Borová Lada

Šumavská obec leží uprostřed šumavských plání podél toku Teplé Vltavy. Vyhlášené bývaly zdejší Anenské poutě, dnešní výletníci se sem jezdí hlavně na pěší a cyklistické toulky Šumavou spojené se zastávkou na Chalupské slati a prohlídkou sovích voliér, které tu zřídil Národní park Šumava.

Oblíbené v obci

Borová Lada: obec obklopená slatěmi

Jméno Borová Lada nese obec až od roku 1948, předtím se místu říkalo Jagerhauser, Lovecké domky, Na Myslivnách nebo Bříza. Lada jsou místní slatě s typickým a unikátním živočišným a rostlinným biotopem, které se staly jednou z dominant údolí Teplé Vltavy. Mají poetické názvy, kromě Borových lad jsou tu lada Hrabická, Pravětínská, Černá či Švajglova. Nejznámější je Chalupská slať, rašeliniště s jezírkem a plovoucími ostrůvky, které je největší svého druhu v Čechách. Z místní části Svinná Lada k němu vede naučná stezka.
 

Návrat svatoanenských poutí

Za obcí směrem na Horní Vltavici stávala kaplička sv. Anny s křížovou cestou, místo kde se konávaly tradiční svatoanenské poutě. Podobně jako řada dalších památek na Šumavě kaple zanikla za komunistického režimu, zbořena byla roku 1956. Kapli i s křížovou cestou se podařilo obnovit; v roce 2006 byla slavnostně vysvěcena Msgr. Karlem Fořtem, který tu v roce 1949 sloužil poslední mši.
 

Soví voliéry, rybí líheň a výlet krajem zaniklých vesnic

Sovy mají řadu mimořádných vlastností, například noční vidění nebo neslyšný let. Protože ale jejich způsob života téměř neumožňuje jejich pozorování ve volné přírodě, vzniklo u Borových Lad unikátní návštěvnické centrum Bubo bubo se sovími voliérami. Prohlédnout si můžete také zdejší pstruhovou líheň, vyrazit na procházku po naučné stezce Les anebo se rozhlédnout po okolí z Alpské vyhlídky. Na výlet se můžete vydat i do míst, kam se dlouhá desetiletí nesmělo, třeba k zaniklé obci Knížecí Pláně.

Aktivity v obci Borová Lada

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.
Borová Lada, Jihočeský kraj

Soví voliéra na Borových Ladech – největší voliéra v Česku

Venkovní voliéry pro pěvce a skupinu sov běžně žijících na Šumavě. Nad hlavami vám tu bude poletovat dvacet různých sov. Součástí jsou expoziční panely a pozorovací kukátka. Sovy jsou bezplatně zapůjčeny ze zoologických zahrad v Hluboké nad Vltavou a v Plzni.
Borová Lada, Jihočeský kraj

Chalupská slať – největší rašelinové jezírko v České republice

Chalupská slať leží v mělkém údolí Vydřího potoka ve výšce 910 m, severně od Borové Lady. Kolem největšího rašelinového jezírka v ČR roste rašelinná kleč, srmky, borovice blatka či suchopýr pochvatý. K jezírku, na kterém se tvoří plovoucí ostrůvky, vede přes rašeliniště krátká naučná stezka.
Borová Lada, Jihočeský kraj

Bývalá obec Knížecí Pláně na Šumavě

Zaniklá ves Fürstenhut na Šumavě je působivou připomínkou tragických událostí moderních českých dějin. Knížecí Pláně v blízkosti státní hranice s převážně německým obyvatelstvem čítaly v době svého rozmachu na 60 domů. V 50. letech minulého století byla obec na státní hranici srovnána se zemí.
Borová Lada, Jihočeský kraj

Okno "Šumava uzdravuje" – fotopoint na Knížecích Pláních

Originální fotku z výletu pořídíte u fotorámu "Šumava uzdravuje" u hájenky na Knížecích pláních. Nacházi se pod třešnemi u křižovatky turistických cest Borová lada – Strážný – Bučina a nabízí jedinečný pohled na šumavskou přirodu, zcela odlišnou v různých ročních obdobích.
Borová Lada, Jihočeský kraj

Naučná stezka Les Borová Lada

Stezka začíná na lesní cestě vlevo mezi Borovými Lady a Svinnými Lady. Průvodcem návštěvníků je na ní symbol datla černého – typického obyvatele přírodního lesa. Věž Vyhlídka na naučné stezce (1068 m. n. m.) byla v roce 2016 demontována.
Borová Lada, Jihočeský kraj

Alpská vyhlídka u Borových Lad

Severovýchodně od Borové Lady, těsně pod lesem, najdete Alpskou vyhlídku. Jak již název napovídá, za krásného počasí jsou odsud vidět Alpy.
Borová Lada, Jihočeský kraj

Rybí líheň u Borových Lad

Jednou z hlavních činností Rybí líhně Správy NP a CHKO Šumava, se sídlem v Borové Ladě, je chov původních a v ekosystému NP Šumava žádoucích rybích druhů. Tímto chovem se zajišťuje přirozená druhová i věková rovnováha rybích společenstev.
Borová Lada, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v obci Borová Lada

Hájenka na Knížecích pláních

Knížecí pláně (Fürstenhut) jsou zaniklou obcí na Šumavě. Obnovenou stavbou je zde bývalá hájovna (dnes penzion Hájenka), která se tak nyní nachází v centru Národního parku, na holé planině v nadmořské výšce 1021 metrů těsně u hranice s Německem.
Borová Lada, Jihočeský kraj

Veřejné tábořiště Zahrádky na Šumavě

Chcete se vrátit o pár desítek let zpátky? Pak se vydejte do veřejného tábořiště Zahrádky v Borové Ladě.
Borová Lada, Jihočeský kraj

Hofman Apartmány Šumava

Komfortně vybavené rodinné apartmány pro 4 až 6 osob ve výšce 900 m.n.m., uprostřed lesů a plání centrální vysoké Šumavy, na okraji příjemné horské obce Borová Lada.
Borová Lada, Jihočeský kraj

Penzion Gabreta Borová Lada – stylové ubytování na Šumavě

Stylově zařízený penzion poskytuje apartmánové ubytování s wellness, bazénem a zázemím pro rodiny s dětmi v Borové Ladě.
Borová Lada, Jihočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Šumava


Výlet na hrad Klenová za Kryštofem Harantem

Osud si s panem Harantem krutě zahrál: zatímco okolnosti jeho smrti a přesné datum i s řadou znepokojujících detailů známe dokonale, o jeho narození nevíme kromě letopočtu 1564 nic. Známe však místo: hrad Klenová poblíž Klatov, místo s jedinečným výhledem na Šumavu a zároveň sídlo Galerie Klatovy / Klenová, kde se doslova na každém kroku setkáte s moderním výtvarným uměním.
Klenová a okolí, Na hrady a zámky

Světem lesních samot v okolí Modravy na kole

Udělejte si příjemný cyklistický výlet v okolí Modravy, nádhernou přírodou Národního parku Šumava, který vás zavede k odlehlé samotě na Březníku, mezi šumavské slatě i k pramenu Vltavy. Objevíte tak nádherná zapomenutá místa, která ve svých dílech poeticky líčí "básník Šumavy" Karel Klostermann. Místa, kam se člověk nedostane každý den.

Jeďte se ochladit na Horskou Kvildu

Horská Kvilda patří k nejkrásnějším místům Šumavy. Najdeme tady typické horské chalupy, hluboké lesy, i travnaté pláně. Se svou nadmořskou výškou okolo 1070 m. n. m. je jednou z nejvýše položených obcí v České republice. Pokud sem jedete na podzim nebo v zimě, přibalte si velmi teplé oblečení. Teploty tu dosahují rekordně hluboko pod bod mrazu.

Objevte krásu brány Šumavy a Prachatic

Prachatice jsou krásné historické město s ještě krásnějším náměstím. Pro svou polohu na samém okraji hor bývají nazývány brána Šumavy. Navštivte tento kout České republiky a určitě vás nezklamou kulturní památky, romantické procházky starobylými uličkami, ani výlety po prachatickém okolí.