Zdroj foto: FB obec Polešovice

Polešovice

Polešovice se nacházejí v jihozápadní části okresu Uherské Hradiště, ve Zlínském kraji. Leží na předělu Dolnomoravského úvalu a pohoří Chřiby, asi 10 km jihozápadně od Uherského Hradiště. Polešovice jsou vinařskou obcí spadající do Slovácké vinařské podoblasti.
polešoviceMěstys Polešovice se nachází v turistické oblasti Slovácko. Bohaté archeologické nálezy dokládají hustotu zdejšího osídlení již v pravěku. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1220, kdy byla v majetku nově založeného cisterciáckého kláštera na Velehradě. V roce 1595 byla obec císařem Rudolfem II povýšena na městečko s právem jednoho týdenního a dvou výročních trhů. Dne 22. 6. 2007 byl obci vrácen status městyse. Milovníky folkloru jistě zaujme zdejší sváteční lidový kroj, zařazený do doláckého uherskohradišťského okruhu.

Známé a úspěšné polešovické vinohradnictví sahá až do dávné minulosti. Nejstarší název doložené polešovické vinice byla Mniška z roku 1454, což dokládá, že šlo o vinohrad klášterní. Zrušení cisterciánského kláštera v 18. století příznivě ovlivnilo místní vinařství. Poddaným byly vinohrady pronajaty a pro uskladnění lahodného moku budovali polešovičtí útulné vinné sklepy. V roce 1922 byla v obci zřízena Státní révová školka. Do devadesátých let byla pod názvem Oseva součástí šlechtitelské základny v republice. Pochází z ní odrůdy ušlechtilé révy jako například Muškát moravský, Olšava nebo Amos. Areál Šlechtitelské stanice dnes nabízí nejen informační centrum a degustační prostory, ale také vyhlídkovou terasu s posezením a kruhovým výhledem na zdejší vinice. Svá vína vám nabídne i mnoho zdejších vinařů, například Vinařství Vaďura, Vinařství Tomáše Juráka, Vinařství Soják, vinařství U Kostela a další. Za návštžěvu stojí také Rozhledna Floriánka poskytující daleké výhledy.

Aktivity v městysi Polešovice

Rozhledna Floriánka u Polešovic na Slovácku

Dvacet metrů vysoká rozhledna zdobí polešovický lesopark Skala. Kdo vyšlape 80 schodů, pohlédne z výšky 349 metrů nad mořem na Chřiby, Bílé Karpaty i celý Dolnomoravský úval. Název Floriánka je odvozen z názvu poslední odrůdy vinné révy vyšlechtěné ve Šlechtitelské stanici vinařské v Polešovicích.
Polešovice, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v městysi Polešovice

Vinařství Vaďura Polešovice

Vinařství se nachází v typické vinařské uličce v centru obce Polešovice. Tvoří moderní, svěží, příjemě pitelná a odrůdově čistá vína.
Polešovice, Zlínský kraj

Šlechtitelská stanice vinařská Polešovice – víno ze slunečných strání Slovácka

Areál Šlechtitelské stanice, založené již roku 1922, nabízí nejen informační centrum a degustační prostory, ale také vyhlídkovou terasu s posezením a kruhovým výhledem na zdejší vinice. Vyrábí se zde kvalitní vína vyrobená z vlastních hroznů zrajících na slunečných stráních Slovácka.
Polešovice, Zlínský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Slovácko


Po stopách šlechtických rodů: s rodem Althannů na zámek ve Vranově nad Dyjí a další barokní zámky Moravy

Hrady a zámky se řadí k nejčastějším cílům mnoha turistů a výletníků. Region jižní Moravy nabízí těchto kulturních památek velké množství. Pokud patříte k milovníkům zámeckých interiérů, pak jistě oceníte právě ty barokní, které patřívají k nejhonosnějším. Na jižní Moravě je takových skvostných zámků celá řada – navštívit můžete zámek ve Vranově nad Dyjí, Mikulově, Valticích, Miloticích, ve Slavkově nebo v Lysicích.
Barokní zámky Moravy, Na hrady a zámky

Po stopách šlechtických rodů: v Miloticích se projdete v historickém kostýmu kolem zámku jako členové rodiny Seilernů

Místo, kde si vy i děti splníte své sny o princích a princeznách z dávných časů, se jmenuje Milotice. Kromě prohlídky historických interiérů tu totiž nabízejí prohlídky v kostýmech – a ty si oblečete vy, nikoliv průvodci!

Výlet do kraje Želar a žítkovských bohyní

Do vydání knihy Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové byly Kopanice, tedy magicky krásná krajina Bílých Karpat s pěti vesnicemi kolem Starého Hrozenkova, zapomenutým koutem Moravy. Dnes se sem pořádají zájezdy a krajina zažívá nebývalý nápor turistů.
Starý Hrozenkov, Cesty krajinou

Výlet za příběhem misionářů ze Soluně

Velkomoravská říše je pevně spojená se jmény věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Ač nás od doby, kdy žili, dělí jedenáct století, jejich příběh je dodnes živý. Svědčí o tom i fakt, že Cyril a Metoděj jsou hlavními patrony Moravy a v roce 1980 je papež Jan Pavel II. prohlásil za spolupatrony Evropy.