ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: šlechtické rody coby úspěšní průmyslníci
Památky

Věda a historie není nuda: šlechtické rody coby úspěšní průmyslníci

Poslechněte si audio verzi článku
Jaké byly příběhy průmyslníků ze známých šlechtických rodů? Co založili Thurn-Taxisové a co Harrachové, ve které oblasti vynikli Larisch-Mönnichové a se kterým městem jsou spojené osudy rodu Salm-Reifferscheidtů? Jedinečné příběhy nejznámějších českých průmyslníků ze šlechtických rodů vám představíme na Kudy z nudy.
Doba panování císaře Františka Josefa I. byla plná převratných technických vynálezů. Na trůnu seděl od roku 1848 do roku 1916, což ho řadí mezi nejdéle vládnoucí panovníky světové historie. České země se v té době staly nejdůležitější průmyslovou oblastí v celém Rakousku-Uhersku a zažívaly nebývalý technický i ekonomický rozvoj. Budovala se a rozšiřovala železniční síť, postupně se zaváděla elektřina, silnice začaly zaplňovat první motocykly a automobily, a několik let před první světovou válkou vyletěly na české nebe i první letouny. Byl to také čas, kdy se začaly psát příběhy známých průmyslnických rodů. Baťa, Křižík, Laurin a Klement, Janeček či Sigmund začínali ve velmi skromných poměrech, takzvaně „od píky“, ale byli tu i jiní, kteří to měli jednodušší: podnikatelé ze známých šlechtických rodů. Kteří to byli?
 

Rod Thurn-Taxis: cukrovary, cihelny a reklama pro Škoda Auto

Rod Thurn-Taxisů zná v Evropě téměř každý: stovky let provozovali poštovní služby zejména v rakouských, německých a španělských zemích. U nás se na ně ale zapomnělo. Tak schválně: víte, že sňatkem s Fürstenberky získali zámek Loučeň, dnes oblíbené výletní místo zejména pro rodiny s dětmi? Název slavného Taxisova příkopu napovídá, že stáli u zrodu Velké pardubické, a také založili cukrovar v Dobrovici. Došlo k tomu v roce 1831, když kníže Karel Anselm Thurn-Taxis hledal využití pro ladem ležící dobrovický zámek. Dodejme, že dnes je Dobrovice největším a nejmodernějším závodem nejen v České republice, ale v celé střední a východní části Evropy, a jde také o nejdéle bez přerušení fungující cukrovar v Evropě. Patří cukrovarnické společnosti Tereos TTD. Ono TTD v obchodní značce je zkratka Thurn-Taxis Dobrovice – ostatně v držení Thurn-Taxisů byl cukrovar téměř sto let.

Thurn-Taxisové měli kromě cukrovaru i několik cihelen, v oboře u Loučeně chovali pstruhy duhové americké a založili semenářský podnik, který rovněž funguje dodnes. Protože na jejich panství ležela Mladá Boleslav, kníže Erich Thurn-Taxis byl prvním předsedou správní rady Škodovky, tehdy společnosti Laurin & Klement. Když do Mladé Boleslavi pozval svého vrstevníka a přítele arcivévodu Karla, budoucího posledního českého krále, a posadil ho za volant Voituretty, byla to vynikající reklama. Fotografie obletěly celý svět a o auto byl rázem obrovský zájem – aby ne, když s ním jezdí člen císařské a královské rodiny!
 

Rod Larisch-Mönnichů: uhelné doly, sklárna i lázně

Ze staré Karviné nezbyl jen šikmý kostel, který znáte ze stejnojmenné trilogie Karin Lednické a seriálu Česko mezi řádky, ale také poddolovaná krajina a příběhy o podnikání hraběcího rodu Larisch-Mönnichů. Těm od konce 18. století až do konce druhé světové války patřily rozsáhlé majetky v oblasti Těšínského Slezska. Hrabě Jindřich Larisch zaměstnával v dolech 4 500 horníků a v oboru těžby uhlí byl nejbohatším podnikatelem v Rakousku-Uhersku. Larischové zakládali i další průmyslové podniky, například sklárnu v Karviné, cukrovar v Horní Suché nebo továrnu na sodu v Petřvaldě, podnikali také v lázeňství. Na rozdíl od Rothschildů či Habsburků, zakladatelů Vítkovických železáren a hutní společnostiTřinci, místními nazývané Werk, Larisch-Mönnichové v kraji skutečně žili. Jen na území dnešní Karviné měli tři zámky. Zámek Fryštát postupně zvelebili do dnešní empírové podoby, další dvě sídla v Solci a v Ráji ale již zanikla.

Úspěšní průmyslníci vlastně tak trochu stáli i za vznikem známých lázní Darkov. Roku 1862 se baron Jiří Bess z Chrastiny rozhodl po vzoru uhlobarona Larisch-Mönnicha rovněž zahájit těžbu uhlí, jenže při pokusných vrtech místo uhlí objevil „jen“ pramen slané vody. Sice byl mírně zklamán, ale když vodu nechal prozkoumat a zjistilo se, že je léčivá, obstaral všechna potřebná povolení a v roce 1866 vznikly nejstarší jodobromové lázně na našem území, tehdy nazývané Lázeňské místo Ráj.
 

Harrachové: sklo, lyžování a ochrana přírody

Mezi nejvýznamnější šlechtické rody českých dějin patřili Harrachové. Členové rodu zastávali vysoké úřady v církvi i u císařského dvora, v Krkonoších, v Jeseníkách a na Vysočině vlastnili až do 20. století desetitisíce hektarů půdy, nechali postavit barokní zámky v Kuníně a v Náměšti na Hané a také novogotický zámek Hrádek u Nechanic na Královéhradecku. Harrachy připomíná také název města Harrachov anebo lyže, které nechal hrabě Harrach dovézt do Jilemnice a zahájil jejich výrobu.

Harrachové se zasloužili o rozvoj železnice a stavbu trati z Chlumce nad Cidlinou do Trutnova a lokálky Martinice v KrkonošíchRokytnice nad Jizerou. Stáli u zrodu harrachovské sklárny, která později přešla do jejich majetku, plátenická manufaktura a bělidlo v Hrabačově u Jilemnice zase odstartovaly rozmach textilního průmyslu. Na Harrachy si také vzpomenete téměř při každé pěší túře v Krkonoších: Jan Nepomuk hrabě Harrach (1828–1909) nechal založit Klub českých turistů v Jilemnici a budoval turistické cesty a horské boudy. Podle něj se nejstarší turistická cesta v Krkonoších jmenuje Harrachova: vede ze Špindlerova Mlýna kolem Labské boudy a přes rozcestí U čtyř pánů do Harrachova. Významný byl i přínos Harrachů pro ochranu krkonošské přírody: právě hrabě Harrach tu založil první přírodní rezervaci, a to v Labském dole.
 

Salmové: železárny, strojírny a doly

Blanskem a Moravským krasem je spojená moravská linie šlechtického rodu Salm-Reifferscheidtů, jehož příslušníci používali neobvyklý titul „starohrabě“. Působili tu od poloviny 18. století, jejich rodovou rezidencí se stal zámek v Rájci nad Svitavou. O rozkvět panství se zasloužil zejména Hugo František Salm (1776–1836). Coby vědec, milovník umění, sběratel a mecenáš stál roku 1817 u zrodu Moravského zemského muzea v Brně, byl ale rovněž dobrým hospodářem a průmyslníkem. Modernizoval hutě a hamry včetně hutě Klamovka, zakládal válcovny, modelárny a další železářské podniky, a také v Doubravici nad Svitavou založil specializovanou strojírenskou dílnu, označovanou za první strojírnu v rakouském císařství; vyráběla technické přístroje, dalekohledy, mikroskopy váhy a další předměty. Starohrabě Hugo František tak položil základ moderního podniku, pozdějšího ČKD Blansko. V dalších generacích se salmovský průmysl rozrůstal například o doly na Ostravsku a lignitové doly u Kyjova, které uhlím zásobovaly podniky na Blanensku, v Rájci Salmové provozovali pivovar a šamotovou továrnu.

V salmovských blanenských železárnách se odlévaly také monumentální sochy, zahradní vázy a nejrůznější umělecké předměty; rozsáhlá kolekce umělecké litiny je k vidění na zámku v Blansku. Salmy a jejich zvelebování krajiny připomíná také Salmova alej blanenských osobností, místem jejich posledního odpočinku pak je hřbitov ve Sloupu. V dosahu Sloupsko-šošůvských jeskyní se v jihovýchodním cípu místního hřbitova nachází hroby s bohatě zdobenými litinovými kříži z rodových železáren. Salmovský hřbitov obklopují prastaré lípy, chráněné jako památné stromy.
 

Průmyslníci povýšení do šlechtického stavu

  • Někdo měl šlechtický titul od narození, jiný si jej musel vysloužit. Například Emil Škoda (1839–1900), syn plzeňského lékaře, který vybudoval obří průmyslový podnik. Plzeňská Škodovka, která produkovala průmyslové stroje a stala se i nejvýznamnější zbrojovkou Rakouska-Uherska, desítky let patřila k největším v Evropě. Emilův otec František Škoda získal titul rytíř, Emilův syn František Emil byl povýšen do stavu svobodných pánů.
  • Až v roce 1912 byla povýšena do rytířského stavu jakožto Bartoňové z Dobenína rodina textilních průmyslníků z Náchodska. Na počátku 20. století patřili k nejbohatším podnikatelům v oblasti Kladského pomezí a štědře podporovali řadu kulturních a uměleckých projektů; například od architektů Dušana Jurkoviče a Pavla Janáka nechali přestavět zámek v Novém Městě nad Metují a financovali dostavbu katedrály svatého Víta na Pražském hradě, kde po nich byla pojmenována jedna z nových kaplí. Na počátcích jejich úspěšného podnikání přitom stál Josef Bartoň (1803–1849), který na dvou ručních stavech vyráběl obyčejný kanafas.
  • Do roku 1918 toužil po šlechtickém titulu každý, jenže vznik Československé republiky vše změnil. Ze šlechtictví se stalo pouhé vyznamenání a 10. prosince 1918 byly šlechtické tituly oficiálně zrušeny, dokonce jejich používání bylo trestné. Dnes se sice používat mohou, ale nemají úřední platnost.
Schované v lese: zimní procházky k dobře utajeným památkám

Schované v lese: zimní procházky k dobře utajeným památkám

Zážitky z objevování neznámého a prapodivného: přesně to vás čeká, pokud se s portálem Kudy z nudy vypravíte na pár míst, skrytých lidským očím. Jsou pitoreskní a zvláštní, romantická i strašidelná, jedno ale mají společné: zná je opravdu jen málokdo.

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba od roku 2023 zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst! Jeho zvláštní postavení v Evropě od středověku vytvářel rozsah výroby i široká škála výrobků od průzračně čistého stolního skla, často broušeného, rytého a malovaného, přes bižuterii až po obří křišťálové lustry či autorský design současných uměleckých objektů.

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije Památky

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

S osobností na procházku: po Ostravě a okolí s rodem Rothschildů

S osobností na procházku: po Ostravě a okolí s rodem Rothschildů

Ostrava a celá oblast Hlučínska, ohraničená státní hranicí s Polskem a řekami Opavou a Odrou, byla od první poloviny 19. století až do druhé světové války královstvím významného rodu Rothschildů. S Kudy z nudy vás pozveme za známými bankéři a průmyslníky na procházku: napřed pěšky po Ostravě-Vítkovicích, a pak po okolí. Tam ale bude rozumnější využít auto nebo kolo.

Navštivte obdivuhodná znovuzrozená místa, kde se minulost potkává se současností

Navštivte obdivuhodná znovuzrozená místa, kde se minulost potkává se současností

Jsou památky, které mají několik životů. Bohatou historii, přestavby, zajímavé životní osudy svých majitelů, ale mnohdy i desítky let chátrání, které ukončila až kompletní rekonstrukce. A přesně taková místa vám dnes představí Kudy z nudy.

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnoha zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Kromě střípků historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?

Karviná

Karviná

Dnešní Karviná není stará Karviná, protože ta zanikla při těžbě černého uhlí. Místo, kde stála původní osada, připomíná nakloněný barokní kostel sv. Petra z Alkantary, který po poddolování i s okolím poklesl o 36 m. Kromě toho můžete navštívit také empírový zámek s parkem či lázně Darkov.

Bohumín

Bohumín

Bohumínští o svém městě tvrdí, že je plné kontrastů a že je po první návštěvě budete buď milovat, anebo nenávidět; jiná možnost prý není. Určitě vás překvapí, třeba svou rozlehlostí a dělením na Starý Bohumín a Nový Bohumín. Dnešní město Bohumín vzniklo teprve po jejich spojení v roce 1973.

Lichtenštejnové – šlechtický rod, který založil Lednicko-valtický areál

Lichtenštejnové – šlechtický rod, který založil Lednicko-valtický areál

Skutečně Lichtenštejnové přijeli na šesti sněhobílých jelenech do Jeruzaléma? Anebo stál u zrodu rodového jména muž, který kdesi uviděl svítící (lichten) kámen (stein) a když ho zvedl, s překvapením zjistil, že je to kus čistého stříbra? Jisté je, že knížecí rod dosud panující v Lichtenštejnsku patří mezi nejstarší a také nejbohatší šlechtické rodiny ve střední Evropě.

František Janeček – průmyslník a zakladatel značky JAWA

František Janeček – průmyslník a zakladatel značky JAWA

Konstruktér a vynálezce František Janeček (23. ledna 1878, Klášter nad Dědinou – 4. června 1941, Praha) měl na kontě desítky patentů a vynálezů, světovou slávu jeho podniku ale přinesly až motorky značky Jawa. První motocykl této značky představil v roce 1929 na Mezinárodním autosalonu v Praze.

Blansko

Blansko

V Blansku, které je díky pozoruhodnému okolí s řadou přístupných jeskyní považováno za vstupní bránu do Moravského krasu, si přijdou na své ti, kdo mají rádi industriální architekturu a technické památky. Milou kuriozitou je dřevěný kostelík, který se do Blanska přestěhoval z Podkarpatské Rusi.

Harrachov

Harrachov

Nejznámější turistické středisko západních Krkonoš se proslavilo především díky sportovnímu areálu s několika skokanskými můstky, kde se konaly závody světového poháru v letech na lyžích i mistrovství světa. Těšit se můžete i na zajímavá muzea, bobovou dráhu nebo sklárnu s minipivovarem.

Loučeň

Loučeň

Loučeň je městys v Polabí mezi Nymburkem a Mladou Boleslaví. Právě tady objevíte nesmírně atraktivní cíl rodinných výletů, romantický zámek s rozlehlým parkem, řadou bludišť a labyrintů a celou řadou dalších zajímavostí včetně expozice české větve rodiny Thurn-Taxis.

Rájec-Jestřebí

Rájec-Jestřebí

Prohlídka klasicistního zámku s mansardovou střechou v Rájci nad Svitavou se dá skvěle spojit třeba s výletem do Boskovic nebo do Moravského krasu. V únoru a březnu pak musíte navštívit zámecké zahradnictví se sbírkou kamélií: vzácné rostliny kvetou pravidelně koncem zimy.

Restituce: zajímavá muzea a památky vrácené městům i soukromníkům

Restituce: zajímavá muzea a památky vrácené městům i soukromníkům

Restituce patří mezi nejsledovanější kauzy posledních třiceti let. Majetek se nevracel jen bývalým šlechtickým rodům, ale také městům, obcím a soukromníkům. Do rukou původních majitelů se přesouvaly nájemní domy, hotely a restaurace, řemeslnické dílny, mlýny a pily, obchody i malé živnostenské provozovny. Některé z nich určitě dobře znáte.

Restituce: poznejte hrady a zámky, vrácené bývalým šlechtickým rodům

Restituce: poznejte hrady a zámky, vrácené bývalým šlechtickým rodům

Mezi nejsledovanější kauzy posledních třiceti let patří šlechtické restituce. Rodové hrady a zámky, lesy, polnosti a další majetky se slavným rodům vrátily po vydání speciálních zákonů na začátku 90. let. Pro řadu zanedbaných památek tak začaly lepší časy: převážná většina rodin se o svá sídla stará a zvelebuje je. Někteří majitelé dokonce občas sami provádějí zvídavé návštěvníky, jinde zase můžete nahlédnout do soukromých prostor, kde se skutečně bydlí.

Za Křižíkovými vynálezy zamiřte do šumavské Plánice

Za Křižíkovými vynálezy zamiřte do šumavské Plánice

Plánice, městečko kousek od Klatov, jehož historie sahá až do poloviny 12. století, si na své proslavení musela počkat až do poloviny 19. století, kdy se v rodině místního ševce 8. července 1847 narodil největší český vynálezce František Křižík.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky