Heřmanova Huť

Západně od Plzně v místech, kde Plzeňská kotlina zvolna přechází ve Stříbrskou pahorkatinu, leží obec Heřmanova Huť. Raritou je rozhledna, která vznikla úpravou pivovarského vodojemu, v blízkém Rochlově zve k návštěvě zámek, nazývaný Bylinkové panství.

Heřmanova Huť: vesnice z 20. století

Ač první písemná zpráva pochází z roku 1457, Heřmanova Huť vznikla až o půlstoletí později sloučením tří částí: Vlkýše a Horních a Dolních Sekyřan.

Dominantou obce je věžový vodojem, původně určený pro pivovar v nedalekém Vlkýši, voda se však kvůli nestálé kvalitě k vaření piva nevyužívala. Dnes vodojem slouží jako rozhledna a jde o jeden z pouhých dvou dochovaných objektů svého druhu v Česku. V Horních Sekyřanech stojí barokní kostel sv. Martina.
 

Hutě, uhlí a Hermannovy železárny

Kolem dnešní Heřmanovy Hutě se nacházela velká ložiska kvalitního černého uhlí, na jehož vytěžení se v 18. a 19. století podílelo několik desítek důlních společností. Majitel velkostatku a kamenouhelných dolů Hermann von Lindheim tu později založil známou železářskou huť, nazvanou Heřmanova, kde se vyráběly kolejnice, železniční konstrukce, mosty, výhybky a jiné výrobky pro železnici. V době největší prosperity v železárnách pracovaly až dva tisíce dělníků.
 

Bylinkové panství a klášter

Centrem dění v blízkém Rochlově býval odedávna barokní zámek, který tu na začátku 18. století postavil František Vilém Údrčský. Obnovený areál, nazývaný Bylinkové panství Rochlov, zve na prohlídky a pořádá kromě řady akcí také svatby, promoce, večírky a rodinné oslavy, v sýpce ze 17. století se konají výstavy. Využít můžete také cyklocentrum a půjčovnu historických i současných kol, s nimiž se můžete vydat na vyjížďku do okolí, třeba do Kladrub na prohlídku tamního kláštera.

Aktivity v obci Heřmanova Huť

Vyhlídka vodárenská věž v Heřmanově Huti

Šestnáctimetrová betonová vodárenská věž z roku 1908 v Heřmanově Huti je jedním ze dvou dochovaných pivovarských věžních vodojemů v Česku. V roce 2011 prošla celkovou rekonstrukcí a dnes je z ní unikátní vyhlídka, ze které uvidíte Brdy i Český les.
Heřmanova Huť, Plzeňský kraj

Kostel sv. Martina v Horních Sekyřanech

Horní Sekyřany je část obce Heřmanova Huť na Plzeňsku. Roku 1272 je zde připomínána kaple sv. Haštala. Jako farní kostel je poprvé zmiňován v roce 1384. V roce 1678 byl nově sklenut presbytář, roku 1704 byla přistavěna věž.
Heřmanova Huť, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Postřelí


Po stopách šlechtických rodů: Beaufort-Spontinové a příběh relikviáře sv. Maura

Objevení relikviáře svatého Maura dodnes patří k nejkurióznějším případům bývalé československé kriminálky. Vše začalo v červenci 1984 telefonátem na vídeňský konzulát, a to rozhodně ne nevinným: obchodník z USA Danny Douglas nabídl Československu půl milionu dolarů za předmět, který neexistoval.
Bečov nad Teplou a jeho poklad, Výlety pro děti

Pěší výlet Davidovou stezkou nedaleko Teplé

Projděte se naučnou Davidovou stezkou, která se věnuje odkazu zdejšího rodáka, významného vědce, geodeta a astronoma, Aloise Martina Davida. Okružní trasa spojuje Klášter Teplá, klášterní hřbitov s Davidovým hrobem, jeho rodiště Dřevohryzy s památníkem, zříceniny jeho astronomické observatoře na Branišovském vrchu s Vidžínem, kam David docházel do školy.
Teplá a Davidova stezka, Výlety pro děti

Po hradech a zámcích severního Plzeňska

V okolí Plzně je rozeseto nespočet hradů a zámků. Některé jsou turisty hojně navštěvované, jiné tak trochu zapomenuté. Abyste jich za jeden den nebo víkend stihli objet hned několik, určitě se vám vyplatí vyrazit autem. Začněte u zříceniny hradu Točník a pokračujte přes Zbiroh, Manětín a Rabštejn nad Střelou až do Žihle a Manětína. Kromě historických památek si udělejte čas také na příjemné procházky krajinou.

Výlet za historií českého golfu

Golf patřil k oblíbeným hrám lázeňských hostů již na konci 19. století. Slavnostnímu otevření nejstaršího tuzemského golfového hřiště v Mariánských Lázních dokonce přihlížel roku 1905 sám anglický král Edward VII., a ještě před první světovou válkou se dočkaly vlastního hřiště i Karlovy Vary.
Lázně Kynžvart, Cesty krajinou