Příroda
Záchranná Stanice Pavlov u Ledče nad Sázavou
Další turisticky atraktivní místa přístupná pro vozíčkáře, nevidomé nebo neslyšící turisty naleznete na stránce: Bezbariérová místa.
V severní části malebné Vysočiny v malé vesničce Pavlov mezi Ledčí a Světlou nad Sázavou najdete rozlehlý areál jediné záchranné stanice pro živočichy na Vysočině. Potěší vás na 70 stálých zvířecích obyvatel. Areál je ideálním výletním cílem nejen pro rodiny s dětmi.
Dvacítka pracovníků se tady stará o zraněná zvířata nebo opuštěná mláďata z celého regionu. Někteří živočichové se kvůli svým handicapům už bohužel do volné přírody vrátit nemohou, a tak se stávají dlouhodobými obyvateli Pavlova. Stanici mohou navštívit výletníci, kteří mají rádi přírodu, savce a ptáky. Také je oblíbeným cílem školních vzdělávacích programů a výletů. Zábavnou formou se tady dozvíte, jak jsou jednotlivé druhy zvířat ohrožené a jak je můžeme chránit, nebo co dělat, když najdete ptáče, zajíčka nebo malého ježka.
Stanici můžete navštívit o letních prázdninách denně, v 10.00, 13.00 a v 15.00 hodin se tu konají komentované prohlídky. V květnu, červnu a v září můžete komentovanou prohlídku s ošetřovatelem absolvovat ve 13.00 hodin, vždy o víkendech. V ostatních termínech je jistější si předem zavolat a domluvit se, že dorazíte. Při menším počtu návštěvníků nebo v jiných časech, než jsou komentované prohlídky, dostanete papírového průvodce a můžete areál stanice objevovat vlastním tempem.
Ve stanici je v současné době umístěno okolo 150 živočichů. Nejvzácnějším živočichem je norek evropský. 80 % všech zvířat, o která se v záchranné stanici starají, tvoří ptáci. Vidět zde tak můžete výra velkého, luňáka červeného, orla královského, puštíka bělavého, volavku nebo čápy. Z dalších zvířat tu potkáte nutrie, mývala, oblíbené jsou také vydry nebo lišku.
Pro své návštěvníky pořádají v Pavlově také zajímavé akce. Pravidelně pořádají Slavnostní zahájení sezóny, Den dětí a Netopýří noc. Podílejí se také na oslavách Dnů země ve městech Vysočiny. Kromě všech jmenovaných činností zajišťují také poradenství, odbornou činnost a posudky na škody způsobené vydrou. Mimo jiné je v rámci stanice organizován i Přírodovědný kroužek. Školy si mohou objednat program, v rámci něhož přijedou pracovníci stanice s vybranými handicapovanými zvířaty přímo do škol.
V areálu stanice se také můžete ubytovat, a to v nově zrekonstruovaných prostorách ekocentra. Vila ležící v těsné blízkosti lesa je bezbariérová, vybavená sociálním zařízením, malou kuchyňkou, školicí místností s projektorem. V její blízkosti je dostatek prostoru na sportovní outdoorové aktivity. Okolí zase nabízí procházky kolem lesních studánek a relax uprostřed čisté přírody Vysočiny.