Zdroj foto: Obec Spytihněv

Spytihněv

Spytihněv je nejseverněji položenou obcí Slovácka. Místní obyvatelé stále dodržují folklorní zvyky a tradice. Každoročním vrcholem kulturního života jsou Slovácké hody s právem, které se konají druhou říjnovou neděli. Po březích Moravy a Baťova kanálu území obce Spytihněv protíná značená trasa Moravské cyklistické stezky.
obec SpytihněvObec Spytihněv se nachází v turistické oblasti Slovácko. Spytihněv patří k těm vesnicím, které na úsvitu historické doby dosáhly takového postavení a významu k jakému se už později nikdy nedopracovaly. Již sama poloha obce v povodí Moravy ovlivnila její osudy, přinášela své výhody i nevýhody. Lákala naše předky k usídlení, ale hrozba častých záplav je nutila k opatrnosti. Nejednou se stalo, že lidé museli ustoupit a stavět svá obydlí o něco výše, kde by je neohrožoval ničivý živel. Ten způsobil, že se dochovalo poměrně méně archeologických památek než tomu bylo u jiných obcí. Nejvýznamnějším z nálezů jsou zbytky spytihněvského hradiště, které se v dávné minulosti rozkládalo na levém břehu mezi meandry řeky Moravy v trati Hradišťsko. Z východní části tohoto nížinného opevnění se dochoval val dlouhý asi 160 m, který se zatáčí ve směru od jihozápadu k severozápadu. Je vysoký asi 3 metry, šířka základny dosahuje téměř 20 m. Z vnější strany jsou patrné stopy příkopu. Val byl vyztužen roštovou konstrukcí, která zpevňovala vrstvy propáleného slínu. Tento způsob budování valu navazoval na starší tradici známou z období Velké Moravy. Jiným nálezem byly zbytky základů kostela, na které se narazilo při regulačních pracích ve třicátých letech 20. století.

rejda spytihněvZaložení Spytihněvi bývá spojováno s knížetem Břetislavem, který v bojích s Uhry v letech 1028 - 1030 a získal pro českého panovníka znovu vládu nad územím Moravy. Postaral se o obnovu tehdy zničených kostelů, o opravu hradeb starých měst a hradů a o založení nových měst jako byla Spytihněv Opava, která byla obehnána pevnou zdí. Účelem byla obrana hranic proti útokům Uhrů a Poláků. Název obce Spytihněv byl dán podle nejstaršího syna knížete Břetislava I. Spytihněva II.

Ve Spytihněvi lze navštívit zajímavé turistické cíle: rejdu Spytihněv na Baťově kanále, půjčovnu lodí Na Rejdě, Rekreační areál Skleníky. Nad přístavištěm je vyhlídková plošina, za projití stojí i Naučná stezka napajedelských emirátů. Ve středu obce stojí barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, na levé straně břehu po proudu řeky kdysi stávalo Hradiště Spytihněv. Lokalita byla pro svůj archeologický význam prohlášena kulturní památkou. Je známá také pod názvem Ščepy – Hradištěk. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití, zejména pro cyklistiku okolo Baťova kanálu anebo rekreační plavbu.

Akce v obci Spytihněv

Pravidelné lodní linky na Baťově kanále 2025

Od května do konce září jsou v provozu pravidelné plavby na výletních lodích po Baťově kanále. Lodě jezdí na menších úsecích, loď řídí kapitán a na palubě bývá i průvodce. Lístky je lepší si předem rezervovat, či zakoupit online.
Spytihněv, Zlínský kraj

Aktivity v obci Spytihněv

Rejda Spytihněv na Baťově kanále

Přístav Spytihněv naleznete na břehu řeky Moravy nad plavební komorou Spytihněv, na okraji stejnojmenné obce. Pohodlné nastupování a vystupování z různých typů plavidel umožňují tři různé výšky přístavní hrany betonového mola.
Spytihněv, Zlínský kraj

Půjčovna lodí Na Rejdě ve Spytihněvi – hausbotem po Baťově kanále

Voda, rybaření, víno a památky... Kromě hausbótů vám Na Rejdě nabízí bezpečné stabilní laminátové lodě s přívěsným motorem a kapacitou max. 5 dospělých osob. Lodě můžete řídit po krátkém zaškolení, pokud je vám nad 15 let. Žádný průkaz k vedení těchto lodí tedy nepotřebujete.
Spytihněv, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v obci Spytihněv

Rekreační areál Skleníky na Baťově kanále

Poznejte jedinečný Baťův kanál zblízka při pobytu v Rekreačním areálu Skleníky. Nachází se za jezem ve Spytihněvi a o zábavu zde není nouze. Můžete si zahrát například ping-pong, adventure minigolf, beach volejbal i bowling.
Spytihněv, Zlínský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Slovácko


Dovolená s dětmi – Zlínský kraj – 5denní program

Láká vás Východní Morava? Vydejte se s námi do Beskyd, Javorníků a Bílých Karpat, do jednoho z největších a nejhezčích skanzenů v Rožnově pod Radhoštěm, na rázovité Valašsko, Slovácko i do Kroměříže, města s památkami UNESCO. Pozveme vás do krásných zámků i tajuplných hradů, a samozřejmě připojíme i řadu dětských lákadel.
s dětmi na Východní Moravě, Výlety pro děti

Výlet v okolí Velehradu: neobvyklá rozhledna Salaš a tajemný kámen

Zdejší krajina nabízí zajímavé trasy a cíle vhodné pro vycházky do přírody mimo město, při kterých je malý předpoklad koncentrace velkého množství lidí. Pohyb v terénu je nutné přizpůsobit aktuální povětrnostní situaci.
Z Velehradu na rozhlednu Modrá, Výlety za každého počasí

Výlet krajinou Moravského Toskánska nejen pro fotografy

Krajina podobného rázu jako v okolí města Kyjova, přezdívaná též Moravské Toskánsko, se nenachází nikde jinde v Česku. Charakteristická jsou pro ni zvlněná pole, která protínají různé linie, remízky a ostrůvky, a zdobí je osamělé kapličky či boží muka. Zdejší krajinu si oblíbili fotografové a všichni milovníci pěkných pohledů na přírodní krásy. Patříte-li také k obdivovatelům tohoto kousku naší země, ale přesně nevíte, kde hledat ta nejlepší místa pro fotografování, zkuste se projet Moravským Toskánskem po naší trase, která vám nabízí ta nejatraktivnější místa celé oblasti.

Výlet do kraje Želar a žítkovských bohyní

Do vydání knihy Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové byly Kopanice, tedy magicky krásná krajina Bílých Karpat s pěti vesnicemi kolem Starého Hrozenkova, zapomenutým koutem Moravy. Dnes se sem pořádají zájezdy a krajina zažívá nebývalý nápor turistů.
Starý Hrozenkov, Cesty krajinou