Zdroj foto: mapy.cz, autor František Hrstka

Počepice

Obec Počepice se nachází asi 10 km jižně od Sedlčan v turistické oblasti Toulava. Ves leží v nadmořské výšce 441 m a skládá se z 5 místních částí – Počepice, Rovina a Veselíčko, Skuhrov, Vitín, Oukřtalov. Název obce je odvozen od slova čáp, protože místní vladykové měli tohoto ptáka ve svém znaku.
počepiceObec Počepice se nachází v turistické oblasti Toulava. Kdy přesně byly Počepice založeny, není známo. První písemná zmínka o Počepicích se datuje až k roku 1219, zmínka pochází z darovací listiny Přemysla Otakara I., který milevskému klášteru věnoval statky, a na které je kromě jiných podepsán Ctibor z Počepic. Je pravděpodobné, že obec vznikla už někdy v 11. století. Počepičtí rytíři tu založili kostel, který se poprvé zmiňuje roku 1350. Rytíři Počepičtí z Počepice užívali erb jako šlechtický rok Dobřenských z Dobřenic, totiž bílého čápa s černými křídly v modrém poli modrém. Počepice jsou malebnou vesničkou v údolí Počepického potoka, kterou obklopují čtyři vrchy Počepická hora (536 m), vrch Radešín (546 m), Skuhrovský vrch (565 m) a Pivovarská hora (486 m).

obec počepiceTuristům se zde nabízí nevšední zvlněná krajina se zajímavými cíly: užít si tu můžete Adventure golf Počepice, dětem se bude líbit herna Perníčkovna, která je součástí areálu U Radešínka. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Na sever přes kopec se nachází Vysoký Chlumec se skanzenem vesnického života našich prababiček a prodejnou ručně vyráběné tradiční keramiky; jižně se za osadou Oukařov (za dvěma kopci a jedním lesem) objevíte známou Husovu kazatelnu a Divišovu jeskyni v Týnčanském krasu. V těsné blízkosti obce je například přírodní památka Štola Jarnice, křížová cesta Počepice, kostel Narození sv. Jana Křtitele, naučná stezka Petrovicko nebo malebný Křížkův mlýn. Dálkoví turisté zde najdou křižovatku stezek Via Czechia – Středozemím a Poutní cesta Říp-Blaník. Cyklisté zde naleznou cyklotrasu č. 8144 Veselíčkov – Skoupý spadající do sítě cyklotras Sedlčanskem na kole.

Aktivity v obci Počepice

Perníčkovna v Počepicích – prostor pro hru i poznávání

Perníčkovna v rodinném areálu U Radešínka je místem, kde se děti i dospělí zábavnou formou seznámí s výrobou perníku a také příjemně stráví čas v interaktivní herně ve stylu perníkové chaloupky.
Počepice, Středočeský kraj

Areál U Radešínka

Součástí penzionu je herna s kulečníkem a fotbálkem, společenská místnost s TV a kuchyňkou. Firmy mohou tuto místnost využívat i jako školící salónek s projektorem. Zábavná hernička pro děti inspirovaná pohádkou O Perníkové chaloupce.
Počepice, Středočeský kraj

Adventure golf Počepice – golf pro každého

Již druhé hřiště na Adventure golf v České republice, které plně splňuje požadované normy a standardy pro pořádání mezinárodních turnajů pod hlavičkou WPA. Golfové hřiště leží ve středních Čechách zhruba 75 km jižně od Prahy ve vesničce Počepice nedaleko Sedlčan.
Počepice, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Toulava


Výlet krajem kamenů okolo Petrovic

Pro jižní část Sedlčanska, Petrovicko, se ujal výstižný název Kraj kamenů. Po jeho krásách vás provede naučná stezka, díky níž poznáte plno roztodivných balvanů rozličných tvarů, velikostí a pojmenování, nádhernou přírodu se vzácnými živočichy i květinami a dokonce i jeskyněmi.
Petrovice, Cesty krajinou

Výlet za Josefem Sukem okolo Křečovic

Josef Suk starší (4. ledna 1874 Křečovice – 29. května 1935 Benešov) byl český skladatel, houslista a pedagog, žák a zeť Antonína Dvořáka. Byl velkým lyrikem české hudby na přelomu pozdního romantismu a moderny 20. stol. Spolu s Vítězslavem Novákem byl nejvýraznějším představitelem Dvořákovy kompoziční školy a jedním ze zakladatelů české hudební moderny.

Výlet do Tábora nejen za husity

Jedna z cest do jižních Čech vede přes Tábor. Ten se tak velmi často neprávem stává tranzitním místem, v němž se přitom dá dozvědět o tom, kdo vlastně jsme, více než kde jinde. Město, které založili husité, patří k nejkrásnějším městům u nás a není náhodou, že jeho centrum je památkovou rezervací.
Výlet do Tábora, Cesty poznání

Výlet do Tábora za Oskarem Nedbalem

Populární písničky jako "Jste kavalír, to vím" nebo "Blondýnky sladké" zná kdekdo, ale ruku na srdce: víte, kdo je jejich autorem? Nebudeme vás dlouho napínat: obě operetní árie zaznívají v Polské krvi. Ta bývá označována za nejlepší dílo Oskara Nedbala.