ÚvodCo chcete dělat?PamátkyMěstská architektura
Jak poznat Pardubice za jeden den

Městská architektura Pardubický kraj

Máte rádi atmosféru měst a zajímá vás, co je kde nového, kde nachystali tematické vycházkové okruhy, kde otvírají místa dosud nepřístupná a kde si užijete zajímavé akce? Jste na tom nejlepším místě; pravidelně navíc nabízíme novinky ze světa architektury a další překvapení.

Městská architektura na mapě


Automatické mlýny v Pardubicích

První zmínky o mlýnu jsou známy již z roku 1586, později byl postaven nový mlýn, který byl v majetku bratrů Winternitzových. Nový kulturně-společenský areál tvoří moderní čtvrť evropského střihu v centru Pardubic. Tvoří zázemí pro synergii kultury, architektury i moderních technologií.
Pardubice, Pardubický kraj

Krematorium Pardubice – dějiště filmu Spalovač mrtvol

Krematorium v Pardubicích bylo postaveno dle plánů architekta Pavla Janáka v letech 1921–1923 na jižní straně tehdejší periferie města Pardubic ve stylu art deco za podpory členů Společnosti přátel žehu na rozlehlém párkovitém prostranství.
Pardubice, Pardubický kraj

Portmoneum – Museum Josefa Váchala v Litomyšli

Interiér domu Josefa Portmona vyzdobil ve 20. letech grafik, spisovatel, mystik a knihtiskař Josef Váchal. K vidění jsou unikátní nástěnné malby, vyřezávaný malovaný nábytek i videomapping. Portmoneum je památkou evropského významu.
Litomyšl, Pardubický kraj

Památník Oskara Schindlera ve Svitavách

Oskar Schindler se narodil ve Svitavách v roce 1908 a ve svém rodném městě byl znám spíše pod přezdívkou Schindler – gauner. Na konci druhé světové války se Oskar Schindler zasloužil o záchranu téměř 1200 Židů před jistou smrtí v polských táborech.
Svitavy, Pardubický kraj

Zámek Moravská Třebová – renesanční perla České republiky

Zámek v Moravské Třebové patří k nejvýznamnějším renesančním památkám v České Republice. Na konci 15. století se zde vůbec poprvé v českých zemích objevily, tehdy moderní, renesanční prvky a na začátku 17. století vznikla tři pozdně renesanční křídla podle plánů italských stavitelů.
Moravská Třebová, Pardubický kraj

Sál Sirius – multifunkční sál na pardubickém nádraží

Výšková budova s hotelem na pardubickém nádraží, kterou navrhl architekt Karel Řepa, doznala mnoha změn. Ze zašlého kina Sirius se díky rekonstrukci stal multifunkční sál. Slouží jako prostory k pronajímání na různé příležitostné akce – divadlo, představení či konference.
Pardubice, Pardubický kraj

Zámeček – Larischova vila v Pardubicích

Zámeček Pardubice nebo také „Larischova vila“ – více než stodvacetiletý novorenesanční skvost s bohatou, leč smutnou historií – najdeme v Pardubicích. Československá obec legionářská zde hodlá vytvořit muzeum heydrichiády a muzeum domácího a zahraničního odboje a postupně zámeček revitalizuje.
Pardubice, Pardubický kraj

Procházka historickým centrem Chrudimi

Chrudim je městem žijícím každodenním dynamickým rytmem, s ulicemi někdy až příliš zaplněnými auty, ale také s tichými zákoutími, parky a procházkovými trasami kolem řeky Chrudimky a revitalizovaného toku bývalého mlýnského náhonu, kde je příjemné se na chvilku zastavit.
Chrudim, Pardubický kraj

Hamerská krčma Jonáš

Hamerská krčma je kulturní památkou České republiky. První písemné zmínky o krčmě jsou uvedeny ve "Vejsadním listu" z r. 1613, a proto je tato hospoda jednou z nejstarších v Čechách a Evropě. Uvnitř krčmy naleznete nádherný původní interiér. V současnosti Hamerská krčma nabízí i možnost ubytování.
Hlinsko, Pardubický kraj

Zelená brána v Pardubicích

Zelená brána představuje dominantu městské památkové rezervace v Pardubicích. Svou charakteristickou věž s bohatě tvarovanou střechou získala po požáru v r. 1538. Střecha byla pokryta měděným plechem a zelená barva měděnky dala původně Pražské bráně (podle směru cesty na Prahu) nový název.
Pardubice, Pardubický kraj

Berlova vápenka – expozice vápenictví u Třemošnice

Berlova vápenka je cenná technická kulturní památka dokládající místní průmyslovou tradici a historii. Evropskou raritou byla 5 km dlouhá lanovka, která vedla z vápencových dolů. Výstavu doprovázejí expozice mapující minerály v okolí, které sloužily jako surovina pro výrobu.
Třemošnice, Pardubický kraj

Dům hudby v Pardubicích

Komunistický palác byl postaven v 80. letech 20. století a v současné době slouží hudbě jako konzervatoř. Město Pardubice má v plánu kompletní rekonstrukci budovy.
Pardubice, Pardubický kraj