Co musíte vidět ve městě drahých kamenů
V čele těch, kteří svou existenci zasvětili drahým kamenům, stojí turnovské Muzeum Českého ráje, zaměřené na jejich sběr, dokumentaci a zpracování. V jedné z nejmodernějších mineralogických expozic v Evropě si drahé kameny můžete doslova osahat. Nenechte si ujít ani návštěvu podzemní Klenotnice, kde jsou vystaveny šperky, nádoby z drahých a ušlechtilých kamenů a stříbrnické tepané práce, které patří k tomu nejlepšímu z českého a evropského uměleckého řemesla první poloviny 20. století.
Koho byste měli znát z historie Českého ráje
Zřejmě neznáte rodinu sedláků Dlasků, z nichž nejznámější byl Josef Dlask, lidový písmák a rychtář? Hospodařil na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova – a ten zřejmě znát budete. V roubeném domě z konce 18. století s typickou pojizerskou skládanou lomenicí a pavlačí si prohlédnete stálou expozici i krátkodobé výstavy. Vyplatí se sem zajet zejména o Velikonocích nebo během adventu, posvícení či masopustu, kdy se život na statku vrací hluboko do minulosti a ožívá tradičními lidovými slavnostmi.
Cestovatelská potěšení skalních měst
Český ráj, to jsou především skály. Na některých stávaly hrady, jinde byly zřízeny vyhlídky, další se staly
pojmy mezi horolezci a jejich zdolání se dodnes považuje za jakousi horolezeckou maturitu. Uprostřed
Klokočských skal dokonce najdete jedinou veřejně přístupnou
jeskyni Českého ráje, zvanou
Postojna. Její prohlídka ale vyžaduje lehce dobrodružnější povahu, takže pokud raději dáte přednost klidnější zábavě, vydejte se do jedné z turnovských dílen, do
brusírny drahých kamenů Gema.