ÚvodČeská nejOsobnostJosef Toufar – novodobý mučedník spojený s číhošťským zázrakem, nejznámější oběť komunistického pronásledování katolické církve
Osobnost

Josef Toufar – novodobý mučedník spojený s číhošťským zázrakem, nejznámější oběť komunistického pronásledování katolické církve

Josef Toufar (14. července 1902, Arnolec – 25. února 1950, Praha) byl český římskokatolický kněz, v roce 1950 obviněný z protistátní činnosti v souvislosti s takzvaným číhošťským zázrakem. Během mše 11. prosince 1949 se údajně pohnul půlmetrový dřevěný kříž na hlavním oltáři. Šířící se zpráva o zázraku přitáhla pozornost StB a Josef Toufar byl 28. ledna 1950 zatčen a odvlečen do věznice ve Valdicích. Na následky mučení ve vyšetřovací vazbě 25. února 1950 zemřel.
Josef Toufar pocházel ze zemědělské rodiny na Vysočině. Už v dětství si podle svědectví vrstevníků a příbuzných rád hrával na kněze. Jeho studia překazila první světová válka, a tak zůstal doma a pracoval v hostinci a v hospodářství. Teprve otcova smrt v roce 1927, dědictví a bratrův slib, že s manželkou převezmou hospodu a hospodářství, mu umožnily konečně studovat střední školu. Ke vstupu do kněžského semináře totiž musel mít maturitu. Jeho jedenácti a dvanáctiletí spolužáci z primy na gymnáziu v Havlíčkově Brodě mu dali laskavou přezdívku „děda“.

V 1935 Josef Toufar maturoval na gymnáziu v Chotěboři a vstoupil do kněžského biskupského semináře v Hradci Králové. Na kněze byl vysvěcen 29. června 1940 na svátek sv. Petra a Pavla v Hradci Králové, jeho primice – první mše – v rodném Arnolci se zúčastnily se stovky občanů, přátel, spolužáků a duchovních.

V letech 1940 až 1948 Toufar působil jako farář v Zahrádce u Ledče nad Sázavou, kde jej připomíná socha od Olbrama Zoubka. Obec Zahrádka byla zaplavena při výstavbě vodní nádrže Švihov, jediným pozůstatkem zůstal právě kostel sv. Víta. Protože Josef Toufar byl v Zahrádce populární osobností a autoritou, která překračovala hranice církve, byl v roce 1948 byl přeložen do farnosti Číhošť na Havlíčkobrodsku. V době, kdy sílil tlak komunistických orgánů na podřízení si katolické církve, došlo k takzvanému číhošťskému zázraku: 11. prosince 1949, tedy o třetí neděli adventní, se v číhošťském kostele Nanebevzetí Panny Marie během Toufarova kázání rozkýval kříž na oltáři. Zůstal mírně nakloněný ke kazatelně, záhadný úkaz vidělo dvacet svědků.

Událost vyvolala obrovskou pozornost a do zapadlé vesnice se začaly sjíždět stovky poutníků i zvědavců. Situace se komunistické straně, která v té době už otevřeně bojovala proti církvi, nehodila do scénáře. Faráře chtěli donutit ke lživému doznání, že sám hýbal křížkem a ukázat tak křesťanské náboženství jako podvodné opium pokrokového lidstva. Tajná státní bezpečnost 28. ledna 1950 odvezla Josefa Toufara do věznice Valdice, kde byl následující čtyři týdny brutálně týrán, mučen a ubíjen k smrti. Neměl se k čemu přiznat, byl nevinný. Technici od StB se mezitím v číhošťském kostele neúspěšně pokoušeli sestavit podvodný mechanismus, který měl prokázat Toufarovu vinu.

25. února 1950, v den druhého výročí komunistického převratu v únoru 1948, Josef Toufar na následky mučení zemřel. Jeho mrtvé tělo bylo bez obřadu zahrabáno do hromadného hrobu na hřbitově v Praze-Ďáblicích. Vzápětí propaganda zneužila Toufarovo jméno v právě natáčeném filmu Běda tomu skrze něhož přichází pohoršení.

Toufarovým příbuzným teprve po čtyřech letech sdělili, že Josef byl neúspěšně operován kvůli prasklému žaludečnímu vředu, a po operaci zemřel. V roce 2014 byly jeho ostatky exhumovány a po odborných expertizách o rok později, 65 let po násilné smrti, uloženy v Číhošti, a to před oltářem kostela Nanebevzetí Panny Marie pod kamennou deskou v podlaze. Teprve po 74 letech pak Krajský soud v Hradci Králové faráře Josefa Toufara rehabilitoval s tím, že zatčení i následné vyšetřování jeho i dalších obviněných bylo v rozporu s tehdy platnými zákony.
Turistické stezky Havlíčkovým Brodem a okolí Letní sporty

Turistické stezky Havlíčkovým Brodem a okolí

Havlíčkův Brod je starobylé město, jehož historie sahá až k počátku 13. století. Město leží na na řece Sázavě v oblasti obdařené mnohými přírodními krásami Českomoravské vrchoviny. Městem a jeho okolím vede více než deset turistických a naučných stezek.

Číhošť

Číhošť

Obec Číhošť leží 7 km severovýchodně od Ledče nad Sázavou a 19 km jižně od Čáslavi. Obcí vede centrální stezka Via Czechia a zajímavostí je geografický střed České republiky. Vydejte se pěšky či na kole do středu naší země. V okolí najdete mnoho přírodních krás, hradů i zámků.

Ďáblický hřbitov Památky

Ďáblický hřbitov

Počátkem 20. století přestala Praze stačit kapacita městských hřbitovů nacházejících se na území Žižkova a Vinohrad. Zvažovalo se založení nového velkého obecního hřbitova v Hostivaři a souběžně s ním se projektovalo mnohem menší městské pohřebiště v Ďáblicích.

Bývalý Kartuziánský klášter – věznice Valdice Památky

Bývalý Kartuziánský klášter – věznice Valdice

Impozantní barokní klášter ve Valdicích byl postaven v 17. století Albrechem z Valdštejna. V současné době je jedním z nejpřísnějších vězení v zemi.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti

Od roku 1948 působil v Číhošti farář Josef Toufar. Do dějin se obec nedobrovolně zapsala známým „číhošťským zázrakem“.

Památník  faráře Josefa Toufara v Ledči nad Sázavou Památky

Památník faráře Josefa Toufara v Ledči nad Sázavou

Na Boží hod velikonoční, v roce 2013, po ranní mši svaté byl v parku před kostelem sv. Petra a Pavla slavnostně vysvěcen památník P. Josefa Toufara rodáka z Arnolce, který byl významnou osobností kraje Vysočina.

Osmičkové roky – osudové letopočty českých dějin

Osmičkové roky – osudové letopočty českých dějin

Dějiny českého národa jsou plné dramatických událostí, které se odehrály v letech končících číslem osm. Zejména ve 20. století provázejí osmičkové roky velká jména a události našich dějin – stačí připomenout letopočty 1918, 1938, 1948 a 1968. Historických událostí na českém území provázených osudovou osmičkou ale je mnohem víc. Které patří k těm nejvýznamnějším?

Geografický střed České republiky v Číhošti Památky

Geografický střed České republiky v Číhošti

Na louce na východní straně obce v roce 2006 zbudován památník připomínající geografický střed České republiky.

Socha pro Josefa Toufara v Zahrádce u Ledče nad Sázavou Památky

Socha pro Josefa Toufara v Zahrádce u Ledče nad Sázavou

Sochu pro Josefa Toufara najdete v kostele sv. Víta v Zahrádce u Ledče nad Sázavou, kde byla odhalena v den výročí knězova umučení komunistickou státní bezpečností. Národní památkový ústav sochu dostal darem od předního českého sochaře Olbrama Zoubka.

Hudba z ráje 2025

Festival Hudba z ráje přináší operu a klasickou hudbu do krásných míst Českého ráje. Těšit se můžete na lákavé programy, ve kterých zaujmou jména jako Andrea Kalivodová, Martin Šrejma, Lukáš Sommer a Felix Slováček jr., anebo také Bára Kodetová, Tereza Kostková, Petr Kostka a Carmen Mayerová.
Sychrov, Liberecký kraj

Živá výroba skla ve sklárně Tasice

V sobotu 5. 7. 2025 bude probíhat od 10:00 do 17:00 v Huti Jakub Tasice živá výroba skla.
Ledeč nad Sázavou, Kraj Vysočina

Živá výroba skla ve sklárně Tasice se Zdeňkem Kuncem

V sobotu 12. července 2025 bude probíhat od 10:00 – 17:00 v Huti Jakub Tasice ukázková výroba skla za účasti sklářského výtvarníka Zdeňka Kunce.
Ledeč nad Sázavou, Kraj Vysočina

Bitva o Notorburg

21. ročník tradiční akce Bitvy o Notorburg.
Ledeč nad Sázavou, Kraj Vysočina

Výstava turistických známek na zámku Světlá nad Sázavou

Od 28. června 2025 bude v prostorách zámku Světlá nad Sázavou k vidění největší soukromá sbírka turistických známek.
Světlá nad Sázavou, Kraj Vysočina

Doteky skla 2025

Sklářství, to je kus poctivého řemesla a na Vysočině se drží již po staletí. Kde jinde, než ve sklářském městě, v prostorách zámeckých, představit úžasnou a rozmanitou expozici téměř 70 skleněných objektů a šperků. Svá díla zde představí 23 sklářských výtvarníků.
Světlá nad Sázavou, Kraj Vysočina

Z pohádky do pohádky

Pohádková cesta kouzelným lesem právě začíná...
Světlá nad Sázavou, Kraj Vysočina

Hradozámecká noc v kostele sv. Víta v Zahrádce 2025

Spolek Přátelé Zahrádky ve spolupráci s Národním památkovým ústavem pořádají hradozámeckou noc v kostele sv. Víta v Zahrádce. Na návštěvníky od 18:00 do 22:00 hodin čekají kostýmované prohlídky, hry a soutěže pro děti i ohňostroj.
Horní Paseka, Kraj Vysočina

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti

Od roku 1948 působil v Číhošti farář Josef Toufar. Do dějin se obec nedobrovolně zapsala známým „číhošťským zázrakem“.
Číhošť, Kraj Vysočina

Turistická výzva – Jdi do hor

Jdi do hor je turistická výzva, která vás zavede na méně známá, ale o to krásnější místa Česka.
Praha, Praha

Středy České republiky – geografické a historické souvislosti Česka

Víte, kde se nachází střed České republiky? Těchto středů u nás existuje několik a jejich poloha se liší podle definice určení. Takže si můžete vybrat, ke kterému z nich se rozhodnete vydat. A udělat by to měl každý, koho zajímají geografické a historické souvislosti naší země!
Číhošť, Kraj Vysočina

Geografický střed České republiky v Číhošti

Na louce na východní straně obce v roce 2006 zbudován památník připomínající geografický střed České republiky.
Číhošť, Kraj Vysočina

Hroznětínská louka a olšina s bledulí jarní

Území se nachází v ploché nivě meandrujícího potoka Leština na jihovýchodním okraji Chraňbožského lesa nedaleko obce Leština u Světlé a Číhošť. Představuje ukázku údolních olšovo-jasanových luhů s navazující vlhkými loukami a mokřadními společenstvy. Na jaře je zde hojný výskyt bledule jarní.
Leština u Světlé, Kraj Vysočina

Záchranná Stanice Pavlov u Ledče nad Sázavou

V severní části malebné Vysočiny ve vesnici Pavlov mezi Ledčí a Světlou nad Sázavou najdete rozlehlý areál jediné záchranné stanice pro živočichy na Vysočině. Potěší vás na 70 stálých zvířecích obyvatel.  Záchranná stanice je ideálním výletním cílem nejen pro rodiny s dětmi.
Pavlov, Kraj Vysočina

Farma Naděje – útulek hospodářských zvířat

Přijďte si kousek od Čáslavy pro dávku něhy, kterou můžete načerpat v azylu týraných a opuštěných hospodářských zvířat, která si zaslouží stejnou péči a lásku, jako běžní domácí mazlíčci.
Dobrovítov, Středočeský kraj

Vilémovický tis – nejstarší strom České republiky

Nejstarším stromem v Česku je Vilémovický tis rostoucí v zámeckém parku ve Vilémovicích u Ledče nad Sázavou. Jedná se zároveň i o nejstarší tis v Evropě. Jeho stáří se odhaduje na 1 500 až 2 000 let, obvod jeho kmene měří 360 cm a dosahuje výšky 10 metrů.
Vilémovice, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace

Penzion a restaurace U řeky

Přijďte ochutnat tradiční i moderní jídla do nové, útulné restaurace v krásném prostředí Vysočiny na břehu řeky Sázavy s výhledem na ledečský hrad.
Ledeč nad Sázavou, Kraj Vysočina

Areál Dobrý kraj v Bohdanči

Areál Dobrý kraj naleznete v obci Bohdaneč, která je zasazena v malebném údolí Ostrovského potoka na hranicích Středočeského kraje a Vysočiny.
Bohdaneč, Středočeský kraj

Tree house Stvořidla

Treehouse-Stvořidla je nový typ trávení dovolené na Vysočině. Strávit jednu, dvě či více nocí v korunách stromů může každý dobrodruh. Okolí řeky Sázavy je krásné. Jistě se každému vybaví právě zmiňovaný úsek Stvořidel, díky Jaroslavu Foglarovi a jeho knihám.
Světlá nad Sázavou, Kraj Vysočina

Agnes Bohdaněč – moštárna a lihovar; farma; restaurace s ubytováním

Areál hotelu nabízí denně vynikající domácí kuchyni, krásné ubytování na břehu Pilského rybníku a aktivní prožití volného času. Vyzkoušet můžete sportoviště, lanové centrum, jízdy na koních, rybolov, návštěvu farmy, prohlídku palírny, cykloturistiku, procházky po krásném a klidném okolí.
Bohdaneč, Středočeský kraj

Hotel Farma Služátky u Pelhřimova

Hotel Farma Služátky u Pelhřimova nabízí ubytování ve dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Posedět můžete v příjemné restauraci a na venkovní terase s letním grilem.
Služátky, Kraj Vysočina

Areál Dobrý kraj v Bohdanči

Areál Dobrý kraj naleznete v obci Bohdaneč, která je zasazena v malebném údolí Ostrovského potoka na hranicích Středočeského kraje a Vysočiny.
Zbraslavice, Středočeský kraj

Chalupa pod Melechovem v Meziklasí

V pásmu zalesněných vrchů Přírodního parku Melechov, na dohled od hradu Lipnice nad Sázavou nedaleko přírodní rezervace Stvořidla v malé osadě Meziklasí u Světlé nad Sázavou naleznete jedinečnou možnost levného ubytování na Vysočině ve dvou pokojích a apartmánu rodinného penzionu.
Dolní Město, Kraj Vysočina

Hotel Luna v Koutech

Hotel Luna je ideální pro firemní akce, svatby i dovolenou na Vysočině. K hotelu patří wellness, bazén a mnoho venkovních aktivit u rybníka.
Kouty, Kraj Vysočina