ÚvodČeská nejOsobnostJosef Toufar – novodobý mučedník spojený s číhošťským zázrakem, nejznámější oběť komunistického pronásledování katolické církve
Osobnost

Josef Toufar – novodobý mučedník spojený s číhošťským zázrakem, nejznámější oběť komunistického pronásledování katolické církve

Josef Toufar (14. července 1902, Arnolec – 25. února 1950, Praha) byl český římskokatolický kněz, v roce 1950 obviněný z protistátní činnosti v souvislosti s takzvaným číhošťským zázrakem. Během mše 11. prosince 1949 se údajně pohnul půlmetrový dřevěný kříž na hlavním oltáři. Šířící se zpráva o zázraku přitáhla pozornost StB a Josef Toufar byl 28. ledna 1950 zatčen a odvlečen do věznice ve Valdicích. Na následky mučení ve vyšetřovací vazbě 25. února 1950 zemřel.
Josef Toufar pocházel ze zemědělské rodiny na Vysočině. Už v dětství si podle svědectví vrstevníků a příbuzných rád hrával na kněze. Jeho studia překazila první světová válka, a tak zůstal doma a pracoval v hostinci a v hospodářství. Teprve otcova smrt v roce 1927, dědictví a bratrův slib, že s manželkou převezmou hospodu a hospodářství, mu umožnily konečně studovat střední školu. Ke vstupu do kněžského semináře totiž musel mít maturitu. Jeho jedenácti a dvanáctiletí spolužáci z primy na gymnáziu v Havlíčkově Brodě mu dali laskavou přezdívku „děda“.

V 1935 Josef Toufar maturoval na gymnáziu v Chotěboři a vstoupil do kněžského biskupského semináře v Hradci Králové. Na kněze byl vysvěcen 29. června 1940 na svátek sv. Petra a Pavla v Hradci Králové, jeho primice – první mše – v rodném Arnolci se zúčastnily se stovky občanů, přátel, spolužáků a duchovních.

V letech 1940 až 1948 Toufar působil jako farář v Zahrádce u Ledče nad Sázavou, kde jej připomíná socha od Olbrama Zoubka. Obec Zahrádka byla zaplavena při výstavbě vodní nádrže Švihov, jediným pozůstatkem zůstal právě kostel sv. Víta. Protože Josef Toufar byl v Zahrádce populární osobností a autoritou, která překračovala hranice církve, byl v roce 1948 byl přeložen do farnosti Číhošť na Havlíčkobrodsku. V době, kdy sílil tlak komunistických orgánů na podřízení si katolické církve, došlo k takzvanému číhošťskému zázraku: 11. prosince 1949, tedy o třetí neděli adventní, se v číhošťském kostele Nanebevzetí Panny Marie během Toufarova kázání rozkýval kříž na oltáři. Zůstal mírně nakloněný ke kazatelně, záhadný úkaz vidělo dvacet svědků.

Událost vyvolala obrovskou pozornost a do zapadlé vesnice se začaly sjíždět stovky poutníků i zvědavců. Situace se komunistické straně, která v té době už otevřeně bojovala proti církvi, nehodila do scénáře. Faráře chtěli donutit ke lživému doznání, že sám hýbal křížkem a ukázat tak křesťanské náboženství jako podvodné opium pokrokového lidstva. Tajná státní bezpečnost 28. ledna 1950 odvezla Josefa Toufara do věznice Valdice, kde byl následující čtyři týdny brutálně týrán, mučen a ubíjen k smrti. Neměl se k čemu přiznat, byl nevinný. Technici od StB se mezitím v číhošťském kostele neúspěšně pokoušeli sestavit podvodný mechanismus, který měl prokázat Toufarovu vinu.

25. února 1950, v den druhého výročí komunistického převratu v únoru 1948, Josef Toufar na následky mučení zemřel. Jeho mrtvé tělo bylo bez obřadu zahrabáno do hromadného hrobu na hřbitově v Praze-Ďáblicích. Vzápětí propaganda zneužila Toufarovo jméno v právě natáčeném filmu Běda tomu skrze něhož přichází pohoršení.

Toufarovým příbuzným teprve po čtyřech letech sdělili, že Josef byl neúspěšně operován kvůli prasklému žaludečnímu vředu, a po operaci zemřel. V roce 2014 byly jeho ostatky exhumovány a po odborných expertizách o rok později, 65 let po násilné smrti, uloženy v Číhošti, a to před oltářem kostela Nanebevzetí Panny Marie pod kamennou deskou v podlaze. Teprve po 74 letech pak Krajský soud v Hradci Králové faráře Josefa Toufara rehabilitoval s tím, že zatčení i následné vyšetřování jeho i dalších obviněných bylo v rozporu s tehdy platnými zákony.
Turistické stezky Havlíčkovým Brodem a okolí Letní sporty

Turistické stezky Havlíčkovým Brodem a okolí

Havlíčkův Brod je starobylé město, jehož historie sahá až k počátku 13. století. Město leží na na řece Sázavě v oblasti obdařené mnohými přírodními krásami Českomoravské vrchoviny. Městem a jeho okolím vede více než deset turistických a naučných stezek.

Číhošť

Číhošť

Obec Číhošť leží 7 km severovýchodně od Ledče nad Sázavou a 19 km jižně od Čáslavi. Obcí vede centrální stezka Via Czechia a zajímavostí je geografický střed České republiky. Vydejte se pěšky či na kole do středu naší země. V okolí najdete mnoho přírodních krás, hradů i zámků.

Ďáblický hřbitov Památky

Ďáblický hřbitov

Počátkem 20. století přestala Praze stačit kapacita městských hřbitovů nacházejících se na území Žižkova a Vinohrad. Zvažovalo se založení nového velkého obecního hřbitova v Hostivaři a souběžně s ním se projektovalo mnohem menší městské pohřebiště v Ďáblicích.

Bývalý Kartuziánský klášter – věznice Valdice Památky

Bývalý Kartuziánský klášter – věznice Valdice

Impozantní barokní klášter ve Valdicích byl postaven v 17. století Albrechem z Valdštejna. V současné době je jedním z nejpřísnějších vězení v zemi.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti

Od roku 1948 působil v Číhošti farář Josef Toufar. Do dějin se obec nedobrovolně zapsala známým „číhošťským zázrakem“.

Památník  faráře Josefa Toufara v Ledči nad Sázavou Památky

Památník faráře Josefa Toufara v Ledči nad Sázavou

Na Boží hod velikonoční, v roce 2013, po ranní mši svaté byl v parku před kostelem sv. Petra a Pavla slavnostně vysvěcen památník P. Josefa Toufara rodáka z Arnolce, který byl významnou osobností kraje Vysočina.

Osmičkové roky – osudové letopočty českých dějin

Osmičkové roky – osudové letopočty českých dějin

Dějiny českého národa jsou plné dramatických událostí, které se odehrály v letech končících číslem osm. Zejména ve 20. století provázejí osmičkové roky velká jména a události našich dějin – stačí připomenout letopočty 1918, 1938, 1948 a 1968. Historických událostí na českém území provázených osudovou osmičkou ale je mnohem víc. Které patří k těm nejvýznamnějším?

Geografický střed České republiky v Číhošti Památky

Geografický střed České republiky v Číhošti

Na louce na východní straně obce v roce 2006 zbudován památník připomínající geografický střed České republiky.

Socha pro Josefa Toufara v Zahrádce u Ledče nad Sázavou Památky

Socha pro Josefa Toufara v Zahrádce u Ledče nad Sázavou

Sochu pro Josefa Toufara najdete v kostele sv. Víta v Zahrádce u Ledče nad Sázavou, kde byla odhalena v den výročí knězova umučení komunistickou státní bezpečností. Národní památkový ústav sochu dostal darem od předního českého sochaře Olbrama Zoubka.

Bouřlivé Taškařice – Bitva o Středobod 2025

Zveme vás na 3. ročník Bouřlivých Taškařic, tentokrát s názvem "Bitva o Středobod"! V sobotu 26. dubna 2025 je připraveno odpoledne plné pohádkových příběhů, historických vystoupení a zábavy pro celou rodinu.
Sázavka, Kraj Vysočina

Živá výroba skla ve sklárně Tasice se Zdeňkem Kuncem

V sobotu 19. dubna 2025 bude probíhat od 10:00 – 17:00 v Huti Jakub Tasice ukázková výroba skla za účasti sklářského výtvarníka Zdeňka Kunce.
Ledeč nad Sázavou, Kraj Vysočina

Bitva o Notorburg

21. ročník tradiční akce Bitvy o Notorburg.
Ledeč nad Sázavou, Kraj Vysočina

Mezinárodní den tance ve Světlé nad Sázavou

Dům dětí a mládeže Světlá nad Sázavou vás zve na Mezinárodní den tance, který se bude konat ve sportovní hale 29. dubna 2025 od 16:30.
Světlá nad Sázavou, Kraj Vysočina

Prodejní výstava orchidejí a šperků na zámku Světlá nad Sázavou

Historické prostory zámku i zámecká kavárna se promění v kouzelnou zahradu plnou exotických květin. Přijďte obdivovat pestrou škálu orchidejí, inspirovat se krásou těchto rostlin a odnést si domů svůj vlastní kvetoucí poklad.
Světlá nad Sázavou, Kraj Vysočina

Doteky skla 2025

Sklářství, to je kus poctivého řemesla a na Vysočině se drží již po staletí. Kde jinde, než ve sklářském městě, v prostorách zámeckých, představit úžasnou a rozmanitou expozici téměř 70 skleněných objektů a šperků. Svá díla zde představí 23 sklářských výtvarníků.
Světlá nad Sázavou, Kraj Vysočina

Velikonoční jízdy na řepařské drážce 2025

Velikonoční jízdy na Kolínské řepařské drážce 19. – 20. 4. 2025.
Kolín, Středočeský kraj

Pálení čarodějnic na Lipnici

Pálení čarodějnic na Lipnici se koná za každého počasí 30. dubna 2025.
Lipnice nad Sázavou, Kraj Vysočina

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti

Od roku 1948 působil v Číhošti farář Josef Toufar. Do dějin se obec nedobrovolně zapsala známým „číhošťským zázrakem“.
Číhošť, Kraj Vysočina

Středy České republiky – geografické a historické souvislosti Česka

Víte, kde se nachází střed České republiky? Těchto středů u nás existuje několik a jejich poloha se liší podle definice určení. Takže si můžete vybrat, ke kterému z nich se rozhodnete vydat. A udělat by to měl každý, koho zajímají geografické a historické souvislosti naší země!
Číhošť, Kraj Vysočina

Geografický střed České republiky v Číhošti

Na louce na východní straně obce v roce 2006 zbudován památník připomínající geografický střed České republiky.
Číhošť, Kraj Vysočina

Hroznětínská louka a olšina s bledulí jarní

Území se nachází v ploché nivě meandrujícího potoka Leština na jihovýchodním okraji Chraňbožského lesa nedaleko obce Leština u Světlé a Číhošť. Představuje ukázku údolních olšovo-jasanových luhů s navazující vlhkými loukami a mokřadními společenstvy. Na jaře je zde hojný výskyt bledule jarní.
Leština u Světlé, Kraj Vysočina

Záchranná Stanice Pavlov u Ledče nad Sázavou

V severní části malebné Vysočiny ve vesnici Pavlov mezi Ledčí a Světlou nad Sázavou najdete rozlehlý areál jediné záchranné stanice pro živočichy na Vysočině. Potěší vás na 70 stálých zvířecích obyvatel.  Záchranná stanice je ideálním výletním cílem nejen pro rodiny s dětmi.
Pavlov, Kraj Vysočina

Farma Naděje – útulek hospodářských zvířat

Přijďte si kousek od Čáslavy pro dávku něhy, kterou můžete načerpat v azylu týraných a opuštěných hospodářských zvířat, která si zaslouží stejnou péči a lásku, jako běžní domácí mazlíčci.
Dobrovítov, Středočeský kraj

Vilémovický tis – nejstarší strom České republiky

Nejstarším stromem v Česku je Vilémovický tis rostoucí v zámeckém parku ve Vilémovicích u Ledče nad Sázavou. Jedná se zároveň i o nejstarší tis v Evropě. Jeho stáří se odhaduje na 1 500 až 2 000 let, obvod jeho kmene měří 360 cm a dosahuje výšky 10 metrů.
Vilémovice, Kraj Vysočina

Foglarova Sluneční zátoka na Sázavě

Zátoku, kde se konalo několik táborů legendárního oddílu Pražská dvojka pod vedením spisovatele Jaroslava Foglara, najdete při trati Posázavského Pacifiku Světlá nad Sázavou – Čerčany. Část řeky Sázavy v těchto místech patří nejen mezi vodácké ráje, ale je i místem známým z knih Jaroslava Foglara.
Ledeč nad Sázavou, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace

Penzion a restaurace U řeky

Přijďte ochutnat tradiční i moderní jídla do nové, útulné restaurace v krásném prostředí Vysočiny na břehu řeky Sázavy s výhledem na ledečský hrad.
Ledeč nad Sázavou, Kraj Vysočina

Areál Dobrý kraj v Bohdanči

Areál Dobrý kraj naleznete v obci Bohdaneč, která je zasazena v malebném údolí Ostrovského potoka na hranicích Středočeského kraje a Vysočiny.
Bohdaneč, Středočeský kraj

Tree house Stvořidla

Treehouse-Stvořidla je nový typ trávení dovolené na Vysočině. Strávit jednu, dvě či více nocí v korunách stromů může každý dobrodruh. Okolí řeky Sázavy je krásné. Jistě se každému vybaví právě zmiňovaný úsek Stvořidel, díky Jaroslavu Foglarovi a jeho knihám.
Světlá nad Sázavou, Kraj Vysočina

Agnes Bohdaněč – moštárna a lihovar; farma; restaurace s ubytováním

Areál hotelu nabízí denně vynikající domácí kuchyni, krásné ubytování na břehu Pilského rybníku a aktivní prožití volného času. Vyzkoušet můžete sportoviště, lanové centrum, jízdy na koních, rybolov, návštěvu farmy, prohlídku palírny, cykloturistiku, procházky po krásném a klidném okolí.
Bohdaneč, Středočeský kraj

Hotel Farma Služátky u Pelhřimova

Hotel Farma Služátky u Pelhřimova nabízí ubytování ve dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Posedět můžete v příjemné restauraci a na venkovní terase s letním grilem.
Služátky, Kraj Vysočina

Areál Dobrý kraj v Bohdanči

Areál Dobrý kraj naleznete v obci Bohdaneč, která je zasazena v malebném údolí Ostrovského potoka na hranicích Středočeského kraje a Vysočiny.
Zbraslavice, Středočeský kraj

Chalupa pod Melechovem v Meziklasí

V pásmu zalesněných vrchů Přírodního parku Melechov, na dohled od hradu Lipnice nad Sázavou nedaleko přírodní rezervace Stvořidla v malé osadě Meziklasí u Světlé nad Sázavou naleznete jedinečnou možnost levného ubytování na Vysočině ve dvou pokojích a apartmánu rodinného penzionu.
Dolní Město, Kraj Vysočina

Hotel Luna v Koutech

Hotel Luna je ideální pro firemní akce, svatby i dovolenou na Vysočině. K hotelu patří wellness, bazén a mnoho venkovních aktivit u rybníka.
Kouty, Kraj Vysočina