ÚvodVýletyZa památkami UNESCOŽďár nad Sázavou je perlou barokní gotiky

Žďár nad Sázavou je perlou barokní gotiky

Turisté do Žďáru nad Sázavou jezdí kvůli prohlídce cisterciáckého kláštera, zámku s Muzeem nové generace, za sochami Michala Olšiaka nebo za modely železnic. Nic z jmenovaného ale nepřekoná poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Tato unikátní památka, postavená ve slohu barokní gotiky, byla v roce 1994 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Žďár nad SázavouPodobně jako historie Žďáru nad Sázavou je i původ poutního kostela úzce spjat se zdejším cisterciáckým klášterem, jehož založení inicioval v polovině 13. století Přibyslav z Křižanova. Rozkvět kláštera v období baroka završila celková přestavba areálu a klášterního kostela za opata Václava Vejmluvy. Od roku 1709 spolupracoval s architektem Janem Blažejem Santinim a společně vytvořili dílo ohromné umělecké hodnoty, jehož nejcennějším klenotem je právě poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.

Pokud navštívíte rozlehlý areál zámku a bývalého cisterciáckého kláštera, nemůžete si nevšimnout gotické trojlodní baziliky Nanebevzetí Panny Marie. Při jeho přestavbě Santini opticky zkrátil 76 m dlouhou hlavní loď zhuštěním klenebních polí v blízkosti příčné lodi. Některé části chrámu se ovšem dochovaly v původní gotické podobě, například lomený vstupní portál a křížová klenba v severní kapli.
 

Expozice nové generace i Dolní hřbitov

ŽďárSeverně od kostela se nachází honosná budova prelatury s expozicemi Muzea nové generace. Muzeum nabízí unikátní spojení nejmodernější audio a videotechniky s klíčovými momenty historie bývalého cisterciáckého kláštera a zámku ve Žďáru nad Sázavou. S virtuálními průvodci prožijete příběhy osobností, které významně ovlivnili tento unikátní areál i historii tohoto místa.

Jednou z prvních staveb, kterou pro žďárský klášter, konkrétně opata Václava Vejmluvu, realizoval Jan Blažej Santini – Aichl je tzv. Dolní hřbitov. Stavba hřbitova byla vyvolána reálnou hrozbou morové epidemie, která se ovšem žďárskému panství nakonec vyhnula. Stavba Dolního hřbitova je založena na půdorysu trojúhelníku – symbolu nejsvětější Trojice. Půdorys kostela by měl představovat lidskou lebku. Dohromady jde o kabalistický symbol úplnosti, vítězství života nad smrtí. Uprostřed původní části hřbitova stojí socha anděla, který pozounem svolává mrtvé k poslednímu soudu.
 

Vlakový model Vysočiny

Modelová železnice ŽďárPokud navštívíte Zelenou horu s dětmi, neměli byste po prohlídce minout modelové království železnic je jedno z největších v Česku a má za svůj námět železniční a kulturní památky na Vysočině. Na ploše 50 m2 najdete žel. stanice Žďár nad Sázavou se strojírenskou firmou Žďas, hrad Pernštejn, viadukt v Dolních Loučkách a další detaily regionu.

Každý, kdo sem zavítá, je ihned pohlcen světem modelové železnice s houkajícími vlakovými soupravami a krajiny, která si v ničem nezadá s tou skutečnou. Zmenšený model regionů Novoměstsko, Žďársko, Bystřicko a Nedvědicko s funkční železnicí je vystaven ve žďárském kulturním domě.


Vycházkový okruh za sochami Michala Olšiaka

RačínAsi 3,5 km od Žďáru v Hamrech nad Sázavou najdete patnáctikilometrový vycházkový okruh. Spojuje mnoho zajímavých míst v okolí obce. Je možné projít jej celý, nebo po částech, začít kdekoliv na jeho trase a skončit na stejném místě, či jinde. Většina trasy je také dobře sjízdná na kole, jen krátké úseky jsou obtížnější.

Hamrech poblíž hlavní silnice ze Žďáru na Havlíčkův Brod se nachází socha Koně vytahujícího povoz z bažin, pod Rozštípenou skálou na vás čeká 2,5 metrů vysoká hlava Mamuta, u remízku za Klafarem na Hamerském vycházkovém okruhu najdete Mamlase, který tu střeží krásný výhled na město Žďár nad Sázavou a nedaleko benzínové pumpy vítá návštěvníky obce žabošnek Hamroň. I další Olšiakovy plastiky se nacházejí převážně ve zdejším kraji. V obci Račín mají přímo u rybníka sochu Raka, v Obyčtově Želvu, ve Škrdlovicích Hrochy, v obci Tři Studně mezi rybníky Medlov a Sykovec se nachází socha Výra, u Pilské nádrže Lev a Orlice, v Bítově nedaleko Vranovské přehrady Krkavec a v Poděšíně plastika Stromu. Trošku z ruky je betonová socha Žáby, tou se pyšní Trsice u Olomouce.