Úterý

Úterý je jeden ze sedmi dnů v týdnu a také jméno západočeského městečka, ležícího východně od Mariánských Lázní. Vypadá jako z pohádky: na náměstí dlážděném kočičími hlavami stojí renesanční radnice a hrázděné domy, opodál stojí barokní kostel sv. Jana Křtitele s nezvyklým oválným půdorysem.

Úterý: město dávných zlatokopů a Zdivočelé země

Úterý založili zřejmě horníci, kteří v okolí těžili zlato. Díky jedinečné atmosféře domů s hrázděnými patry je mají rádi také filmaři; točily se tu například Zvony z rákosu či posmutnělá seriálová Zdivočelá země. Při návštěvě Úterý dnes již ani nepoznáte, že téměř polovina domů po pravé straně náměstí v létě 1998 do základů vyhořela. Za vidění stojí také dva barokní kostely: hřbitovní kostel sv. Václava a kostel sv. Jana Křtitele, postavený podle projektu Kryštofa Dienzenhofera.
 

Nejznámější úterský rodák založil Mariánské Lázně

Úetrý by mělo být povinnou zastávkou všech lázeňských hostů z Mariánských Lázní. Proč? V domě číslo 92 na náměstí se totiž narodil Kašpar Prokop Reitenberger (1779–1860), pozdější tepelský opatzakladatel Mariánských Lázní. Ostatně latinský nápis na podstavci jeho sochy u Zpívající fontány na mariánskolázeňské kolonádě dodnes hlásá, že „…včas rozpoznal léčivou sílu pramenů a zpřístupnil jejich používání pro nemocné a zaslouží si plným právem být oslavován jako zakladatel města“.
 

Putování údolím Úterského potoka

Okolí městečka Úterý je výzvou k objevování nového a nepoznaného pro ty, kteří se nebojí sejít z turistických značek a putovat na vlastní pěst. Ideálním místem pro takové putování je malebné údolí Úterského potoka; v okolí objevíte řady mlýnů, zříceninu hradu Falkenštejn i desítky bunkrů předválečného československého opevnění. Za vidění stojí také areál premonstrátského kláštera v Teplé s románsko-gotickým kostelem, vzácnou knihovnou, upravenou zahradou a klášterním hotelem.

Aktivity ve městě Úterý

Městečko Úterý s domy s hrázděnými patry

Osada Úterý byla založena v 11. století německými horníky. V okolí osady bylo naleziště zlata. Na náměstí najdeme radnici s hrázděným patrem a vysokou sedlovou střechou.
Úterý, Plzeňský kraj

Naučná stezka údolím Úterského a Bezdružického potoka

Malebné údolí potoka je vyhledávaným místem pro pěší turistiku a dětské stanové tábory. Stezka vede po značených turistických stezkách. Začíná a končí na Náměstí Kryštofa Haranta ve městě Bezdružice. Podél Úterského potoka lze dojít až k hracholuské přehradě.
Úterý, Plzeňský kraj

Reitenbergerův pramen u Úterý

Minerální pramen je železitá kyselka známá od roku 1693. Původně vyvěrala z pařezu a v roce 1931 město Úterý pramen upravilo a postavilo nad ním dřevěný altán. Pramen pak pojmenovali po nejznámějším úterském rodákovi a zakladateli Mariánských Lázní Kašparu Reitenbergerovi.
Úterý, Plzeňský kraj

Kostel sv. Jana Křtitele v Úterý

Kostel je hlavní dominantou městečka Úterý. Součástí areálu je kromě kostela s pozůstatky opevnění a bývalým hřbitovem i barokní fara, kaple Úzkostí Páně u paty schodiště od severu a škola. Z někdejšího hřbitova se otevírají krásné výhledy na městečko.
Úterý, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Úterý

Zámek Vidžín

Nabízíme pronájem areálu pro svatby, firemní a kulturní akce. Možnost ubytování jak v zámecké budově, tak i v chatách umístěných v zámeckém parku. Chaty jsou ideální pro dětské tábory a rekreace pro větší skupiny osob. Nově otevřené zámecké expozice z období 18 století.
Úterý, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Postřelí


S osobností na procházku: z Chyší do Mlýnců a na vrch Vladař s Josefem Váňou

Městečko Chyše se zámkem ve stylu anglické gotiky, zámecký pivovar, východní výběžky Doupovských hor, magický vrch Vladař opředený řadou pověstí, a k tomu krajina, kde zahlédnete stáda koní a tu a tam potkáte jezdce. Žádný div, jedeme se totiž podívat tam, kde je doma dostihový jezdec, chovatel a trenér Josef Váňa.
Chyše a okolí, Cesty pro zdraví

Kostely, které předpovídají smrt a další zajímavá místa na Plzeňsku

Na návrší nad vsí Všekary stojí osamocený kostel sv. Barbory. Příchozím už zdálky ukazuje svou barokní krásu, zblízka však poznáte, že se zvolna mění ve zříceninu. Říká se o něm, že si místo pro stavbu zvolil sám, ale zřejmě si nevybral příliš dobře.

Výlet do Slavkovského lesa nejen za přírodními skvosty

Výlet vás zavede do samotného srdce Slavkovského lesa, kde v Bečově nad Teplou navštívíte majestátní hrad se zámkem, podíváte se do Muzea motocyklů a vystoupáte na Slavkovský les z výšin rozhledny na Krásenském vrchu a v závěru navštívíte muzea v Krásně a v Horním Slavkově.
Bečov nad Teplou a okolí, Cesty poznání

Výlet do Plas za zázrakem stojícím na vodě

Cisterciácký klášter v Plasích založil před rokem 1146 kníže Vladislav II., současnou podobu areál získal během velkolepé barokní přestavby dle plánů J. B. Matheye a J. B. Santiniho. Hlavní prohlídkový okruh vás zavede do budovy samotného konventu, obytné budovy mnichů, která pochází z dob vrcholného baroka. Historie kláštera je doprovázena informacemi o nezvyklém "vodním" řešení základů budovy a vodním a vzdušném systému samotném. Stavba byla v době svého vzniku unikátní, protože její základy v podmáčeném terénu spočívají na 5 100 dřevěných pilotech a roštu, tvořeném dubovými trámy.