ÚvodCo chcete dělat?PamátkyBývalá obec Knížecí Pláně na Šumavě
Památky

Bývalá obec Knížecí Pláně na Šumavě

Zaniklá ves Fürstenhut na Šumavě je působivou připomínkou tragických událostí moderních českých dějin. Knížecí Pláně v blízkosti státní hranice s převážně německým obyvatelstvem čítaly v době svého rozmachu na 60 domů. V 50. letech minulého století byla obec na státní hranici srovnána se zemí.
Vesnici založil na konci 18. století kníže Schwarzenberg a pozval do ní rodiny z nedalekého stašského panství. Přes obtížné životní podmínky v nadmořské výšce 1021 m se obec rozvíjela a ve druhé polovině 19. století v ní žilo již přes 700 lidí. Kromě výše uvedených domů zde stávala hájovna, pila, hostinec, mlýn, stanoviště hraniční stráže, od roku 1830 hřbitov, v roce 1864 byl vystavěn v obci kamenný kostel sv. Jana, později i fara, od roku 1902 zde fungoval obecní úřad a od roku 1930 též úřad poštovní. Ve vsi fungoval také divadelní a taneční soubor a orchestr.
 
Po druhé světové válce bylo německé obyvatelstvo obce vysídleno a ani nově příchozí obyvatelé zde nezůstali dlouho. Území se v 50. letech stalo součástí zakázaného pohraničního pásma, kterým probíhala tzv. železná opona; veškeré budovy v obci včetně kostela byly srovnány se zemí. Kromě jejich pozůstatků je v terénu dobře patrný především systém polí, ohraničených mezními pásy z mohutných balvanů.
 
V 70. letech 20. století byl armádou zničen místní hřbitov a kostel sv. Jana odstřelen. Dnes jej připomíná vztyčený kříž na pietně upraveném místě – základech kostela. V průčelí pietního místa je umístěn zrestaurovaný zde nalezený rodový znak Schwarzenberků. Po roce 1990 byl péčí bývalých německých obyvatel místní hřbitov obnoven. Z obnoveného hřbitova je za jasného počasí výhled na horu Luzný, Třístoličník, Boubín, Bučinu a v okolí hřbitova se otevírá pohled na partie celých Knížecích Plání. Za příznivých podmínek jsou viditelné i Alpy.
 
Knížecí pláně jsou přístupné po turistických stezkách z Kvildy, z Borových Lad, pro zdatnější i z Horní Vltavice (přes Polku) a ze Strážného (Jelení stezkou přes Žďárské jezírko). Všechny trasy vedoucí na Knížecí Pláně jsou vhodné nejen pro pěší, ale i pro cyklisty.

Aktuality

Dotek Fantazie – výstava obrazů

V nově otevřeném Muzeu Zlaté stezky na Kubově Huti se uskuteční výstava mladé malířky Moniky Paslerové. Přijďte si prohlédnout jedinečné obrazy a přečíst si působivé vzkazy, které jsou nedílnou součástí každého obrazu! Vernisáž se uskuteční v neděli, 1.9.2024 od 14:00.
Kubova Huť, Jihočeský kraj

Pečení chleba v obecní peci v Lenoře 2024

Zděná obecní pec na chleba z 1. poloviny 19. století, která se užívala ještě několik let po 2. světové válce, je opět v provozu.
Lenora, Jihočeský kraj

Pečení chleba v obecní peci v Lenoře 2024

Zděná obecní pec na chleba z 1. poloviny 19. století, která se užívala ještě několik let po 2. světové válce, je opět v provozu.
Lenora, Jihočeský kraj

Pečení chleba v obecní peci v Lenoře 2024

Zděná obecní pec na chleba z 1. poloviny 19. století, která se užívala ještě několik let po 2. světové válce, je opět v provozu.
Lenora, Jihočeský kraj

Velká cena Vimperka MTB XCO

Závod se stejně jako v minulých letech pojede jako přebor Jihočeského svazu cyklistiky MTB XCO.
Vimperk, Jihočeský kraj

Eliáš & Eliáš: Dialog

Výstava na zámku Vimperk.
Vimperk, Jihočeský kraj

Obrazy vody – Jihočeské přehrady v krajině a společnosti

Putovní výstava o historii přehradních nádrží Lipno a Orlík.
Vimperk, Jihočeský kraj

Speciality francouzské kuchyně z regionu Aquitaine v šumavském Nebespánu

Přijďte ochutnat speciality z regionu Nová Akvitánie. Region mezi Pyrenejemi a Atlantickým oceánem je známý skvělými pochoutkami. Náš francouzský šéfkuchař Mikael vám připraví telecí ragú s papričkami a pepřem espelette, králíka na švestkách, česnekovou polévku a úžasný salát landaise s foie gras.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Okno do Šumavy – fotopoint na Knížecích Pláních

Originální fotku z výletu na šumavské Knížecí Pláně pořídíte u fotorámu, kterému se přezdívá „Okno do Šumavy“.
Borová Lada, Jihočeský kraj

Kašperskohorská Zlatá stezka – z Kašperských hor na Kvildu

Horní (Kašperskohorská) Zlatá stezka je nejmladší trasou Zlaté stezky. Vede z Kašperských hor přes Horskou Kvildu, Kvildu, na Freyung a dále do Pasova. Byla vybudována z příkazu krále Karla IV v roce 1356 jako část zamýšlené dálkové obchodní cesty z Čech přes Salzburg až do Benátek.
Kvilda, Jihočeský kraj

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina je dnes zaniklá osada, která však bývala nejvýše položenou osadou na celé Šumavě (1162 m). Přesto si však jedno prvenství uchovala – jedná se totiž o nejdeštivější šumavské místo, ročně tady spadne 1600 mm srážek.
Kvilda, Jihočeský kraj

Replika Železné opony v Bučině u Kvildy

Repliku železné opony tvoří zrekonstruovaný hraniční zátaras a další prvky tzv. železné opony. Nachází se nedaleko turistického hraničního přechodu Bučina–Finsterau a je doplněna informační tabulí. Stojí zde od roku 2008.
Kvilda, Jihočeský kraj

Poutní cesta Via Nova

Mezi poutními místy Příbramí v Čechách, St.Wolfgangem v Solné komoře a Weltenburgem na Dunaji byla zřízena poutní cesta, která je velmi pestrá a lehce schůdná. Prochází půvabnými kraji Čech, Bavorska a Solnohradska.
Kvilda, Jihočeský kraj

Rybí líheň u Borových Lad

Jednou z hlavních činností Rybí líhně Správy NP a CHKO Šumava, se sídlem v Borové Ladě, je chov původních a v ekosystému NP Šumava žádoucích rybích druhů. Tímto chovem se zajišťuje přirozená druhová i věková rovnováha rybích společenstev.
Borová Lada, Jihočeský kraj

Pramen Vltavy na Šumavě – pramen nejdelší české řeky

Pramen Vltavy se nachází při jihovýchodním svahu Černé hory u hranic s Německem, nedaleko horské obce Kvilda na Šumavě. K samotnému prameni vede z Kvildy modře značená turistická stezka v délce cca 6 km.
Kvilda, Jihočeský kraj

Naučná stezka Les Borová Lada

Stezka začíná na lesní cestě vlevo mezi Borovými Lady a Svinnými Lady. Průvodcem návštěvníků je na ní symbol datla černého – typického obyvatele přírodního lesa. Věž Vyhlídka na naučné stezce (1068 m. n. m.) byla v roce 2016 demontována.
Borová Lada, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hájenka na Knížecích pláních

Knížecí pláně (Fürstenhut) jsou zaniklou obcí na Šumavě. Obnovenou stavbou je zde bývalá hájovna (dnes penzion Hájenka), která se tak nyní nachází v centru Národního parku, na holé planině v nadmořské výšce 1021 metrů těsně u hranice s Německem.
Borová Lada, Jihočeský kraj

Hotel Alpská vyhlídka na Bučině

Hotel Alpská vyhlídka je luxusní horský hotel v centru Národního parku Šumava. Garantuje vysokou kvalitu nabízených služeb s úchvatným výhledem na Alpy.
Kvilda, Jihočeský kraj

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava

Slunce už se dávno sklonilo k západu a vy už byste rádi někde složili batoh, rozdělali stan a natáhli nohy k odpočinku. Jenže jste v Národním parku Šumava, kde lze legálně stanovat pouze na několika tábořištích, která jsou pro vás na kilometry vzdálená…
Kvilda, Jihočeský kraj

Veřejné tábořiště Zahrádky na Šumavě

Chcete se vrátit o pár desítek let zpátky? Pak se vydejte do veřejného tábořiště Zahrádky v Borové Ladě.
Borová Lada, Jihočeský kraj

Hofman Apartmány Šumava

Komfortně vybavené rodinné apartmány pro 4 až 6 osob ve výšce 900 m.n.m., uprostřed lesů a plání centrální vysoké Šumavy, na okraji příjemné horské obce Borová Lada.
Borová Lada, Jihočeský kraj

Penzion Gabreta Borová Lada – stylové ubytování na Šumavě

Stylově zařízený penzion poskytuje apartmánové ubytování s wellness, bazénem a zázemím pro rodiny s dětmi v Borové Ladě.
Borová Lada, Jihočeský kraj

Aparthotel Teddy na Kvildě

Ubytování v prostorných a plně vybavených apartmánech uprostřed krásné šumavské přírody. Aparthotel je navržen tak, aby poskytoval maximální komfort především pro rodiny s dětmi.
Kvilda, Jihočeský kraj

Wellness chata Kaštánek na Kvildě

Nová nadstandardně vybavená horská chata se nachází v nadmořské výšce 1040 m n.m. v centrální části Šumavy v malebné obci Kvilda. Objekt má základní kapacitu 8 lůžek,včetně přistýlek až 16 lůžek (se sousední chatou Rosnatka až 30 lůžek).
Kvilda, Jihočeský kraj