Zdroj foto: mapy.cz, autor František Guttenberg

Kněževes

Obec Kněževes se nachází na Vysočině, mezi Velkým Meziříčím a Novým Městem na Moravě. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1370. Na své si zde přijdou milovníci památek i přírody – objeví zde tvrz, muzeum, vyhlídku v bývalém vodojemu anebo krásnou japonskou zahradu.

Oblíbené v obci

obec kněževesObec Kněževes se nachází v turistické oblasti Koruna Vysočiny. Nejstarší dějiny obce zjevně sahají k samým počátkům kolonizace zdejšího území na přelomu 12. a 13. století, a to i přes to, že první písemná zmínka o zdejším sídle pochází až z roku 1370, kdy se jistý Bohuň z Mostiště zříká mimo jiné vesnice Kněževsi ve prospěch markraběte moravského Jana. Samotné počátky osídlení mohou souviset s významnou obchodní trasou, která obcí přímo procházela.

kněževes houbový parkDosud stojící gotická tvrz, náležející pánům erbu zkřížených šípů – pánům z Kněževsi. Celý areál, sloužící snad již od druhé poloviny 16. století jako rychta, byl okolo poloviny 18. století velkoryse barokně upraven. V současné době se v prostorách tvrze nachází muzeum zaměřené na historii sídla a přilehlého regionu Radostínska a Měřínska. Pravděpodobně až ve druhé čtvrtině 19. století byla v obci postavena menší kaple se zvonicí, zasvěcená sv. Floriánovi. Vyhlášená je i Bonsai zahrada Kněževes, soukromá japonská zahrada, kde můžete obdivovat spoustu krásných bonsají, jezírko i vodopád a také 120 let starou bonsaj jehličnanu! Dětem se bude určitě líbit Hřibový háj (cesta lemována dřevěnými hřiby) anebo vyhlídka Na Kříbu. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití.

Aktivity v obci Kněževes

Hřibový háj v Kněževsi

Houbařská sezóna je v obci Kněževes od jara do podzimu. Od návsi až k hřibovému háji je cesta lemována obřími dřevěnými hřiby.
Kněževes, Kraj Vysočina

Bonsai zahrada Kněževes

Ve dvoře rodinného domu se nachází japonská zahrada pana Havelky, kde uvidíte bonsaje staré až sto let.
Kněževes, Kraj Vysočina

Vyhlídka Na Kříbu

Vyhlídka Na Kříbu nabízí skvělou půlkruhovou podívanou do širokého okolí.
Kněževes, Kraj Vysočina

Inspirace na výlety z oblasti Koruna Vysočiny


Karavanem od jara do zimy: Vysočinou do Žďárských vrchů, za tradicemi masopustu, do Kameniček a na Veselý Kopec

Žďárské vrchy, Kameničky a Veselý Kopec, krásná příroda, lidová architektura, umění a masopustní tradice: to všechno slibuje výlet s Kudy z nudy a s karavanem na Vysočinu. Program je pestrý stejně jako zdejší příroda, a na své si přijdou všichni: pěší turisté, milovníci dalekých výhledů i fandové historie.
karavanem Vysočinou do Žďárských vrchů, Výpravy za kuriozitami

Žďár nad Sázavou je perlou barokní gotiky

Turisté do Žďáru nad Sázavou jezdí kvůli prohlídce cisterciáckého kláštera, zámku s Muzeem nové generace, za sochami Michala Olšiaka nebo za modely železnic. Nic z jmenovaného ale nepřekoná poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Tato unikátní památka, postavená ve slohu barokní gotiky, byla v roce 1994 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Žďár nad Sázavou, Za památkami UNESCO

Santiniho cyklotrasa z Vojnova Městce do Bystřice nad Pernštejnem

Santiniho cyklotrasa kopíruje cyklotrasu č. 5061 a vede z Vojnova Městce přes Žďár nad Sázavou do Bystřice nad Perštejnem. Díky ní objevíte známá i méně proslavená Santiniho díla, poznat krásu Žďárských vrchů, rybník Dářko i jeho rašeliniště, a potom můžete vyrazit za zábavou a odpočinkem do blízkých areálů jako je Šikland či Pilák. Delší a náročnější trasa je vhodná pro treková kola.
Vojnův Městec, Na kole po Česku

Pěšky po Instagramové stezce plné přírodních fotokoutků

Patříte k milovníkům selfíček? Instagramová stezka vás k vysněným fotkám doslova přivede. Tento výlet je určen všem, kteří se rádi projdou. Výchozím bodem je obec Vír.