ÚvodVýletyVýpravy za kuriozitamiVýlet za kuriozitami do Zašové: pohádkový orloj, hra, rozhledna a zachráněný rytíř

Výlet za kuriozitami do Zašové: pohádkový orloj, hra, rozhledna a zachráněný rytíř

Možná jste o Zašové nikdy neslyšeli, ale jakmile se tu zastavíte, už na ni nikdy nezapomenete. Nevelká vesnice uprostřed Valašska totiž nabízí spousty překvapení, například krásný vyřezávaný pohádkový orloj, vyhlídkovou věž, pověst o veselých loupežnících anebo poutní místo Stračka. A navíc si můžete zahrát zajímavou hru s prvky rozšířené reality.
Když se řekne Zašová, možná vás napadne, že sem někdo kdysi zašel nebo zabloudil. Skutečnost o původu jména obce na Valašsku mezi Rožnovem pod Radhoštěm a Valašským Meziříčím je ale jiná: zkrátka tu kdysi hospodařil nějaký Zach nebo Zachariáš. Tomu odpovídá i dřívější název Zašova Lhota. Dnes je Zašová vedle Držkové, Zádveřic, Jalubí nebo Huslenek zkrátka jednou z mnoha obcí Zlínského kraje se zajímavými jmény. S Kudy z nudy se sem vydáme na výlet za kuriozitami.


 

Dobrodružná hra a klášterní zahrada

S orientací v Zašové vám pomůže trinitářský klášter s chrámem Navštívení Panny Marie, dominanta obce. Řád trinitářů vznikl už na konci 12. století ve Francii a jeho úkolem bylo vykupovat zajatce od Maurů. Právě v Zašové je jediný dochovaný klášter trinitářů v Česku; ostatní už podlehly zkáze. Jinde ve světě jsou třeba v Kanadě, USA, Mexiku, Španělsku a dokonce i na Madagaskaru.



Právě v centru Zašové také začíná zábavná geolokační hra s animovaným příběhem trinitáře. Mobilní aplikace s prvky rozšířené reality vás vezme do 18. století, kdy v kraji řádily hordy divokých nájezdníků. Před vašima očima unesou z klášterní zahrady do otroctví v daleké zemi otce velké rodiny. Budete mít odvahu trinitářů a pokusíte se ho vysvobodit ze zajetí? Průvodcem vám bude bratr Štěpán, mnich z řádu trinitářů ze zašovského kláštera.

Zatímco ve hře vás čeká trnitá cesta, skutečnost tak dramatická není: hra vás povede přes klášterní zahradu s rybníkem a dřevěným molem, poníky, ovocným sadem a bylinkovými a květinovými záhony, a kolem křížové cesty zamíříte přímo do poutního areálu Stračka.
 

Pověst o zachráněném rytíři

Starobylé poutní místo Stračka se studánkou patří k nejpopulárnějším mariánským poutním místům na Valašsku. Podle pověsti kdysi v hlubokých lesích bloudil křesťanský rytíř, smrtelně raněný při boji s Tatary. Nakonec na smrt unavený poklekl a vroucně se modlil k Panně Marii. Když pak únavou usnul, viděl ve snu Matku Boží s děťátkem na ruce, jak mu podává šňůru a vybízí ho, aby chytil její konec a kráčel za ní. Rytíř se pak probudil v neznámé krajině. Nic ho nebolelo, rány se zahojily, ale hlavně okolo se táhla mírumilovná krajina, kde se uprostřed lesíků a močálů procházeli čápi a jiné vodní ptactvo a tu a tam bylo vidět chaloupku. Z vděčnosti za záchranu učinil slib, že na tom místě postaví kapličku a daruje do ní obraz Panny Marie té podoby, v jaké se mu ve snu zjevila. Dnes tu stojí jeskyňka se sochou Panny Marie a nedaleko také objevíte plácek s přírodními herními prvky pro děti a posezením pro dospělé.
 

Po stezce k pohádkovému orloji v Kotěhůlkách

Co navštívit v okolí? V blízkosti Stračky začíná malý a velký okruh naučné stezky. Malý je určený dětem, které si užijí zábavu na skluzavce, kladině, v teepee nebo v pozorovatelně. Z pozorovatelny děti uvidí makety ptáků, uvidíte i tůně plné vodního hmyzu a obojživelníků. Velký okruh vás seznámí s místní přírodou a známými rodáky.

Hlavní kuriozitou na trase výletu do Zašové je ovšem pohádkový dřevěný orloj. Stojí v části obce zvané Kotěhůlky a jde o jeden z mnoha venkovních orlojů v Česku. Místní řezbář Miroslav Španer jeho výrobě věnoval více než šestnáct set hodin práce. Na orloji se postupně ukazují pohádkové postavy, například Krakonoš, Křemílek a Vochomůrka, Kocour v botách, vodník a kašpárek, ale také valašský zbojník nebo zachráněný rytíř.



A kam se můžete ještě podívat? Třeba na menší vyhlídkovou věž, která stojí kousek od kostela Navštívení Panny Marie, podniknout cyklistický výlet po cyklostezce Bečva anebo se v letních dnech vypravit k nedaleké přehradě Bystřička. Cestou pojedete přes místní část Zašové jménem Veselá: ta prý své jméno dostala proto, že se tam veselili lapkové a loupežníci, když se jim podařilo úspěšně oloupit nějakou projíždějící karavanu nebo kupce. Tak si dávejte pozor!