Golčův Jeníkov

Do historie města se významně zapsal Martin Maxmilián, svobodný pán z Goltze, který městečko mezi Sázavou a Železnými horami získal roku 1636 od císaře jako dar za věrné služby. Statečnost a odvahu prokázal v mnoha bitvách třicetileté války a proslavil se především jako osvoboditel Prahy od Švédů.

Co musíte vidět v Golčově Jeníkově

Po skončení války se generál Goltz v Jeníkově usadil natrvalo. Zbudoval takzvanou Golčovu tvrz, nyní nejstarší část zámeckého areálu, dal postavit první radniční dům z kamene, loretánskou kapli a jezuitskou rezidenci. Za jeho působení městečko zažilo hospodářský i kulturní vzestup a plným právem získalo přívlastek Golčův. Pěknou kuriozitu objevíte v kostele sv. Františka Serafínského, kde je pod stropem zavěšená kost z velryby grónské; generál si ji přivezl jako válečnou kořist.
 

Jarmila Kratochvílová

V lednu 1951 se v Golčově Jeníkově narodila bývalá československá atletka, běžkyně na krátkých a středních tratích, která svými výkony patří mezi nejlepší sportovce historie. Je držitelkou dosud nepřekonaného světového rekordu na 800 m v čase 1:53,28, který vytvořila 26. července 1983 v Mnichově a je tak vůbec nejdéle platným světovým rekordem v oficiálních disciplínách v historii ženské atletiky. Její jméno nese silniční běh na 15 km, který se v Golčově Jeníkově každoročně pořádá od roku 1985.
 

Židovské památky a výletní místa v okolí

Ve městě na Vysočině pod Železnými horami si můžete prohlédnout zachovanou židovskou čtvrť s novorománskou synagogou, západně od centra najdete židovský hřbitov ze 16. století. K ubytování si vyberte renesanční zámek Hostačov s pokoji vybavenými dobovým nábytkem. K oblíbeným výletním místům v okolí patří zámek Žleby, zřícenina hradu Lichnice či zřícenina hradu Oheb na skále nad přehradou Seč a také romantické údolí Doubravy u Chotěboře.

Akce ve městě Golčův Jeníkov

11. Festival dechových hudeb

Klub seniorů v Golčově Jeníkově zve na další pokračování Festivalu dechových hudeb v Sokolovně dne 1.6.2024
Golčův Jeníkov, Kraj Vysočina

Aktivity ve městě Golčův Jeníkov

Nový zámek Golčův Jeníkov

Nový zámek vznikl pravděpodobně v letech 1768 – 1769 a byl vystavěn hrabětem Filipem Krakovským z Kolovrat. V letech 1774 – 1775 prošel úpravou pro potřeby tabákové továrny.
Golčův Jeníkov, Kraj Vysočina

Tisá skála u Bratčic

Tisá skála je významná geologická lokalita nalézající se v lese asi 1 km jihozápadně od obce Bratčice anebo 5 km severozápadně od města Golčův Jeníkov.
Golčův Jeníkov, Kraj Vysočina

Zámek Hostačov

Zámek Hostačov vznikl na místě původní gotické tvrze a prošel mnoha stavebními úpravami, dnešní podobu lze datovat do roku 1850. Až do roku 2023 sloužil jako hotel a restaurace, poté ale změnil majitele a nyní je veřejnosti nepřístupný.
Golčův Jeníkov, Kraj Vysočina

Židovský hřbitov Golčův Jeníkov

Židovský hřbitov v Golčově Jeníkově patří k nejstarším v Čechách. Podle historických odhadů byl založen již ve 14. století. Leží asi 0,6 km západně od města, chráněný dva metry vysokou kamennou zdí.
Golčův Jeníkov, Kraj Vysočina

Empírový kostel sv. Františka Serafínského v v Golčově Jeníkově

Děkanský kostel sv. Františka Serafínského na severním konci náměstí tvoří jednu z dominant Golčova Jeníkova.
Golčův Jeníkov, Kraj Vysočina

Židovská synagoga a židovská čtvrť Golčův Jeníkov

První písemný doklad o existenci synagogy v Golčově Jeníkově pochází z roku 1659, původně dřevěná. Po několika požárech byla v roce 1873 postavena nová synagoga v novorománském slohu.
Golčův Jeníkov, Kraj Vysočina

Dýňový svět na statku u Pipků

Na farmě v Leštině na Vysočině pěstují manželé Pipkovi na různé druhy dýní, které si tu můžete nakoupit na vaření i dekoraci. Navíc se zde každý podzim pro veřejnost otevírá Dýňový svět, kde si prohlédnete dýně ve velkých dekoracích na rozlehlé zahradě.
Golčův Jeníkov, Kraj Vysočina

Budova radnice Golčův Jeníkov

První radniční dům založil v Jeníkově již Martin Maxmilián Goltz v 2. polovině 17. století. Z kamenné barokní radnice vystavěné o století později se až na věžičku a zbytky zdiva nedochovaly téměř žádné pozůstatky. Současný vzhled významně ovlivnily rekonstrukce v 19. století.
Golčův Jeníkov, Kraj Vysočina

Inspirace na výlety z oblasti Havlíčkobrodsko


S osobností na procházku: Havlíčkovým Brodem s Karlem Havlíčkem Borovským

Havlíčkův Brod se až do roku 1945 jmenoval Německý Brod. Dnes svým jménem připomíná Karla Havlíčka Borovského, novináře ostrého pera, básníka, kritika a odvážného vlastence. S jeho jménem ale je spojená větší část Českomoravské vrchoviny, a tak putování s Havlíčkem zahájíme ještě o kousek dál: v městečku Havlíčkova Borová, kde se narodil a které se od roku 1949 rovněž jmenuje na jeho počest.
Havlíčkův Brod, vítěz soutěže Historické město roku 2020, Pěšky po Česku

Za osudem paní Žofky do Ledče nad Sázavou

Hrdou dominantou města Ledče je hrad vypínající se na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou. Hrad patří tak k nejstarším kamenným šlechtickým sídlům v Čechách. V roce 1509 zde došlo k sice kuriózní, leč tragické nehodě, na kterou doplatila choť majitele panství Buriana Ledečského.
Ledeč nad Sázavou, Výlety s příběhem