Vojkovice

Obec Vojkovice a její část Jakubov se nachází v Karlovarském kraji severovýchodně od krajského města Karlovy Vary. Poloha obce zasazená do hlubokého údolí řeky Ohře, jenž obklopují lesy Doupovských vrchů a Krušných hor, dává obci jedinečnost krajiny, která je vyhledávána zejména milovníky přírody a vodáckého sportu.
vojkoviceObec Vojkovice se nachází v turistické oblasti Krušné hory. Jedná se o starobylé sídlo, nejstarší doklad o již existující obci Vikvice pochází z roku 1088 a nalézá se v pražském archivu. Pozdější zmínka o naší obci je také v pražském archivu z roku 1226, kdy župa Sedlecká přechází pod správu hradu loketského, při čemž se mluví o Vojkovicích jako o starém slovanském osídlení.

Do roku 1945, kdy Vojkovice a Jakubov byly samostatnými obcemi s vlastním obecním úřadem, tu žili převážně němečtí obyvatelé. Pár Čechů, kteří tu z důvodů lepší obživy založili své domovy, postupně splývali s německým obyvatelstvem. Mezi sebou se ženili a své děti pak posílali do německých škol, protože české zde nebyly. V Menzlově továrně se vyráběl porcelán, ve třech malých jakubovských a jedné vojkovické cihelně cihly, svahy kolem obou obcí obdělávali lidé koňmi a nezřídka i kravkami. Ve vojkovických manufakturách se vyráběly gramofonové jehly, kovové matrace, v Menzlově pobočce pak barvy a laky. Pro posezení se sousedy bylo v obou obcích sedm hospod a dva hotely. Na nádraží pracovalo mnoho dělníků ve výtopně, na kolejích i ve stanici.

vojkovicePrvní čeští osídlenci přišli do obce na výzvu vlády v květnu 1945. Do srpna roku 1946 byl ukončen odsun Němců a do uprázdněných domů i zemědělských usedlostí přišli první Češi a Slováci. Ti, kteří se nebáli těžké práce, zůstali, ti hledající pouze lehké zbohatnutí, brzy odešli. Noví obyvatelé pohraničí neměli většinou zkušenosti s vedením hospodářství, ani potřebné finance a materiál na opravy škod, které tu válka a rozhořčení vysídlenci zanechali. Začínal i pomalý proces sžívání se. V obou obcích zůstalo mnoho německých antifašistů a k nim, kromě Čechů a Slováků, přibyli válkou rozsetí Poláci, Maďaři, Volyňští Češi i lidé mnoha jiných národností. Nový život si tu museli dosídlenci, v poctivé snaze o přátelství, těžce zasloužit. V jakubovské obecné škole, poprvé v její historii, zazněl hlas české učitelky 1.11.1945.
 

Přírodní krásy a zajímavé památky

VojkoviceDnes zvou Vojkovice a Jakubov na návštěvu turisty a výletníky, kteří zde naleznou pěkné zázemí v Hotelu Sherwood či vodáckém kempu Vojkovice. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. V letních měsících ve zdejších listnatých a jehličnatých lesích v hojné míře rostou různé druhy jedlých hub, například: hřib, kozák, křemenáč, bedla, klouzek, poddubinka, holubinky, syrovinky, špičky, lišky, žampiony, václavky a další. Malebné zákoutí, jenž nabízí možnost rybolovu a klidného odpočinku představuje pískovna, kde se můžete seznámit se životem rostlin a živočichů v jejich přirozeném prostředí. Vodní plocha, jenž je dominantou pískovny, vznikla v šedesátých letech 20. století při bagrování písku na stavbu letiště v Olšových Vratech.

vojkovice mlýnMilovníkům přírody slouží také tématická stezka Špičák–Vojkovice vedoucí na kopec Špičák, který je nejvyšším bodem v obci Vojkovice (504,3 m n. m.). K dalším zajímavostem patří Vojkovická lípa se studánkou, granulitový suk Vojkovická skála nebo Staré ovocné sady u Jakubova. Obce Vojkovice a Jakubov jsou také součástí „Ptačí oblasti – Doupovské hory“.

V katastru obce Vojkovice se nachází známé historické hradiště Burgstadt (Holzburg), které se rozkládá na levém břehu řeky Ohře. Smírčí kříž v obci Jakubov je umístěn u obvodové zdi budovy bývalé porcelánky. Atrakcí je také hospoda Ve Mlýně – mlýn, jehož dominantou je znovu funkční mlýnské kolo, byl v chodu ještě před II. světovou válkou. Mlynář, který tento mlýn vlastnil ale odešel v roce 1940-41 na vojnu a tím mlýn počal chátrat. Dnes je z něj oblíbený hostinec.

Ubytování a restaurace v obci Vojkovice

Hotel Sherwood

Hotel Sherwood se nachází v obci Vojkovice nad Ohří.
Vojkovice, Karlovarský kraj

Vodácký kemp Vojkovice

Vodácké tábořiště Vojkovice se nachází na řece Ohře cca 14 km od Karlových Varů směrem na Klášterec nad Ohří na okraji obce Vojkovice.
Vojkovice, Karlovarský kraj

Bistro Jakubov

V sezóně od dubna do konce září pro vás provozujeme rodinné bistro s domácími produkty
Vojkovice, Karlovarský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Krušné hory


Na elektrokole po Krušných horách – z Abertam na Zlatý Kopec a zpět

Elektrokola jsou tu pro všechny bez ohledu na věk a mají mnoho výhod. Na elektrokole se dostanete mnohem dál než na kole bez pohonu, jízda do kopce je zábava bez větší námahy a nakolik vám bude kolo v jízdě pomáhat, si určíte sami. Vydejte se na výlet na elektrokole po krásách a zajímavostech Krušných hor. Tentokrát vyrazíme z Abertam přes Černé jezírko u Horní Blatné až k hranicím a do malebného údolí Zlatý Kopec.
Abertamy - Zlatý Kopec - Abertamy, Na kole po Česku

Na kole okolo Hory Svatého Šebestiána

Trasu obklopují horské lesy a má relaxační charakter. Startuje z centra Hory Sv. Šebestiána, vede osamělou krajinou po šotolinových cestách, ale i rušnou silnicí. Pokračuje okolo vodního díla Křímov i vodní nádrže Kamenička. Celý výlet měří 34 km, trasa vede převážně asfaltovými cestami, částečně také lesními.
Hora Svatého Šebestiána, Na kole po Česku

Po stopách šlechtických rodů: s Valdštejny za světoznámým svůdcem Casanovou na Duchcov

I když je historie zámku Duchcov spojená především s rodem Valdštejnů, můžete se připojit k těm, kteří se sem vydají za Casanovou. Věřte nebo ne, na zámku skutečně třináct let žil, pracoval a vzpomínal na svá milostná dobrodružství proslulý milovník žen a dobrodruh Giacomo Casanova. V roce 2025 na zámku probíhají oslavy 300. výročí od jeho narození.

Příběh živé a mrtvé vody: v hlavní roli smolinec a Marie Curie-Sklodowská

Smolinci říkávali staří horníci pechstein, kámen smůly. Když na něj narazili při těžbě, bylo jasné, že končí nejenom stříbrná žíla, ale i výdělek. Proklínaný kámen ale na počátku 20. století vrátil Jáchymovu někdejší lesk, a to díky manželům Curieovým, kteří v něm objevili prvek zvaný radium. Projděte se s Kudy z nudy a polskou vědkyní a dvojnásobnou držitelkou Nobelovy ceny Marií Curie-Skłodowskou (1867–1934) po městě a okolí!