ÚvodVýletyNa hrady a zámkyŠtramberské pikanterie: zážitkové prohlídky plné chutí a vůní

Štramberské pikanterie: zážitkové prohlídky plné chutí a vůní

Štramberku, jednomu z nejhezčích měst v podhůří Beskyd, se kvůli krásným zákoutím říká Moravský Betlém. Při komentovaných prohlídkách se seznámíte s přehlídkou zdejších zajímavostí, ochutnáte medové perníkové pochoutky a rozhlédnete se po okolí z věže středověkého hradu.
ŠtramberkPodobně jako v Praze se i ve Štramberku projdete Zlatou uličkou. Je ale úplně jiná než ta, kterou objevíte na Pražském hradě. Uličky horského městečka v podhůří Beskyd nevedou po rovině, ale vinou se po strmých svazích. Na samém vrcholku kopce se pak tyčí Štramberská Trúba, štíhlá kamenná věž s typickou stříškou. Pří výstupu na její dřevěný vyhlídkový ochoz sice zdoláte více než sto kamenných a dřevěných schodů, ale odměnou vám bude fantastický výhled na město i do okolí, na panorama Moravskoslezských Beskyd, Jeseníky a širokou rovinu Moravské brány s vesnicemi a městy kolem Ostravy a Frýdku-Místku.
 

Štramberk jako na dlani

hrad ŠtramberkVěž je posledním zbytkem hradu, který ve Štramberku stával už ve třináctém století a chránil blízkou obchodní stezku. Oblíbenou vyhlídku nevynechá snad žádný návštěvník: jako na dlani uvidíte bludiště uliček lemovaných roubenými domky i hlavní štramberské náměstí s barokním kostelem sv. Jana Nepomuckého. Malebné měšťanské domy kolem náměstí skrývají další překvapení, například minizoo Aqua Terra nebo muzeum světově uznávaného malíře pravěku Zdeňka Buriana, autora obrazů prehistorických zvířat a krajin.
 

Co musíte ochutnat a vidět?

Štramberské ušiPři toulkách Moravským Betlémem nesmíte vynechat místní pivovárek a ochutnávku známé medové pochoutky. Městský pivovar navazuje na dlouhou tradici místního pivovarnictví; ochutnáte například kvasnicový 11° ležák Trubač a 14° speciál Ušák s příchutí štramberských uší. Ty patří mezi typické regionální gastronomické speciality a jinde se s nimi nesetkáte. Pečivo z medového perníkového těsta s tvarem svinutých uší se ve Štramberku peče už dlouhá staletí jako vzpomínka na vítězství místních nad mongolskými hordami, které zdejší kraj plenily ve 13. století. Právě při komentovaných prohlídkách nahlédnete do jedné z mnoha pekáren, kde se dobroty s chráněnou recepturou vyrábějí.

Štramberské pikanterie ale nabízejí mnohem víc než prohlídky a ochutnávky; kombinují stylové ubytování, svéráznou historii i místní zvyky a tradice. Vypravit se můžete třeba do místní botanické zahrady anebo k jeskyni Šipka, která byla obydlená už v pravěku; z města vás k ní dovede Lašská naučná stezka. Únavu pak spláchnete v pivních lázních.
 

Trasy, akce a výhody

Štramberská trúbaŠtramberské pikanterie nabízejí dvě trasy. První nazvaná Zlatou uličkou jako v Praze měří necelé dva kilometry, začíná na náměstí ve Štramberku a trvá přibližně dvě hodiny. Na druhou trasu, Toulky tajemným Štramberkem, si vyhraďte asi tři hodiny; začíná v Národním sadu u školy a ujdete přibližně tři kilometry. Komentované prohlídky si samozřejmě můžete objednat individuálně tak, aby vyhovovaly právě vašemu termínu pobytu v Beskydech. Může to být v době, kdy se koná některá z oblíbených akcí, třeba květnový turistický pochod Štramberský jasoň, červnové slavnosti Štramberských uší nebo přehlídka dechových orchestrů Štramberský krpál; na tu můžete přijet v září.

Při objednávce prohlídky pro dva dospělé získáte vstup zdarma pro jedno dítě do 15 let. Prohlídky jsou součástí nabídky Beskydy Card, která návštěvníkům Beskyd a Valašska nabízí řadu programů a výhod.