní sledování besed a filmových projekcí. Součástí jsou závody, koncerty, workshopy, tanec.
Blansko, Jihomoravský kraj

Benefiční koncert s legendou Felixem Slováčkem

V rámci Dvořák ART Festivalu se chystá unikátní benefiční koncert, který slibuje nezapomenutelný hudební zážitek. Na tomto koncertu se setkáte s legendou Felixem Slováčkem, vynikající sopranistkou Terezou Mátlovou, smyčcovým kvartetem a klavírním doprovodem. Co můžete očekávat?
Blansko, Jihomoravský kraj

Zažít Blansko jinak 2024

Centrum města se v neděli 8. září na den opět ocitne bez automobilové dopravy. Náměstí, silnice i parkoviště ale i další prostranství na náměstí Svobody, náměstí Republiky, Wanklově náměstí nebo pěší zóně budou patřit sousedské slavnosti Zažít Blansko jinak.
Blansko, Jihomoravský kraj

Beactive day s Tabata Killers

Naše sportoviště se zapojuje do celorepublikové akce BEACTIVE DAY.
Blansko, Jihomoravský kraj

Šifrovací hra – Po stopách Hanuše Nápravníka

Vydejte se s námi na 6km dlouhý okruh blanenskou Prašinou. Na cestě na Vás čeká osm záludných šifer a spousta tajuplných uliček a zákoutí k objevení.
Blansko, Jihomoravský kraj

Penzion Macocha – odpočinek i aktivní pobyt v Moravském krasu

V srdci chráněné krajinné oblasti Moravský kras se nachází Penzion Macocha, který je ideálním místem pro turisty i cykloturisty. V penzionu vám zapůjčí kola, pro kola svá můžete využít úschovny i servisu kol.
Blansko, Jihomoravský kraj

Zámek Blansko – Muzeum Blanenska

Pojďte se s námi ponořit do historie a společně tak strávit chvíle na cestě proti proudu času!
Blansko, Jihomoravský kraj

Galerie města Blanska

Galerie města Blanska je regionální galerií, prezentující současné umění ve dvou výstavních prostorách. Celoroční dramaturgie není vymezena tematicky, ale sleduje průřez médii a generací, umělkyně a umělce spjaté s regionem i etablované na umělecké scéně.
Blansko, Jihomoravský kraj

Bosá stezka v Blansku

Na konci léta 2023 byla dokončena bosá stezka v Blansku.
Blansko, Jihomoravský kraj

Turistická karta – KRÁSná karta v Moravské krasu

Turistická karta plná výhod, která umí být nejenom krásná, ale zejména užitečná. Přinese vám možnost čerpat slevy a bonusy v regionu Moravský kras a okolí a objevit nová místa, kde se jednoduše budete cítit krásně. 
Blansko, Jihomoravský kraj

Bazén a aquapark Blansko

Letní aquapark v Blansku disponuje všemi atrakcemi, které návštěvníci těchto zařízení vyhledávají. Kromě klasických plaveckých drah zde naleznete saunu finského typu, infra saunu, solárium či whirpool. Hledáte li uvolnění těla, můžete využít profesionálních masáží či navštívit rehabilitační bazén.
Blansko, Jihomoravský kraj

Dřevěný kostelík sv. Paraskivy v Blansku

Jedinou stavbu svého druhu na celé Moravě najdete v Blansku. Jedná se o dřevěný kostel sv. Paraskivy, který byl do tehdejšího Československa dovezen až z Podkarpatské Rusi. Setkávají se zde všechny generace při bohoslužbách, pobožnostech, koncertech, kulturních akcích, křtech, svatbách a pohřbech.
Blansko, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace

Restaurace Punkva Blansko

Restaurace Punkva v Blansku se řadí k nejoblíbenějším podnikům ve městě. Nabízí poctivou domáci kuchyni, velké porce a v neposlední řadě také pohotový a vstřícný personál.
Blansko, Jihomoravský kraj

Bibistro v Moravském krasu

V Blansku by se v červnu 2023 mělo otevřít nové Bibistro, které je propojené s vyhlášenou brněnskou restaurací Kohout na víně.
Blansko, Jihomoravský kraj

Restaurace a hotel Zámecká Sýpka Blansko

Restaurace se nachází v přízemí budovy Zámecké Sýpky. V restauraci vám nabídnou pokrmy založené na moderní i tradiční české kuchyni. V létě je restaurace propojena se slunnou terasou Zámecké Kavárny.
Blansko, Jihomoravský kraj

Pension Karst – levné ubytování v Blansku

Chcete se levně a kvalitně ubytovat v Blansku? Vyzkoušejte Pension Karst, který se nachází kousek od centra města i železničního a autobusového nádraží.
Blansko, Jihomoravský kraj

Rodinný penzion U Rechů v Moravském krasu

Penzion U Rechů najdete v centru Moravského krasu na okraji města Blanska. Poloha penzionu vám umožní prožít aktivní dovolenou na kolech, po jeskyních, památkách i návštěvu moravské metropole Brna.
Blansko, Jihomoravský kraj

Statek Samsara – oáza klidu v srdci Moravského krasu

Statek Samsara se nachází na Klepačově, ve vesnici poblíž Blanska. Od Brna je místo vzdáleno zhruba 20 km.
Blansko, Jihomoravský kraj

Orea Resort Panorama Moravský kras v Blansku

Rodinný wellness hotel s výbornou nabídkou aktivit pro wellness pobyty a dovolené s dětmi za každého počasí. Venkovní dohřívaný slaný zážitkový bazén, vnitřní teplý slaný bazén, masáže a balneoprocedury, zookoutek i s oslicí Rozárkou, super zázemí pro děti a letní animační programy.
Blansko, Jihomoravský kraj

Rybářství Skalní mlýn

Rybářství Skalní mlýn se nachází v panenské přírodě Moravského krasu v lokalitě CHKO, kde vzhledem k absenci chemických posypů nedochází k znečištění vod. Jedná se o ojedinělé zařízení tohoto druhu chovu ryb na krasové vodě v rámci Evropy.
Blansko, Jihomoravský kraj