Soběšovice

Obec Soběšovice leží v okrese Frýdek-Místek v Moravskoslezském kraji, na pravém břehu Žermanické přehrady, na severovýchodě České republiky, asi 20 km od státní hranice s Polskem a 30 km se Slovenskem.
soběšoviceObec Soběšovice se nachází v turistické oblasti Beskydy – Valašsko. Nynější obec Soběšovice se v minulosti rozprostírala po obou březích řeky Luciny a náležela do bývalého okresu Český Těšín. Jeden z prvních záznamů o obci se datuje rokem 1227. Z té doby se připomíná dvůr Dolno-Soběšovický, na němž hospodařil Soběk, řečený Střela, který je pokládán za prvního kolonizátora a uspořadatele Soběšovic, od něhož údajně pochází pojmenování obce.

Obec kdysi však zabírala rozsáhlé území od Těrlicka až po Pazdernou, původní centrum však pohřbily vody přehradního jezera Těrlicko. Obživu rozsáhlého území Těšínska tvořilo převážně zemědělství. Povinnosti obyvatel byla robota na statcích, mnohdy velice tvrdá za malou odměnu. V roce 1863 byla v obci zásluhou starosty Jana Majera postavena první škola, ve které mezi prvními učil kantor Halfar, známý z Bezručovy básně. Škola však v roce 1936 vyhořela, po roce byla nahrazena novou, ale ta skončila pod hladinou vodní nádrže Těrlicko. Současná škola pochází z roku 1957. Nejtěžší období pro občany znamenal rok 1939, kdy byla větší část obce připojená k Německu. Byl vyhlášen tzv. Volklist, kdy sice zdejší obyvatelé spadali k Říši, ale i přesto byly občany nižší kategorie. I tak ale místní muži museli narukovat do německé armády.
 

Přehrada Žermanice a výlety do okolí

vodní nádrž těrlickoV letech 1945 – 1949 příslušely Soběšovice pod tehdejší okres Český Těšín a od 1. dubna 1949 pod okres Frýdek-Místek. Obnova těžkého průmyslu po 2. sv. válce si vyžádala mj. i vysoké nároky na zásobení vodou. Proto bylo v krátké době připravena a realizována stavba vodního díla Žermanice. Zkušební provoz byl zahájen 8. listopadu 1956 a trval až do roku 1967. Výstavba přehrady však zlikvidovala historické centrum obce s desítkami domů včetně kostela, školy, tří vodních mlýnů a zemědělských statků. Nyní se obec rozkládá už jen na pravém břehu přehrady. Na levém břehu vznikla nová obec Lučina.

Na návštěvu tu zvou zajímavé turistické cíle: pláž Maják, pláž Žermanice (u hráze, ocbec Lučina), pláž Žermanice – Soběšovice, rozhledna Soběšovice, je na břehu jezera je také půjčovna lodiček. V 50. letech 20. století byl nad obcí postaven kostel Navštívení Panny Marie. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Panorama nedalekých Moravskoslezských Beskyd nabízí překrásný pohled na Javorový vrch až po Lysou Horu. Ten se může spojit s procházkou nebo projížďkou kolem přehrady.

Turistická informační centra


Aktivity v obci Soběšovice

Vodní nádrž Těrlicko a Žermanice

Okolí nádrže je obklopeno členitou a malebnou Těšínskou pahorkatinou, která návštěvníkům poskytuje turisticky vděčné trasy s mírně zvlněným terénem a s pěknými rozhledy do krajiny. Z Těrlicka je možno putovat k blízkým Beskydám nebo navštívit rekreační středisko na Žermanické přehradě.
Soběšovice, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v obci Soběšovice

Kemp Žermanice – Kemp Pod Husarůvkou

Kemp pod Husarůvkou leží na březích Žermanické přehrady, v blízkosti centra obce Soběšovice, 10 minut chůze od hráze. Kemp je umístěn v mírném svahu s velmi pozvolným vstupem do vody, pláž je lemována betonovými panely, což zaručuje příjemný vstup do vody.
Soběšovice, Moravskoslezský kraj

Ubytování v areálu Přístav u Žermanické přehrady

Areál Přístav se nachází přímo u Žermanické přehrady jen 15 minut jízdy autem od Beskyd. Nabízí ubytování ve 2 penzionech s celkovou kapacitou 35 lůžek (5 pokojů je možných s přistýlkou). Rehabilitační, sportovní a restaurační služby zajišťují ideální podmínky pro skupinové akce i rekreační pobyty.
Soběšovice, Moravskoslezský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Beskydy – Valašsko


Vánoční cesta do Rožnova a do minulého století

Vydejte se na vánoční cestu do minulého století – ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se pracovníci muzea promění v hospodyně, učitele, řemeslníky nebo Mikuláše a čerty. Nedaleký zámek Lešná nabízí zase prohlídky vánočně vyzdobených interiérů především kombinace červené, zlaté, bílé a malé návštěvníky určitě potěší výstava obrázků Josefa Lady.
Rožnov pod Radhoštěm, Výlety za vánoční atmosférou

Výlet za kuriozitami do Zašové: pohádkový orloj, hra, rozhledna a zachráněný rytíř

Možná jste o Zašové nikdy neslyšeli, ale jakmile se tu zastavíte, už na ni nikdy nezapomenete. Nevelká vesnice uprostřed Valašska totiž nabízí spousty překvapení, například krásný vyřezávaný pohádkový orloj, vyhlídkovou věž, pověst o veselých loupežnících anebo poutní místo Stračka. A navíc si můžete zahrát zajímavou hru s prvky rozšířené reality.
výprava za kuriozitami do Zašové, Výpravy za kuriozitami

Zábavný výlet pro děti: Na Valašsko k javoru na konci světa

Generace myslitelů si kladly otázku, kde leží konec světa. Obyvatelé Rožnovska v tom mají už dávno jasno: říká se tak vrchu U Javoru nedaleko Velké Lhoty. Vydejte se na konec světa s portálem Kudy z nudy!
cesta s dětmi až na konec světa, Výlety pro děti

Zábavný výlet pro děti: se zbojníkem Ondrášem za bludnými balvany, zázračnou vodou a medovými dobrotami

Na řadě míst Beskyd narazíte na stopy slavného beskydského zbojníka Ondráše. S Kudy z nudy se vypravte na zámek ve Frýdku-Místku, kde prý Ondráš kdysi schoval zbojnický poklad. Cesta vás dovede také do nejvoňavějšího místa široko daleko, na rozhlednu a kolem přehrady do aquaparku.
s dětmi na Valašsko, Výlety pro děti