Doupovské hory jsou jedním z významných území České republiky z hlediska výskytu řady zvláště chráněných a ohrožených druhů ptáků. Předmětem ochrany je 11 druhů. Větší část hor je veřejnosti uzavřena, nachází se zde vojenský újezd Hradiště. Najdete zde národní přírodní památku Skalky skřítků.
Na první pohled pustá krajina ale skrývá mnohá přírodní bohatství, pramení zde
minerální vody, je zde světově
významné naleziště hyalitů (skelný opál) a díky více než padesátileté existenci vojenského prostoru se zde setkáte i se vzácnou faunou a flórou. I proto se tato oblast právem řadí mezi 11 nejcennějších a ekologicky nejhodnotnějších území střední Evropy.
Národní přírodní památka Skalky skřítků se nachází na západním okraji Doupovských hor. Jedná se o unikátní seskupení několika desítek pseudokrasových dutin, které jsou hluboké od několika desítek centimetrů až k přibližně pěti metrům, nejširší má průměr okolo jednoho metru. Nezvyklá pravidelnost „chodbiček“ o kruhovém či oválném průřezu vedla k řadě dohadů o jejich vzniku. První a nejstarší je vysvětlení mytologické, které zahrnuje početný, leč běžným smrtelníkům neviditelný, národ skřítků hlídajících poklad. Pidimužíci žili původně s lidmi v míru a pomáhali jim výměnou za trochu jídla, ale sedláci časem dospěli k názoru, že lepší než nechávat chleba neviditelným skřítkům, je sníst ho sami. Skřítkové se tedy nechali převézt v Dubině přes Ohři, převozníkovi nechali kus zlata a zmizeli někam ke Krušným horám. Další vysvětlení jsou méně poetická. Jedna teorie říká, že se jedná o dutiny po kmenech vyvrácených třetihorních stromů, které překryl tzv. lahar (lahar je slovo pocházející z indonéštiny a odborně se tak označuje tekoucí směs sopečného popela, úlomků ztuhlé lávy a vody; je doprovodným jevem při sopečných erupcích a vzhledem k rychlosti s jakou se pohybuje může být mnohem nebezpečnější než tekoucí láva). Další a v současnosti více uznávaná teorie vysvětluje vznik těchto pseudokrasových jeskyní selektivním zvětráváním některých hornin, které otevřelo plynové dutiny uzavřené v sedimentech a následnou vodní erozí.
Více než polovinu plochy pohoří zabírá pro veřejnost
nepřístupný Vojenský újezd Hradiště. Turistické stezky proto vedou pouze po okrajových částech hor. Celé Doupovské hory jsou chráněny jako
významná ptačí oblast.
Objevte Doupovské hory, území s bohatou faunou a minerálními prameny, nabízející zajímavé pověsti a chráněné druhy ptáků u Skalek skřítků.
Doupovské hory jsou území v České republice, známé výskytem chráněných druhů ptáků a jako významná ptačí oblast.
Skalky skřítků je seskupení pseudokrasových dutin s bohatými mýty a teoriemi o jejich vzniku, nacházející se na západním okraji Doupovských hor.
Teorie sahají od mytologického výkladu o skřítcích, přes teorii o dutinách po vyvrácených třetihorních stromech, až po vznik dutin selektivním zvětráváním hornin.
V Doupovských horách pramení minerální vody a najdete zde naleziště hyalitů (skelný opál).
Díky více než padesátileté existenci vojenského prostoru se setkáte se vzácnou faunou a flórou, což řadí tuto oblast mezi ekologicky hodnotná území.
Ne, větší část hor je veřejnosti nepřístupná kvůli vojenskému území, ale turistické trasy vedou po okrajových částech hor.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.