ÚvodCo chcete dělat?PřírodaŽelezná hůrka – nejmladší česká sopka
Příroda

Železná hůrka – nejmladší česká sopka

Národní přírodní památku Železná hůrka tvoří lom odkrývající část nejmladší známé sopky z území České republiky. Místo bylo objeveno roku 1823 německým básníkem J. W. Goethem. Nachází se u státní hranice se Spolkovou republikou Německo v blízkosti obce Mýtina.
Nejmladší známá sopka v Česku leží u státní hranice s Německem jižně od Jesenické přehrady. Naposledy byla činná na rozhraní třetihor a čtvrtohor, což je někdy v rozmezí před 170 – 400 tisíci lety. Na stavbě Železné hůrky se podílely minimálně dvě erupce. Při starší vznikly asi 15 m mocné vrstvy pyroplastických hornin. Na nich leží šikmo vrstvené tufy vyvržené během následující erupce.

Sopku objevil Johann Wolfgang Goethe, který ji na svých cestách po Chebsku navštívil 23. srpna 1823. Na konci 18. a na začátku 19. století ještě geologové zcela nevěděli, jak vlastně horniny vznikají. Byli rozděleni na dva tábory – neptunisty a plutonisty. Neptunisté soudili, že horniny vznikají usazováním ve vodním prostředí, a že tedy i Komorní hůrka má svůj původ v uhelných slojích, které později vyhořely. Plutonisté naopak zastávali názor, že je sopečného původu.

Dříve se tady těžilo a sopka byla využívána na těžbu silničního štěrku a tím se otevřely vrstvy sopečného tufu. Vrstvení geologických aktivit si zde můžete krásně prohlédnout. Podobně jako v Komorní hůrce i tady byly objeveny plátky přírodního čistého železa. Na těžbě sopky zde pracovali i obyvatelé blízké vesničky Boden, která zanikla po roce 1948. Od roku 1961 je sopka chráněna státem jako národní přírodní památka. Dnes je odvoz i odnos geologického materiálu ze sopky zakázán.

Značené cesty k Železné hůrce nevedou, jako orientační bod poslouží například památkově chráněná vesnička Doubrava, odkud jsou to po silnici k bývalé sopce necelé tři kilometry. Kolem sopky vede z obce Mýtina žlutá turistická značka k turistickému přechodu Neualbenreuth vedoucímu do Německa, ke kterému vede asfaltová cesta (možný příjezd na kole, autem nebo na motorce). Odbočka k samotné sopce je značena směrovou šipkou. K sopce se dostanete nejlépe po lesní úvozové cestě, u níž je směrovka, nebo v případě nouze přes okraj pole.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.

Aktuality

Den otevřených lesů 2025

V sobotu 17. května 2025 proběhne na různých místech republiky 4. ročník akce pro širokou veřejnost Den otevřených lesů. Jejím pořadatelem je Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR a jeho členové. Hlavním cílem je zviditelnění vlastníků lesů a jejich přístupu k péči o les.
Cheb, Karlovarský kraj

Dneska už na horu nevylezu, není to potřeba

Muzikanti, výtvarnice a textař, Bára a Jan Ungerovi, se představí v Klubu G4 10. 4. 2025 od 18:00.
Cheb, Karlovarský kraj

Ferdinand Bučina a Tomáš Rasl – Dědictví obrazu

Galerie 4 zve na výstavu fotografa Ferdinanda Bučiny a jeho vnuka Tomáše Rasla, kteří i přes časový odstup několika dekád sdílejí hluboký vztah k fotografii. Výstava nabízí jedinečný podhled na „obrazovou genetiku“ dvou generací fotografů.
Cheb, Karlovarský kraj

Ondřej Staněk: Zátiší – momenty – krajina

Galerie 4 zve na výstavu do Klubu G4.
Cheb, Karlovarský kraj

Tomáš Kůdela: Norsko – ztraceni mezi fjordy

Zažijte s námi krásu norských fjordů.
Cheb, Karlovarský kraj

Valdštejnské slavnosti 2025 v Chebu

Další ročník velkolepých historických slavností s příjezdem Albrechta z Valdštejna do Chebu. Součástí bude bohatý kulturní program s průvodem Albrechta z Valdštejna a jeho družiny, dobová hudba, trh s převahou tradičních řemesel a další. Akce se koná jednou za dva roky.
Cheb, Karlovarský kraj

Chebský festival vína 2025

Srdečně vás zveme na 5. ročník Chebského festivalu vína, který se uskuteční v sobotu 10. května 2025 na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v Chebu.
Cheb, Karlovarský kraj

Velikonoční jarmark v muzeu Cheb 2025

Na sobotu 12. dubna 2025 připravuje Muzeum Cheb již tradiční velikonoční jarmark.
Cheb, Karlovarský kraj

Kyselecký pramen v Českém lese

Pramen Kyselecký hamr vyvěrá z krystalinických hornin na okraji chebské pánve, ale složením patří ke skupině uhličitých vod Mariánských Lázní. Kyselka je zde jímána neobvyklým způsobem – kamenným pažením vyrobeným z granitu, které se až do současnosti dochovalo z roku 1648.
Lipová, Karlovarský kraj

Skanzen Doubrava – Rustlerův statek

Vesnickou památkovou rezervací s unikátním souborem hrázděné lidové architektury chebského typu z 18. a 19. století je vesnice Doubrava u Lipové.
Lipová, Karlovarský kraj

Hrázděná architektura Chebska – chebský statek

Lidské ruce dovedou vytvořit jedinečné stavby. K tuzemským skvostům bezesporu patří unikátní chebská architektura, která nezaměnitelně umocňuje ráz krajiny. Hrázděné domy najdete v západních Čechách na mnoha místech, ale ty chebské jsou jedinečné.
Lipová, Karlovarský kraj

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Poznejte již druhý geopark v České republice. Geopark se rozkládá na bavorském území v okresech Bayreuth, Neustadt – Waldnaab, Tirschenreuth Wunsiedel a na české straně v Karlovarském a Plzeňském kraji.
Stará Voda, Karlovarský kraj

Naučná stezka Stebnický potok

Občanské sdružení Život na Dyleň vybudovalo tuto naučnou stezku s 18 zastaveními v roce 2012. Sleduje tok Stebnického potoka z Lipové až k jeho prameni.
Lipová, Karlovarský kraj

Vesnická památková zóna Dolní Lažany

Jedna z několika vesniček na Chebsku s dochovanou typickou hrázděnou architekturou.
Lipová, Karlovarský kraj

Hora Dyleň u Mariánských Lázní – Napoleonův střed Evropy

Hora Dyleň se nachází v Českém lese, západně od Mariánských Lázní. Její vrchol je v nadmořské výšce 940 metrů a tím je druhým nejvyšším vrcholem Českého lesa. Na vrcholu stojí věž ze 70. let, která sloužila jako vojenská radarová stanice, veřejnosti je však nepřístupná.
Stará Voda, Karlovarský kraj

Loreta Starý Hrozňatov – poutní areál Maria Loreto

Na kopci nad Starým Hrozňatovem asi 5 km od Chebu stojí pozoruhodný areál Lorety s poutním kostelem sv. Ducha, jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst v Čechách i v Německu – Maria Loreto.
Cheb, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hostinec Doubrava

V malebné budově v obci Doubrava najdete stejnojmenný hostinec, v kterém na vás dýchnou staré časy. Ochutnat zde můžete staročeská jídla, ale i moderní gastronomii.
Lipová, Karlovarský kraj

Kemp Václav na břehu Jesenické přehrady u Chebu

Historie kempu sahá až do roku 1992. Areál vznikal postupně na zelené louce přímo u Jesenické přehrady. Nabízíme karavanová stání, privátní soc. kabinky, luxusní mobilhomy. Moderní sociální zařízení a zázemí pro hosty.
Cheb, Karlovarský kraj

Farní penzion Dolní Žandov

Farní penzion je ubytovací zařízení určené pro rekreační, školicí či jiné pobyty jednotlivců i skupin.
Dolní Žandov, Karlovarský kraj

Hnatovo pekařství

Hnatovo pekařství je ve hře téměř 30 let. Celou tu dobu se starali o pečlivě vyváděný přírodní žitný kvas, vždycky je zajímala hlavně ona tradiční řemeslná výroba chleba. Krom čistého žita pečou i pšenično-žitný, někdy obohacený i semínka lnu, slunečnice, dýně nebo sezamu.
Dolní Žandov, Karlovarský kraj

Velkostatek Manský dvůr na Chebsku

Penzion Manský Dvůr poskytuje ubytování s rodinnou atmosférou v kraji lázní, vhodné pro rodiny s dětmi, turisty, cyklisty, milovníky zachovalé přírody a historických památek.
Dolní Žandov, Karlovarský kraj

Autokemp Dřenice

Autokemp Dřenice na břehu vodní nádrže Jesenice u Chebu je relaxačně pobytový areál s více než čtyřicetiletou tradicí. Nabízí chatky, místo pro stany a karavany i chatu pro větší skupiny.
Cheb, Karlovarský kraj

Restaurace Huong Que – Quán Bà Đức v Chebu

Restaurace s tradičními vietnamskými specialitami v nabídce zve k návštěvě v Chebu.
Cheb, Karlovarský kraj

Autocamp Rybářská bašta u Chebu

Autokemp se nachází přímo u hráze Jesenice, největší a nejčistší přehrady v západních Čechách nedaleko Chebu. Zdejší restaurace nabízí rybí speciality.
Cheb, Karlovarský kraj