Zdroj foto: mapy.cz, autor Předškolní lyžování

Radíč

Obec Radíč, k níž patří ještě Žďár, Dublíny, Hrazany, Kasárna a chatová oblast Brod, leží asi 10 km severně od Sedlčan, v malebném údolí potoka Mastníku. Objevíte zde krásnou krajinu Středního Povltaví a mnoho zajímavých památek.

Oblíbené v obci

Zámek RadíčObec Radíč se nachází nedaleko Sedlčan ve Středočeském kraji, v turistické oblasti Toulava. Celá oblast kolem Radíče je odedávna především zemědělská. Střídají se zde pole, pastviny, lesy a lesíky a krajina jakoby končí vysoko nad hladinou Vltavy. Přijedete-li z města, naleznete zde klid, přijedete-li z rovin, uchvátí vás členitost a pestrost krajiny, a i když přijedete z hor, zatají se vám dech při pohledu na třpytivou hladinu Vltavy z vyhlídky opata Zavorala. Ta patří k nejkrásnějším vyhlídkovým místům Středního Povltaví.

První doložená zmínka o Radíči je z roku 1376, kdy na místní rytířské tvrzi sídlil rod Valovských z Úsuší. Za Karla Leopolda Henegka vyhořela tvrz a místo dodnes připomíná návrší Spálenka. Henegk potom poblíž spálené tvrze nechal vystavět zámek a v roce 1682 založil mariánskou kapli. V době druhé světové války bylo z obce vystěhováno 40 % obyvatelstva, protože sem zasahovalo dopadové pásmo německého vojenského cvičiště. Zámek i velkostatek byl v roce 1944 obsazen velením SS. Po roce 1945 se velkostatek dostal pod národní správu, v roce 1947 byl opět rozparcelován a zbytek přešel v roce 1950 pod státní statky. K elektrifikaci obce došlo v roce 1946.
 

Turistické zajímavosti v okolí

Radíč vyhlídka opata ZavoralaOkolní členitá příroda je jako stvořená pro příjemné cyklovýlety i turistické putování. Zámek Radíč představuje jednopatrová budova z konce 17. století. Bohatá vnitřní štuková výzdoba a park však zůstávají milovníkům zámeckých interiérů utajeny, neboť zámek je veřejnosti nepřístupný. V ohybu potoka Mastníku můžete obdivovat unikátní Psané skály, u nichž se v minulosti odehrávaly tajné náboženské rituály. Na vysoké skále nad Mastníkem se dochovala zřícenina hradu Kozí hřbet ze 14. století. V Hrazanech na návsi stojí žulová zvonička z roku 1873, na Hrádnici se nalézá staré keltské oppidum Hrazany. Valy ve tvaru trojúhelníku na vrcholu Červenka mají nejasný původ. Patrně se jedná o předsunuté opevnění hradu Ostromeč. Několik kilometrů od Hrazan se nachází již zmíněná vyhlídka opata Zavorala. Obcí Radíč prochází také dálková stezka Via Czechia – středozemím.

Aktivity v obci Radíč

Zámek Radíč – barokní zámek s atmosférou venkova

Zámek Radíč se nachází nedaleko Sedlčan. Je ideálním místem pro víkendový pobyt, romantickou svatbu nebo soukromou akci. Prohlídky zámku se konají pouze při speciálních akcích. Zámek nabízí také ustájení vašich koňských miláčků na zelených pastvinách v údolí potoku Mastník.
Radíč, Středočeský kraj

Vyhlídka opata Zavorala nad Vltavou

Jednu z nejkrásnějších vyhlídek v oblasti naleznete na skále se žulovým křížem naproti osadě Kobylníky. Je pojmenována po rodáku z blízkého Neveklova, opatu Metoději Zavoralovi. Z vyhlídky je výhled na vodní nádrž Slapy.
Radíč, Středočeský kraj

Zřícenina hradu Kozí hřbet

První písemná zmínka o hradu Kozí Hřbet, nazývaném také Hrádek, pochází z poloviny 14. století. Od konce 14. století patřil do roku 1475 rodu Břekovců. Roku 1541 je již uváděn jako pustý. Turisté zde mohou využít turistickou útulnu Kozí hřbet.
Radíč, Středočeský kraj

Zřícenina hradu Ostromeč na Slapech

Zbytky hradu na vysokém ostrohu nad soutokem Vltavy a Mastníku jsou poprvé zmiňovány v roce 1419. Hrad zanikl ale již kolem roku 1542.
Radíč, Středočeský kraj

Oppidum Hrazany

Hlavní funkcí oppida ležícího podél řeky Vltavy bylo poskytovat zázemí cestujícím po obchodní stezce vedoucí z rakouské Solné komory.
Radíč, Středočeský kraj

Hradiště Červenka

Valy ve tvaru trojúhelníku na vrcholu Červenka mají nejasný původ. Patrně se jedná o předsunuté opevnění hradu Ostromeč. Existuje však také domněnka, že šlo o tvrz.
Radíč, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Toulava


Výlet Borkovickými blaty za rojovníkem bahenním

Nedaleko Soběslavi, ve středu oblasti, které dominují vesnice s architekturou selského baroka, jako je Zálší, Mažice, Komárov, Vlastiboř nebo Záluží, leží tajemná Borkovická blata. Asi 5,5 km dlouhý výlet vás zavede po povalových chodníčcích do srdce této přírodní rezervace.

Příběh českého Edisona – Františka Křižíka

Plánici, městečko v malebném Pošumaví, znají zejména ti, kteří jezdí na dovolenou k blízkému rybníku Hnačov a milovníci technických památek. Právě tady se narodil proslulý elektrotechnik a vynálezce František Křižík (8. července 1847, Plánice – 22. ledna 1941, Stádlec u Tábora). Vynalezl obloukovou lampu se samočinnou regulací, světelnou fontánu, zdokonalil elektrické tramvaje a další zařízení.
výlet s příběhem, Výlety s příběhem

Výlet krajem kamenů okolo Petrovic

Pro jižní část Sedlčanska, Petrovicko, se ujal výstižný název Kraj kamenů. Po jeho krásách vás provede naučná stezka, díky níž poznáte plno roztodivných balvanů rozličných tvarů, velikostí a pojmenování, nádhernou přírodu se vzácnými živočichy i květinami a dokonce i jeskyněmi.
Petrovice, Cesty krajinou

Výlet za Josefem Sukem okolo Křečovic

Josef Suk starší (4. ledna 1874 Křečovice – 29. května 1935 Benešov) byl český skladatel, houslista a pedagog, žák a zeť Antonína Dvořáka. Byl velkým lyrikem české hudby na přelomu pozdního romantismu a moderny 20. stol. Spolu s Vítězslavem Novákem byl nejvýraznějším představitelem Dvořákovy kompoziční školy a jedním ze zakladatelů české hudební moderny.