Vysoký Chlumec

Město v malebné krajině středního Povltaví na pomezí středních a jižních Čech uvidíte už zdaleka, a to díky monumentálnímu hradu na strmém vrchu. Výletníky sem přitahuje skanzen, hradní pivovar a také okolní krajina, na výlet se můžete vypravit třeba do turistické oblasti Toulava.

Oblíbené v městysi

Vysoký Chlumec: skanzen s vodní pilou

Dominantou města i celého okolí je středověký, renesančně upravený hrad. Dlouhá staletí patřil rodu Lobkowiczů, dnes je rezidencí rodiny Arco-Zinneberg a není přístupný veřejnosti. Na prohlídky zve Muzeum vesnických staveb středního Povltaví – skanzen, jedna z poboček Hornického muzeaPříbrami. Kromě zemědělských statků, špýcharů, stodol a dalších hospodářských budov stojí za vidění vodní pila z 19. století z Chrudimska, čtyřboký roubený seník pocházející ze Záběhlé poblíž Padrťských rybníků připomíná zaniklé obce Brd.
 

Pivovar a Poušť

Na úpatí hradního kopce stojí Lobkowiczký pivovar, založený již v 15. století; objednat si můžete prohlídky s ochutnávkami i bez nich. Zajímavou kuriozitou je Poušť, myslivna uprostřed lesa Svatý Marek. Zvláštní stavba vznikla přestavbou zrušeného kostela, v jejích zdech se dochoval náznak gotického presbytáře, zazděné ambity, kamenná kazatelna a věžička. Přímo od brány skanzenu na Poušť vede červená značka, tam a zpátky jsou to přibližně dva kilometry.
 

Pojďte se toulat Toulavou

Okolí Sedlčan, Bechyně, Soběslavi, Mladé Vožice, Milevska, Tábora a Vysokého Chlumce patří do turistické oblasti Toulava. Výletníkům nabízí například balíčky pro rodiny s dětmi a gastroturisty nebo zážitkovou kartu Toulavka. S ní získáte nejenom množství slev a bonusů v restauracích i penzionech, ale také výhodnější vstupné do skanzenu ve Vysokém Chlumci, na zříceninu Kozí hrádek či do Muzea čokolády a marcipánu v Táboře. Karta slouží rovněž jako skipas na Monínci.

Turistická informační centra


Akce v městysi Vysoký Chlumec

Velikonoce ve Vysokém Chlumci 2025

Velikonoční svátky na venkově ve středním Povltaví, ukázky tradičních zvyků a rukodělných činností v autentickém prostředí venkovských chalup, dvorků a zápraží. Navštivte skanzen Vysoký Chlumec 17. – 20. 4. 2025.
Vysoký Chlumec, Středočeský kraj

Aktivity v městysi Vysoký Chlumec

Skanzen Vysoký Chlumec – muzeum vesnických staveb středního Povltaví

V údolí potoka pod dominantou zámku ve Vysokém Chlumci u Sedlčan se nachází Muzeum vesnických staveb středního Povltaví, kde si prohlédnete zemědělské usedlosti doplněné nářadím a stroji i sakrální stavby.
Vysoký Chlumec, Středočeský kraj

Hrad Vysoký Chlumec

Vysoký kopec korunovaný ranně gotickým hradem Vysoký Chlumec je dominantou Sedlčanska. Stejnojmenná obec se nachází přibližně 8 km jihozápadně od Sedlčan. V podhradí se nalézá známý Lobkowiczký pivovar založený v roce 1466.
Vysoký Chlumec, Středočeský kraj

Křížkův mlýn u Bláhově Lhotě

Pohádkový mlýn v Bláhově Lhotě patří k nejstarším a nejlépe dochovaným památkám svého druhu u nás.
Vysoký Chlumec, Středočeský kraj

Myslivna na Poušti sv. Marka

Nedaleko Vysokého Chlumce na Sedlčansku se nachází kuriozní místo – Poušť sv. Marka. Jde o romantické místo v lese. Původně zde bývala poustevna, v 16. století zde stával kostelík sv. Marka, který se po reformách Josefa II. proměnil v myslivnu.
Vysoký Chlumec, Středočeský kraj

Sportareál Štastný

Kemp a sportovní areál v jednom.
Vysoký Chlumec, Středočeský kraj

NKeramika Vysoký Chlumec

Na návsi ve Vysokém Chlumci objevíte úžasný obchůdek s keramikou. Všechny výrobky ručně vyrábí keramička Andrea Nováková se svou rodinou. Zakoupíte si zde originální kuchyňské nádobí z kameniny, jako jsou například formy na pečivo, sádelňáky, kořenky, nádoby na med i utopence... a mnoho dalšího.
Vysoký Chlumec, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v městysi Vysoký Chlumec

Pivovar Lobkowicz Vysoký Chlumec

Pivovar Vysoký Chlumec v současné době přerušil svůj provoz. Není tedy možné do něj zavítat na exkurze.
Vysoký Chlumec, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Toulava


Výlet Borkovickými blaty za rojovníkem bahenním

Nedaleko Soběslavi, ve středu oblasti, které dominují vesnice s architekturou selského baroka, jako je Zálší, Mažice, Komárov, Vlastiboř nebo Záluží, leží tajemná Borkovická blata. Asi 5,5 km dlouhý výlet vás zavede po povalových chodníčcích do srdce této přírodní rezervace.

Příběh českého Edisona – Františka Křižíka

Plánici, městečko v malebném Pošumaví, znají zejména ti, kteří jezdí na dovolenou k blízkému rybníku Hnačov a milovníci technických památek. Právě tady se narodil proslulý elektrotechnik a vynálezce František Křižík (8. července 1847, Plánice – 22. ledna 1941, Stádlec u Tábora). Vynalezl obloukovou lampu se samočinnou regulací, světelnou fontánu, zdokonalil elektrické tramvaje a další zařízení.
výlet s příběhem, Výlety s příběhem

Výlet krajem kamenů okolo Petrovic

Pro jižní část Sedlčanska, Petrovicko, se ujal výstižný název Kraj kamenů. Po jeho krásách vás provede naučná stezka, díky níž poznáte plno roztodivných balvanů rozličných tvarů, velikostí a pojmenování, nádhernou přírodu se vzácnými živočichy i květinami a dokonce i jeskyněmi.
Petrovice, Cesty krajinou

Výlet za Josefem Sukem okolo Křečovic

Josef Suk starší (4. ledna 1874 Křečovice – 29. května 1935 Benešov) byl český skladatel, houslista a pedagog, žák a zeť Antonína Dvořáka. Byl velkým lyrikem české hudby na přelomu pozdního romantismu a moderny 20. stol. Spolu s Vítězslavem Novákem byl nejvýraznějším představitelem Dvořákovy kompoziční školy a jedním ze zakladatelů české hudební moderny.