Nová Role

Město leží na úpatí Krušných hor nedaleko od Karlových Varů, v kraji, kde se před dvěma sty lety začal vyrábět první ryze český porcelán. Některé z tehdejších manufaktur už dávno neexistují, ale jiné ano – například porcelánka v Nové Roli, která je součástí společnosti Thun 1794.

Co musíte vidět v Nové Roli

Nová Role je jedním z nejmladších měst v Česku, titulu se dočkala v roce 1964. Rozvoj jí přineslo teprve 20. století, spojené s těžbou a zpracováním kaolinu. Nejstarší historickou památkou je kostel sv. Archanděla Michaela, ale znak a prapor, kde je hlavním symbolem konvice představující výrobu porcelánu jasně prozrazuje, že pro Novou Roli je nejdůležitější právě místní porcelánka, postavená v roce 1921. Jméno společnosti Thun 1794 vzniklo podle nejstaršího závodu v Klášterci nad Ohří.
 

K Thunům na prohlídku porcelánky

Na mapě výletních míst na Karlovarsku přibyla nová porcelánová zastávka. Ke vzniku návštěvnického centraporcelánovou školičkou, kde si děti vyzkouší zdobení hrnečků, vedl porcelánku v Nové Roli rostoucí zájem o industriální památky. Expozice vás seznámí s historií továrny, výrobou porcelánu i s porcelánovými kousky, které odtud putují do světa, objednat si můžete i prohlídky výrobních prostor, které porcelánka Thun 1794 nabízí jako jeden z mála podniků ve svém oboru.
 

Na kole i pěšky na farmu plnou dobrot

Novou Rolí prochází turistické stezky a cyklotrasy, které pokračují až do německého Saska. Bohaté možnosti nabízí také nedaleké Krušné hory a Karlovy Vary, odkud do Nové Role přes Starou Roli podél říčky Rolavy míří naučná stezka pro děti i dospělé, plná přírody a nového poznání. Protože stezka vede po cyklotrase, můžete se po ní projet i na kole. Cestou se určitě zastavte na ekologické farmě Kozodoj, kde poznáte spousty domácích zvířat a můžete si koupit dobroty přímo od farmáře.

Akce ve městě Nová Role

Rock iN Roll 2025

Open air festival na pláži u rybníka v Nové Roli. Vystoupí kapely Dymytry, Gaia Mesiah, The Fialky, Luboš Pospíšil & 5P, Dj`s show a spousta dalších!
Nová Role, Karlovarský kraj

Aktivity ve městě Nová Role

Prohlídky porcelánky Thun Nová Role

Zajímá vás tradiční výroba českého porcelánu? Potom navštivte prohlídkový okruh a návštěvnické centrum společnosti Thun 1794 a.s., kde se seznámíte s tradičními postupy výroby porcelánu přímo v autentickém prostředím výrobních závodů, kde přímo uvidíte, jak výrobky vznikají.
Nová Role, Karlovarský kraj

Po stopách porcelánu, skla a likéru v Karlovarském kraji

Zajímá vás historie i současná výroba porcelánu, skla a světoznámého likéru Becherovka? Do světa fabrik můžete nahlédnout v Karlovarském kraji, a to díky novému produktu cestovního ruchu pod mezinárodním názvem Porcelán & Glass Fabrik Tour, který je určený široké veřejnosti i školám.
Nová Role, Karlovarský kraj

Novorolský rybník

Přírodní koupaliště, Novorolský rybník, naleznete nedaleko města Nová Role, které leží na úpatí Krušných hor nedaleko krajského města, světoznámých lázní Karlovy Vary.
Nová Role, Karlovarský kraj

Farma Kubernát v Děpoltovicích

V podhůří Krušných hor se nachází rodinná ekologická farma Jiří Kubernát. Má dlouholetou tradici a zabývá se chovem masného skotu, koní a ryb.
Nová Role, Karlovarský kraj

Porcelánová zastávka v Nové Roli – Návštěvnické centrum Thunu

V prostorách porcelánky Thun 1794 a.s. v Nové Roli byla otevřena tzv. Porcelánová zastávka – vstupní brána stávajícího Návštěvnického centra. Jedná se o expozici, kde se seznámíte se současnou produkcí porcelánky od samotné těžby kaolinu přes jednotlivé výrobní postupy, až po finální výrobky.
Nová Role, Karlovarský kraj

Porcelánová školička aneb Ozdob si svůj hrníček

Děti ze základních škol si vlastním, kreativním způsobem natisknou, ozdobí, a tím vytvoří svůj vlastní hrníček. Hrníčky budou vypáleny a poté zaslány poštou na zapsanou adresu školy.
Nová Role, Karlovarský kraj

Kostel sv. Archanděla Michaela Nová Role

Původně venkovský románsko-raně gotický kostel sv. Michaela byl postaven cisterciáckým klášterem někdy v letech 1240-1255. První zmínka o kostelu, filiálního ke kostelu sv. Anny v Sedleci, pochází z roku 1293.
Nová Role, Karlovarský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Západočeské lázně


Výlet Mariánskými Lázněmi pro milovníky literatury

Mariánské Lázně jsou v poslední době atraktivní nejen pro zastánce wellness procedur, lázní a dlouhých procházek přírodou, ale také pro milovníky literatury. Pokud se k nim počítáte i vy, vyzkoušejte oblíbenou Stezku spisovatelů. Tvoří ji 11 informačních tabulí se jmény slavných spisovatelů, kteří město navštívili. Mezi nimi jsou Johann Wolfgang Goethe, Maxim Gorkij, Mark Twain, Ivan Gončarov, Franz Kafka, Theodor Lessing, Jaroslav Seifert, Josef Dobrovský, Vladimír Páral a další. Stezka je doplněna literárním kvízem a účastník obdrží po jeho vyřešení ocenění.
Mariánské Lázně, Cesty poznání

Léčivý, historický a zejména pohodový Karlovarský kraj karavanem

Skutečně rozmanitá nabídka zážitků na vás čeká v Karlovarském kraji. Pro své zdraví uděláte něco v Mariánských lázních, kde uvidíte, že ochutnávání tamních pramenů je vlastně docela legrace, a hlavně zážitek pro chuťové buňky. Odtud je to pak jen kousek třeba k miniaturám zajímavých staveb naší země. Ale co rozhodně miniaturní není, to je nedaleký zámek Kynžvart, který ve svých interiérech skrývá skutečné zajímavosti. A pokud jste milovníci přírody, nesmíte vynechat Kladská rašeliniště. To vše je navíc nedaleko moc příjemného kempu.
karavanem do lázní, Cesty pro zdraví

Výlet na Loket a Bečov

Malebné městečko poblíž Karlových Varů již 800 let střeží mohutný středověký hrad Loket. Můžete jej prozkoumat od sklepů až po vyhlídkový ochoz nejvyšší věže, prohlédnout si vzácné sbírky a odhalit leccos z jeho tajemství. Navíc vám prozradíme, kde v okolí najdete další starobylá a romantická místa.
Karlovarský kraj, Na hrady a zámky

Z Karlových Varů do lázní Kyselka po stopách Heinricha Mattoniho

Kdo by neznal minerálku Mattoni a společnost Karlovarské minerální vody, kterou založil Heinrich Mattoni? Jeho příběh zmapoval televizní seriál Já, Mattoni, v němž se opakovaně objevovalo místo německy zvané Bad Gießhübl, česky Kysibl či Kyselka. Víte, že skutečně existuje?