Lipová

Obec Lipová v Karlovarském kraji se nachází zhruba 6 km od Chebu. Kromě samotné vsi Lipová spadají pod její správu také další obce a osady – Dolní Lažany, Dolní Lipina, Doubrava, Horní Lažany, Kozly, Mechová, Mýtina, Palič, Stebnice nebo Žírnice. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1473.

Oblíbené v obci

Obec Lipová se nachází v turistické oblasti Západočeské lázně, asi 6 km od Chebu. První zmínka o Lipové pochází z roku 1473. Původní název Lindenhau je z let 1500 až 1600. Stálými obyvateli byla obec osídlena v letech 1770. Obec byla majetkem hraběte Metternicha. V místech, kde nyní obec Lipová stojí, bývaly dříve lipové háje, jejichž vykácení nařídil právě rod Metternichů. V roce 1905 vlastnil hrabě Metternich již pouze lesy a menší část obce. Nové období obce Lipová začalo v roce 1960, kdy při volbách 12. 6. 1960 se sloučily obce Lipová, Palič a Mýtina v jednu velkou obec, která se skládala z 15 katastrálních území a stala se tak tehdy druhou největší obcí v bývalém chebském okrese. Obec Lipová je proslavená tzv. hrázděnou architekturou Chebska. Navštívit tu můžete zajímavé turistické cíle, jako je Skanzen Doubrava (Rustlerův statek), Železná hůrka – nejmladší česká sopka, naučná stezka Stebnický potok anebo vesnickou památkovou zónu Dolní Lažany. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Objevte nezapomenutelná dobrodružství a zážitky.

Aktivity v obci Lipová

Skanzen Doubrava – Rustlerův statek

Vesnickou památkovou rezervací s unikátním souborem hrázděné lidové architektury chebského typu z 18. a 19. století je vesnice Doubrava u Lipové.
Lipová, Karlovarský kraj

Hrázděná architektura Chebska – chebský statek

Lidské ruce dovedou vytvořit jedinečné stavby. K tuzemským skvostům bezesporu patří unikátní chebská architektura, která nezaměnitelně umocňuje ráz krajiny. Hrázděné domy najdete v západních Čechách na mnoha místech, ale ty chebské jsou jedinečné.
Lipová, Karlovarský kraj

Železná hůrka – nejmladší česká sopka

Národní přírodní památku Železná hůrka tvoří lom odkrývající část nejmladší známé sopky z území České republiky. Místo bylo objeveno roku 1823 německým básníkem J. W. Goethem. Nachází se u státní hranice se Spolkovou republikou Německo v blízkosti obce Mýtina.
Lipová, Karlovarský kraj

Kyselecký hamr v Českém lese

Pramen Kyselecký hamr vyvěrá z krystalinických hornin na okraji chebské pánve, ale složením patří ke skupině uhličitých vod Mariánských Lázní. Kyselka je zde jímána neobvyklým způsobem – kamenným pažením vyrobeným z granitu, které se až do současnosti dochovalo z roku 1648.
Lipová, Karlovarský kraj

Naučná stezka Stebnický potok

Občanské sdružení Život na Dyleň vybudovalo tuto naučnou stezku s 18 zastaveními v roce 2012. Sleduje tok Stebnického potoka z Lipové až k jeho prameni.
Lipová, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v obci Lipová

Hostinec Doubrava

V malebné budově v obci Doubrava najdete stejnojmenný hostinec, v kterém na vás dýchnou staré časy. Ochutnat zde můžete staročeská jídla, ale i moderní gastronomii.
Lipová, Karlovarský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Západočeské lázně


Na hrad Loket za adventními trhy

Vychutnejte si adventní čas v lázeňském městě Karlovy Vary a na jednom z nejkrásnějších gotických hradů u nás. Hrad Loket je otevřen celoročně. Jen jednou do roka se zde ale otevírají tradiční vánoční trhy s vůní svařeného vína a medoviny!

Vánoce v Karlových Varech – zimní nádhera lázeňských kolonád

Světově proslulé lázeňské město Karlovy Vary je ideálním místem, kam přijet relaxovat v každém ročním období. Kouzelný vánoční čas prozáří kolonády i celé město tisíci barevných světel a dýchne na vás poklidnou atmosférou plnou pohody. Navštívit můžete nejenom tradiční vánoční trhy, ale třeba také Vánoční dům – místo, kde mají Vánoce po celý rok.

Po stopách šlechtických rodů: s Kolowraty do Lokte a na Kolowratskou skálu

Starobylé městečko na březích Ohře si zamilujete na první pohled. Návštěvníky neláká jen středověký hrad, ale také pivovar, sbírka lázeňských pohárků, pár kuriózních soch, několik muzeí a navíc ještě pár snadno dosažitelných míst v okolí – třeba Svatošské skály v údolí Ohře.

Po stopách šlechtických rodů: se Zedtwitzy po Aši a okolí

Zedtwitzové byli významná šlechtická rodina, která vlastnila rozsáhlé majetky především v Ašském výběžku. Výlet po jejich stopách proto začíná přímo v centru jejich panství, v Aši. Pozveme vás také na dvě rozhledny, několik zámků a zámečků, a hlavně do Parku historie. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, jak se Aš mění doslova před očima!
Údolím Bílého Halštrova k zámku Kopaniny, Na hrady a zámky