Chotěboř

V srdci Vysočiny a na dohled od Železných hor kdysi nad malebným údolím řeky Doubravy vzniklo město Chotěboř. Vypálili je husité a i křižáci, často tu hořelo i v dalších staletích. Po posledním požáru získala většina domů na náměstí klasicistní podobu a malebná podloubí navždy zanikla.

Oblíbené ve městě

Co musíte vidět v Chotěboři

Na severu města stojí raně barokní zámek s prvky italské architektury, který vyrostl na základech staré tvrze na počátku 18. století. K prohlídce zvou expozice městského muzea, zámecká kaple Nejsvětější Trojice s bohatou štukovou výzdobou a anglický park. O náměstí s radnicí v centru Chotěboře už byla řeč, za vidění stojí rovněž původně románský, novogoticky přestavěný kostel sv. Jakuba Většího a bývalá hřbitovní novogotická kaple Povýšení sv. Kříže.
 

Čertův stolek

Z Chotěboře vás naučná stezka zavede do jednoho z nejromantičtějších údolí Vysočiny, kde řeka Doubrava protéká kaňonovitým zalesněným údolím a vytváří malebná zákoutí. Cestou objevíte řadu skalních útvarů a věží, vodopád, vymleté obří hrnce, kamenné moře i zříceninu středověkého hradu. K cestě vás možná naláká socha čerta od Michala Olšiaka, která stojí přímo v Chotěboři; vztahuje se k vyhlídce Čertův stolek, kde podle pověsti kdysi pekelník sváděl poustevníka k obžerství.
 

Pivo, Doubrava a stodola zapomenutých pokladů

Chotěbořský pivovar vyrostl na zelené louce, a tak neexistující minulost nahrazuje pověstí o lahodném středověkém pivu Chotěbor; výsledek ochutnáte při prohlídce nebo v jedné z řady restaurací. Na okraji města ve směru na Ždírec nad Doubravou objevíte zajímavé rašeliniště s jezírky a tůňkami, jimiž se klikatí upravené chodníčky. Přírodní rezervace Údolí Doubravy je nejcennějším územím jižní části chráněné krajinné oblasti Železných hor. Údolí je krásné, romantické a tajuplné. Navíc vás dovede do obce Bílek, kde objevíte outdoor park s lanovým centrem a půjčovnou čtyřkolek, ve Vepříkově navštivte půvabnou Stodolu starých krámů.

Turistická informační centra


Aktivity ve městě Chotěboř

Údolí řeky Doubravy u Chotěboře

Přírodní rezervace Údolí Doubravy je nejcennějším územím jižní části chráněné krajinné oblasti Železných hor. Úzký, strmý kaňon řeky Doubravy je zmenšeným obrazem obřích kaňonů nacházejících se jinde ve světě. Údolí je však neméně krásné, romantické a tajuplné.
Chotěboř, Kraj Vysočina

Řeka Doubrava

Řeka Doubrava pramení ve Žďárských vrších a vlévá se do Labe u Záboří nad Labem. Na jejím toku se nachází přehrada, malebná údolí, ale i divoký kamenitý kaňon. Vodáci na Doubravě využívají dva úseky. Prvním je úsek Bílek – Horní Sokolovec (WW2-4) a druhým úsek Pařížov – Ronov nad Doubravou (WW1-2).
Chotěboř, Kraj Vysočina

Zámek Chotěboř

Raně barokní zámek italského typu s anglickým parkem v chráněném údolí řeky Doubravky. Zámek i park jsou nepřístupné.
Chotěboř, Kraj Vysočina

Městské muzeum Chotěboř v budově bývalé pošty

Budova bývalé pošty se pomalu mění na Městské muzeum. To muselo opustit zámecké prostory. Když vše půjde podle plánu, bude muzeum otevřeno v roce 2025.
Chotěboř, Kraj Vysočina

Socha čerta od M. Olšiaka v Chotěboři

Známý žďárský sochař Michal Olšiak vytvořil další originální sochu, kterou se může pyšnit město Chotěboř. Jde o přes tři metry vysokého čerta z betonu, který hraje šachy. Dílo váží úctyhodných deset tun.
Chotěboř, Kraj Vysočina

Kamenné moře v údolí Doubravy

Naučná stezka provází řeku Doubravu na jejím toku divokým kaňonem mezi Horním Mlýnem a Bílkem. Jedenáct zastavení přibližuje zdejší zajímavosti – Kamenné moře, Čertův stolek, Sokolohrad, skalnaté Koryto a další. Naučné tabule vám představí i zdejší chráněné rostliny a živočichy.
Chotěboř, Kraj Vysočina

Vyhlídka Čertův stolek nad řekou Doubravkou

Čertův stolek je skalní vyhlídka, která nabízí výhled do hlubokého a skalnatého údolí řeky Doubravy. Pod skalní věž ve svahu najdete také malou jeskyni, kde podle pověsti žil poustevník.
Chotěboř, Kraj Vysočina

Kostel sv. Jakuba Staršího v Chotěboři

Na místě dnešního kostela stávala již ve 12. století pozdně románská kaple sv. Jakuba Staršího.
Chotěboř, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace ve městě Chotěboř

Zámeček Klokočov – romantické ubytování na Vysočině

Resort Klokočov zahrnuje romantický zámeček s luxusním ubytováním v klidné zahradě, hostinec se sklípkem, sálem a 13 pokoji, stodolu se 6 pokoji, konferenční místnost pro 45 osob a také krytý menší bazén. Vychutnejte si atmosféru venkovského šlechtického sídla z konce 19. století.
Chotěboř, Kraj Vysočina

Chata Doubravka

Chata Doubravka je nové středisko na polosamotě na Vysočině, v překrásném prostředí Železných hor, u skalnatého kaňonu řeky Doubravy v přírodní rezervaci.
Chotěboř, Kraj Vysočina

Panský dům v Chotěboři

Panský dům nabízí tradiční domácí českou kuchyní s různými kulinářskými specialitami, připravují zde čerstvé ryby ze soukromých sádek (pstruh, štika, úhoř, candát, losos), ale i pečená žebra, kolena a vše, co k vynikající tankové Plzni patří.
Chotěboř, Kraj Vysočina

Chata Roubenka

Pro milovníky romantiky nabízíme ubytování v nově postavené stylové roubence v srdci CHKO Železné hory, nedaleko Sečské přehrady, v obci Modletín.
Chotěboř, Kraj Vysočina

Pivovar v Chotěboři

V chotěbořském pivovaru se opět vaří pivo. Pivo můžete ochutnat zhruba v 70 hospodách v Chotěboři a okolí. Do provozu je uvedena také linka na stáčení piva do lahví, které budou od konce července 2009 distribuovány do vybraných obchodů.
Chotěboř, Kraj Vysočina

Penzion Bene – výlety po Českomoravské vrchovině z Chotěboře

V západní oblasti Českomoravské vrchoviny na úpatí Železných hor leží město Chotěboř. Na náměstí T.G.M. naleznete mimo jiné Penzion Bene, který nabízí kromě ubytování také zapůjčení dopravních prostředků pro výlety do okolní přírody i na kulturní památky.
Chotěboř, Kraj Vysočina

Inspirace na výlety z oblasti Havlíčkobrodsko


S osobností na procházku: Havlíčkovým Brodem s Karlem Havlíčkem Borovským

Havlíčkův Brod se až do roku 1945 jmenoval Německý Brod. Dnes svým jménem připomíná Karla Havlíčka Borovského, novináře ostrého pera, básníka, kritika a odvážného vlastence. S jeho jménem ale je spojená větší část Českomoravské vrchoviny, a tak putování s Havlíčkem zahájíme ještě o kousek dál: v městečku Havlíčkova Borová, kde se narodil a které se od roku 1949 rovněž jmenuje na jeho počest.
Havlíčkův Brod, vítěz soutěže Historické město roku 2020, Pěšky po Česku

Za osudem paní Žofky do Ledče nad Sázavou

Hrdou dominantou města Ledče je hrad vypínající se na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou. Hrad patří tak k nejstarším kamenným šlechtickým sídlům v Čechách. V roce 1509 zde došlo k sice kuriózní, leč tragické nehodě, na kterou doplatila choť majitele panství Buriana Ledečského.
Ledeč nad Sázavou, Výlety s příběhem