ÚvodČeská nejPřírodníNejdelší česká řeka – řeka Vltava
Přírodní

Nejdelší česká řeka – řeka Vltava

Nejdelší česká řeka pramení na Šumavě pod Černou horou v nadmořské výšce 1 172 m. Od pramene k ústí Labe u Mělníka měří 430,2 km. Rovnoběžně s hranicemi s Rakouskem protéká Lenorou, přes Soumarský most a u Mrtvého Luhu se stéká se Studenou Vltavou.
Od soutoku se Studenou Vltavou se nazývána jen „Vltava“. Po pár kilometrech se tok zastaví na vzdutí naší největší nádrže Lipno. Pod přehradou protéká přes vyhlášené Čertovy proudy, které patří k nejobtížnějším vodáckým úsekům u nás. Poté řeka protéká Vyšším Brodem, Rožmberkem nad Vltavou a historickým jádrem Českého Krumlova. Meandruje na okraji Blanského lesa a skrz České Budějovice vtéká do Budějovické pánve. Od Hluboké nad Vltavou pak začíná tzv. Vltavská kaskáda – řada vodních nadrží Hněvkovice, Kořensko, Orlík, Kamýk, Slapy. Pod vodní nádrží Vrané, protéká Vltava Prahou a Kralupy nad Vltavou a u Mělníka se vlévá do Labe v nadmořské výšce 155 m.
 

Horní tok Vltavy: od pramene do Týna

Za jeden ze dvou hlavních pramenů Vltavy je považována řeka Teplá Vltava pramenící na svahu Černé hory na Šumavě. Za Lenorou se rozprostírá nejrozsáhlejší údolní rašeliniště v České republiky, zvané také jako Vltavský luh (právě rašelina způsobuje charakteristickou hnědou barvu vody). Vyskytuje se zde například masožravá rosnatka okrouhlolistá. Druhý hlavní pramen se nazývá Studená Vltava pramenící za hranicemi v Bavorsku. Soutok obou pramenů se nachází u osady Chlum. Dále se řeka nazývá už jen Vltava. Typickým zástupcem tohoto úseku je pstruh obecný.

U Nové Pece se řeka rozlévá do přehradní nádrže Lipno, která je zakončena přehradou s vodní elektrárnou. Minimální průtok přehrady je 2 krychlové metry za sekundu. Jedná se o největší přehradní nádrž (rozlohou 48,7 km²) u nás a v nejširším místě má až 10 km. Maximální hloubka Lipna dosahuje 21,5 m. Zajímavé je také místo známé jako Srdce Vltavy. Vědci z ČVUT zjistili, že meandr řeky, který při pohledu z ptačí perspektivy vypadal jako srdce a v 50. letech minulého století zmizel pod hladinou Lipenské přehrady, na dně nádrže stále existuje. Úsek za přehradou nazývaný Čertovy proudy patří mezi nejtěžší vodácké slalomové trasy na světě. Dále řeka postupuje k severu, kde u Českých Budějovic přibírá řeku Malši. Následuje Hněvkovická přehrada zajišťující vodu pro Jadernou elektrárnu Temelín. Za Týnem nad Vltavou přitéká řeka Lužnice.
 

Střední Povltaví: od Týna po Slapy

Od Týna nad Vltavou pokračuje řeka Táborskou a Benešovskou pahorkatinou už jako Vodní nádrž Orlík. Vzdutí Orlíka začíná za přehradou Kořensko (asi 1,5 km za soutokem Vltavy a Lužnice). Přehrada Orlík je dlouhá 68 km, v nejhlubších místech má až 74 m.

Střední Povltaví v dlouhém úseku Vltavy přibližně od Týna nad Vltavou po Slapy reprezentuje v podmínkách Česka i celé střední Evropy unikátní fenomén úzkého zaříznutého údolí poměrně velké řeky, které po roce 1950 nevratně zmizelo pod hladinou dvou velkých přehradních nádrží Orlík a Slapy. S ním zanikl nejen svérázný typ říční krajiny, ale i ekonomická činnost a život lidí s řekou po staletí spojených jako jsou voraři, mlynáři, rybáři, vorařské hospody atd. Po vybudování vodních děl na Vltavě, vltavské přehradní kaskády, v období budování socialismu v 50. a 60. letech 20. století (Slapy roku 1954) vznikl nový, vodohospodářský typ krajiny s jiným využitím. Říční krajina zde ztratila původní funkci a krajinný ráz, získala však na atraktivitě jako skvělé místo k rekreaci a vodním sportům, u nichž jsou zapotřebí velké vodní plochy. Na březích Orlíka a Slapské přehrady byly postupně postaveny rekreační areály (největší z nich je na Živohošti), chaty, tábořiště, přístaviště a na vodě kotví řada hausbotů.

Ve Středním Povltaví se nachází hned patero přehrad: Orlík (68 km), Kamýk nad Vltavou (10 km), Slapy (43 km), Štěchovice (9 km) a Vrané nad Vltavou (13,5 km). Okolní krajina je dost zvlněná, na přehradách bývá v letním období živo – plují zde lodě a plavidla všech možných druhů, od šlapadel, motorových člunů přes kajutové říční lodě, hausboty, jachty a parníky. K oblíbeným vodním sportům zde patří paddleboarding, windsurfing i jízda na vodním skútru. Zapomínat nesmíme ani na populární místa na koupání a kempování, jako je například Podskalí, Trhovky, Popelíky, Županovice, Cholín, Nová Živohošť, Měřín, Ždáň či Nová Rabyně. Lodnímu provozu a rekreační plavbě jsou přizpůsobeny i přehrady, kterými je možno v určité časy od dubna do konce října proplouvat. Vltavské kaskády tak tvoří tzv. Vltavskou vodní cestu.
 

Vltava v Praze a okolí

Za přehradou Slapy se nachází menší Štěchovická přehrada s ikonickou vyhlídkou Máj. U Davle, poblíž mostu, se vlévá řeka Sázava. Posledním stupněm vltavské kaskády vybudované v letech 1930–35 je přehrada Vrané. Ta slouží kromě výroby elektrické energie opět i k rekreačním účelům. Nechybí plavební komory a těsně pod přehradou přívoz Vrané – Strnady. Pod Vraným řeka směřuje ku Praze, okolo vody se soustředí rekreační osada Jarov a od Zbraslavského mostu uvidíte sportu-milovné Pražáky na cyklostezce A2 sportovat na kole nebo běhat. Břehy řeky patří nejen divokým zvířatům z řad labutí, kachen a nutrií, ale i rybářům. Za Lahovickým mostem se do Vltavy vlévá Berounka.

V Praze se na Vltavě nachází spousta přívozů a kupodivu i přírodních míst ke koupání. Podél říčního toku je na jihu Prahy spousta sportovišť, včetně dostihového závodiště Chuchle, golfového hřiště Golf & Country Club Hodkovičky, Lanového centra Vltavanů 229, jezdeckého oddílu TJ Orion v ulici U Ledáren, půjčoven sportovního vybavení, motorových loděk a vodáckých klubů pro mládež a sportovních oddílů vysokých škol i sportovních klubů veslování a jachtaření. K oblíbeným koupacím místům patří Branická pláž i Žluté lázně. V Podolském přístavu kotví jachty a nachází se zde loděnice Českého Yacht Klubu. Na projíždějící lodě centrem hlavního města shlíží památný Vyšehrad, Karlův most a z dáli i Pražský hrad. Zakotvit je možné na pražských náplavkách nebo u přístaviště Rašínovo nábřeží. Pod Jiráskovým mostem se nachází při levém břehu u Dětského ostrova plavební komora s krásnou Malostranskou vodárnou. Plavební dráha v centru se drží při levém břehu a za Střeleckým ostrovem překonává jez u ostrova Kampa. Zde vám zamávají Žlutí tučňáci a čeká vás průjezd pod Karlovým, Mánesovým a Čechovým mostem. Zakotvit můžete v přístavišti Čechův most a Na Františku. Zážitkem je i plavební komora na ostrově Štvanice, kde se mimo jiné nachází také cvičný kanál sportovního centra Dukla – vodní slalom a umělá vlna na surfování. Poté se ocitnete v Karlíně a Holešovicích (kde se nachází největší pražský přístav) a s Prahou se řeka rozloučí v Troji, kam míří vodní sportovci z celého světa, aby závodili na Mistrovství Evropy i světa na Trojském kanále a zdejší slalomové dráze. Vodní doprava je však vedena v těsné blízkosti parku Stromovka a Císařského ostrova, kde se nachází oblíbený jezdecký areál. Na pravém břehu můžeme tušit zoologickou zahradu Zoo Praha, lodě však čeká plavební komora Podbaba.
 

Pražské rekordy řeky Vltavy

  • délka toku na území Prahy měří téměř 31 kilometrů.
  • v Praze spojuje pravý a levý břeh Vltavy 18 mostů a lávek.
  • nejužší místo Vltavy v Praze se nachází v Modřanské úžině, kde je její šířka pouhých 40 metrů.
  • nejhlubší místo Vltavy v Praze se nachází pod Vyšehradskou skálou, kde hloubka dosahuje 8 až 10 metrů. Další hluboká místa jsou pod zříceninou Baba (více než 5 metrů) a místo mezi Žofínem a Střeleckým ostrovem (6 metrů).
  • nejméně hluboká je Vltava u vltavských břehů, v místech, kde se nacházejí pražské ostrovy. Vltavští kapitáni pražských parníků považují za rizikové místo pod druhým pilířem Karlova mostu, u staroměstského břehu, kde dosahuje hloubka vody jen necelý 1 metr.
 

Dolní Vltava: od Prahy po soutok s Labem

Jako dolní Vltava se uvádí tok řeky buď od Prahy po Mělník anebo také od hráze Slapské přehrady po Mělník. Ať tak či tak, tato vodní cesta se využívala od pradávna pro intenzivní voroplavbu a od poloviny 16. století i plavbu lodí. Vltava zde vede hlubokým údolím lemovaným z jedné strany skalami a ze strany druhé železničním koridorem PrahaKralupy nad VltavouÚstí nad Labem – Drážďany. Cestou se můžete pokochat spoustou přírodních krás: je zde Přírodní rezervace Podhoří, Přírodní památka Zámky, Kaňon Vltavy u Sedlce, Přírodní park Dolní Povltaví, Větrušické rokle. Cestou potkáte několik přívozů (Podbaba – Podhoří, Sedlec – Zámky, Klecánky – Roztoky, Úholičky – Husinec, Libčice nad Vltavou – Máslovice) a plavebních komor (Klecany, Roztoky, Dolánky). Přistát můžete v Kralupech nad Vltavou, ve zdejším přístavišti. Vltava pak ubíhá okolo zámku Nelahozeves a slalomového kanálu Veltrusy plavební komorou Miřejovice. Před zdymadlem Vraňany lodě odbočí na tzv. laterální kanál, který rozdvojí řeku, až k soutoku s Labem. Kanálem řeka míjí Lužec, Chramostek a Zelčín, kde naleznou lodníci přístaviště a pěkný zoopark. Vltava končí u Mělníka na soutoku s Labem, jejíž tok je paradoxně méně mohutný. Délka Vltavy je úctihodných 430,2 km. A za krásným zdymadlem Hořín se Vraňansko-hořínský plavební kanál opět spojí s řekou, tentokrát však už s Labem.
Vltavská cyklostezka EuroVelo 7 – ze Šumavy k Mělníku Letní sporty

Vltavská cyklostezka EuroVelo 7 – ze Šumavy k Mělníku

Nadregionální dálková trasa sleduje tok řeky Vltavy od pramene až po soutok s Labem. Linie je vedena z Kvildy na Vyšší Brod, Český Krumlov, České Budějovice, Týn nad Vltavou, Orlík nad Vltavou a Štěchovice do Prahy a dál přes Kralupy nad Vltavou do Mělníka.

Léto v Praze si užijete na 100 %!

Léto v Praze si užijete na 100 %!

Proč odjíždět v létě k moři, když je v Praze v tomto období zrovna nejlépe? To si říká pravděpodobně jen malá část populace největšího a nejobydlenějšího města v České republice, a jen těžko k tomu přesvědčuje ty druhé. Léto v Praze však skutečně nabízí mnoho možností, jak si ho užít na 100 %, od koupání se v lomech, objevování lesoparků, potulování se po pražských uličkách a kavárnách, venkovních sportovních aktivit, až po akčnější zážitky.

Tam kde se stéká Labe s Vltavou: podívejte se na soutok z vyhlídky nebo z lodi

Tam kde se stéká Labe s Vltavou: podívejte se na soutok z vyhlídky nebo z lodi

K Mělníku neodmyslitelně patří soutok Labe s Vltavou. Pozorovat ho můžete jak z Vrázovy vyhlídky nedaleko náměstí Míru, tak třeba z paluby některé z výletních lodí, které tu pravidelně křižují labskou hladinu. K soutoku se ale můžete vypravit i po svých a cestou si prohlédnout zajímavou technickou památku, zdymadlo v Hoříně, které funguje od roku 1905 až dodnes.

Dovolená na vodě: 10 tipů, kde si vypůjčit houseboat

Dovolená na vodě: 10 tipů, kde si vypůjčit houseboat

Svou dovolenou si můžete okořenit pobytem přímo na vodě, když si pronajmete houseboat. Většinou se jedná o kotvící obytnou stavbu, která je určena především k bydlení a většinou stojí na jednom místě – v klidných ramenech řek, zátokách přehrad, na jezerech… Ubytování na takové lodi je velmi pohodlné, a navíc dodá vaší dovolené dobrodružný ráz.

10 tipů na půjčovny motorových lodí

10 tipů na půjčovny motorových lodí

Toužíte po tom vydat se na plavbu po jezeře či řece na motorové lodi a strávit tak příjemné chvíle s rodinou či kamarády anebo rovnou celou dovolenou? Tak to není vůbec žádný problém. Kudy z nudy vám poradí, kde si lze loď vypůjčit, aniž byste potřebovali „lodní řidičák“. Stačí si jen vybrat a vzhůru na palubu!

Vltavská vodní cesta – Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku Letní sporty

Vltavská vodní cesta – Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku

Vltavská vodní cesta začíná pod českobudějovickým Dlouhým mostem. Díky plavební komoře v Hněvkovicích je na Vltavě pro malá plavidla splavných více než sto kilometrů na Orlickou přehradu, odkud lze pokračovat dále na Slapy, do Prahy, k soutoku s Labem v Mělníku a pak ještě dále do Evropy.

Vydejte se na výlet k pramenům řek

Vydejte se na výlet k pramenům řek

Přemýšlíte, kam se vydat na pěkný jarní výlet? Nechejte se inspirovat k návštěvě pramenů a pramenišť našich říček a řek. Kde pramení Vltava nebo Labe víme všichni, ale co třeba řeka Sázava, Ploučnice, Dyje nebo Nisa? Vyberte si tu, která je vašemu srdci nejbližší a vydejte se za jejím pramenem do hlubin lesní říše či nitra labyrintu skal…

Výlet za vorařskými tradicemi: po Vltavě z jižních Čech do Prahy

Výlet za vorařskými tradicemi: po Vltavě z jižních Čech do Prahy

Vydejte se s portálem Kudy z nudy na výlet za tradicemi vorařství! Ukážeme vám místa spojená se stavbou vorů a jejich plavením po řekách, zajímavá muzea, zbytky staré potahové cesty i legendární Svatojánské proudy. A co víc, v Praze si vyzkoušíte, jak se takový vor řídí, a v Českém Krumlově se navíc přímo na vorech svezete!

Výlet za krásnými výhledy na Solenickou podkovu

Výlet za krásnými výhledy na Solenickou podkovu

Znáte Solenickou podkovu – krásnou vyhlídku na meandr řeky Vltavy nedaleko Orlické přehrady? Pokud jste na vyhlídce ještě nebyli, zkuste si udělat pěkný výlet přírodou středního Povltaví, kde nepotkáte davy turistů. Cesty jsou většinou prašné polní nebo úzké asfaltové. Okruh měřící 14 km je pro zdatnější turisty, kteří rádi chodí ve členitém terénu.

Vltava – česká vodácká klasika Letní sporty

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Zdymadlo Hořín na Vltavě – kanál Mělník Památky

Zdymadlo Hořín na Vltavě – kanál Mělník

V souvislosti s regulačními pracemi na Labi na konci 19. století a otevřením mělnického lodního překladistě v roce 1897 byl vybudován laterálni kanál Mělník – Vraňany, který zkrátil lodní cestu po Vltavě. Součástí tohoto kanálu je technická památka zdymadlo Hořín, které projektoval František Sander.

Nejlepší dovolená je na lodi: vyzkoušejte Stezku řeky Vltavy

Nejlepší dovolená je na lodi: vyzkoušejte Stezku řeky Vltavy

Lodní flotila obsluhující oblíbenou říční cestu z Českých Budějovic přes Hlubokou, vodní dílo Hněvkovice do Týna nad Vltavou a dál do Kolodějí nad Lužnicí, nebo po Vltavě až na Orlík, nabízí pravidelné linky i individuální plavby, ale i ubytování na lodi. Volný čas je v dnešní době vzácná věc a tak si ho maximálně užívejte třeba právě na stezce řeky Vltavy, v přilehlých infopointech a nádherném okolí.

Stezka řeky Vltavy pro pěší a cyklisty Letní sporty

Stezka řeky Vltavy pro pěší a cyklisty

Vltavská vodní cesta má co nabídnout i "suchozemcům", tedy pěším a cyklo turistům. Podél obou břehů Vltavy naleznou mnoho volnočasových aktivit, které zpetstří putování z Českých Budějovic do Týna nad Vltavou třeba plavbou na lodičkách, lezením po skále či návštěvou památek.

Výlet z Kvildy k pramenům Vltavy, na Bučinu a Knížecí pláně

Výlet z Kvildy k pramenům Vltavy, na Bučinu a Knížecí pláně

Prameny Vltavy, zaniklé obce Knížecí Pláně a Bučinu, magický odlehlý kraj na náhorních pláních Šumavy i vyhlídky z Černé hory na Šumavu, Bavorský les a za pěkného počasí i na Alpy, to všechno můžete vidět a poznat při výletu do srdce Šumavy jižně od Kvildy.

Oslavy 80. výročí osvobození Písku americkou armádou

Písek opět ožije duchem svobody! Přijďte oslavit 80 let od chvíle, kdy do našeho města vjely americké tanky a ukončily dlouhé roky nacistické okupace. Připojte se k unikátní vzpomínkové akci, kde si připomeneme hrdinské květnové dny roku 1945. Tohle totiž nebude obyčejná oslava...
Temešvár, Jihočeský kraj

Švejkova sobota

Turistický pochod a cyklojízda za poznáním Písecka, které je pomyslným středem Švejkovy budějovické anabáze. 
Písek, Jihočeský kraj

Písecké betlémy 2024

Od první adventní neděle až do Tří králů budou na několika místech v Písku k vidění venkovní betlémy. Přijeďte se i vy na ně podívat!
Písek, Jihočeský kraj

Divokej Bill – Návrat do klubů – Akustické turné – Písek

Divokej Bill se po 10 letech vrací do klubů na akustické turné! Buď u toho také!
Písek, Jihočeský kraj

Advent v Písku 2024

Dopřejte si vánoční Písek! Srdečně vás zveme k návštěvě programu připraveného pro obyvatele i návštěvníky města v čase adventu a Vánoc.
Písek, Jihočeský kraj

Josef Krejsa – malíř jihočeské krajiny

Galerie Dragoun v Písku představí díla významného českého krajináře ze začátku 20. století, osobnost, jenž neodmyslitelně patří do regionu Jižních Čech.
Písek, Jihočeský kraj

Království včel a bylin

Zážitková výstava. V krásných kulisách stylové Luční čajovny a Včelího města prostřednictvím příběhu zjistíte, jak důležité jsou včely a byliny. A jak jsou jejich světy propojeny.
Písek, Jihočeský kraj

Zahájení Adventu v Písku

Zveme vás na zahájení Adventu v Písku!
Písek, Jihočeský kraj

Most v Podolsku – brána do nebe

Hlavní silnice z Písku do Tábora překonává hluboké vltavské údolí Podolským mostem. Na obou koncích se nachází parkoviště a na levém břehu je navíc upravena vyhlídka. Ve době svého vzniku patřil Podolský most k největším mostům v Evropě.
Podolí I, Jihočeský kraj

Vltavská vodní cesta – Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku

Vltavská vodní cesta začíná pod českobudějovickým Dlouhým mostem. Díky plavební komoře v Hněvkovicích je na Vltavě pro malá plavidla splavných více než sto kilometrů na Orlickou přehradu, odkud lze pokračovat dále na Slapy, do Prahy, k soutoku s Labem v Mělníku a pak ještě dále do Evropy.
Podolí I, Jihočeský kraj

Útulny na Via Czechia

Na dálkových trasách Via Czechia vznikne až 150 útulen, v roce 2024 má vzniknout prvních dvacet. Staví je postupně Lesy ČR.
Nechvalice, Středočeský kraj

Kamenný kruh Nemějice

Kamenný kruh najdete nedaleko jihočeské obce Nemějice, na úpatí hory Tábor.
Slabčice, Jihočeský kraj

Vrch Burkovák – pravěké kultovní místo i husitské shromaždiště

Na kopci Burkováku, mezi Pískem a Bechyní, stojí dřevěný památník s vytesaným kalichem, v zemi je zasazena malá tabulka s nápisem. Místo bývalo zasvěcené náboženským rituálům však již v době bronzové a halštatské.
Slabčice, Jihočeský kraj

Kuličková dráha v Nemějicích na Písecku

V katastru obce Slabčice, v místní části Nemějice, leží nenápadný vrch Tábor, lidově zvaný Burkovák. K potěšení dětí zde pan Jiří Liška vystavěl kuličkovou dráhu – prožít tu radost, když kulička běží z hory dolů, tu může každý návštěvník.
Slabčice, Jihočeský kraj

Hotel Vltava – rodinná dovolená v jižních Čechách

Hotel Vltava se nachází 18 km od královského města Písek v krásné jihočeské přírodě, v lokalitě bohaté na kulturní památky a přírodní krásy. Čeká vás úžasná rodinná dovolená nad vodní nádrží Orlík.
Jetětice, Jihočeský kraj

Železniční most přes Orlík u Červené nad Vltavou – v rekonstrukci

U obce Červená roste zbrusu nový most. Místo příhradového železničního mostu zde od roku 2022 vzniká obloukový. Vzniká tak jeden z největších obloukových mostů v republice. Celková délka dosáhne 316 metrů. Vlaky z Tábora do Písku by po novém mostě měly začít jezdit koncem roku 2024.
Oslov, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace

Pivovarský dvůr Lipan

Pivovarský dvůr Lipan se nachází v obci Dražíč, nedaleko Týna nad Vltavou a Bechyně. Byl vybudován v areálu bývalého lihovaru roku 1997.
Dražíč, Jihočeský kraj

Interhotel America

Rodinný hotel situován v klidové zóně.
Písek, Jihočeský kraj

Malý Oslov Glamping

Malý Oslov je chatová minivesnička na louce v Jižních Čechách, obklopená lesem, s výhledem na soutok řek Otavy a Lomnice.
Oslov, Jihočeský kraj

Restaurace U Reinerů v Písku

Plzeňská restaurace U Reinerů se nachází v historickém centru Písku. Nabízí to nejlepší ze staročeské i české kuchyně a širokou nabídku piva, vína i nealkoholických nápojů.
Písek, Jihočeský kraj

Apartmány v centru města Písek

Ubytování v apartmánech v centru města Písek.
Písek, Jihočeský kraj

Hotel Biograf v Písku

Luxusní čtyřhvězdičkový hotel v centru města Písku nabízí svým hostům nejen komfortní ubytování, bohaté snídaně, nekuřáckou kavárnu, finskou saunu a 2 moderně vybavené konferenční místnosti, ale i celou řadu dalších služeb, které jistě osloví i toho nejnáročnějšího hosta.
Písek, Jihočeský kraj

Kavárna Až na půdu

Ráno kavárna, přes den bistro a večer bar v historickém centru Písku.
Písek, Jihočeský kraj

Penzion s restaurací U zlatého býka v Písku

Srdečné přijetí, příjemné a útulné prostředí ideální pro vaše výlety po Písecku ať už na kole, nebo pěšky, či za zážitky s nádechem tajemna.
Písek, Jihočeský kraj