Svratouch

Obec Svratouch se nachází na severním okraji Žďárských vrchů, v okrese Chrudim, 10 kilometrů jihovýchodně od Hlinska. Zaujímá polohu na české straně historické česko-moravské zemské hranice, kterou ve zdejší krajině tvořila řeka Svratka. K založení obce došlo v roce 1392.
Obec Svratouch se nachází v turistické oblasti Chrudimsko – Hlinecko v nadmořské výšce 650 až 700 metrů. V jeho zástavbě protažené do délky dvou kilometrů je dodnes patrná dispozice středověké řadové vesnice založené podél potoka Svratouch směřujícího k jihu a přitékajícího zleva do řeky Svratky.

Založení obce Svratouch se datuje letopočtem 1392. Obec patřila do panství rychmburského až do roku 1848. V obci a jejím okolí žilo mnoho rodin českobratrského vyznání. Po vydání tolerančního patentu, kterým císař Josef II. poskytl roku 1781 alespoň částečnou svobodu evangelíkům, přichází mezi prvními evangelický sbor, aby s pomocí knížete Filipa Kinského postavil a při tzv. císařském posvícení roku 1783 otevřel evangelický kostel. Roku 1784 byla ve Svratouchu zřízena evangelická škola a teprve za 58 roků po té tu byla založena škola katolická. Posléze byly obě spojeny. Učitel Josef Dušek se zasloužil o založení knihovny, osvětového sboru a krátce po první světové válce v září roku 1919 o založení Sokola. V roce 1896 byl v obci Svratouch ustanoven Sbor dobrovolných hasičů. Po první světové válce se ve Svratouchu dařilo zajímavému řemeslu – klempířství. Ve Svratouchu byly dvě menší soukromé továrny pana Kyncla a pana Nekvindy.

Dopřát si tu můžete pohodový pobyt, k návštěvě vás zvou zajímavé turistické cíle: v centru obce naleznete Muzeum historických motocyklů, evangelický kostel nebo Obecní studánku. V katastru obce je dále rašeliniště Přírodní památka U Tučkovy hájenky a v lesích mezi Svratouchem a Svratkou naleznete zámeček Karlštejn. Osada Karlštejn, náležící k obci, se pyšní také bodem, kde leží evropské rozvodí Labe/Dunaj. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Svratouch leží v centrální části Žďárských vrchů, a proto je její okolí jako stvořené pro turistiku. V nejbližším okolí obce leží vrcholové partie Žďárských vrchů – Karlštejn (2,5 km), Zkamenělý zámek (4 km), Devět skal (6 km), Milovské Perničky (6 km), Čtyři palice (7 km), Žákova hora (9 km) nebo Malínská skála (10 km).

Aktivity v obci Svratouch

Zámeček Karlštejn u Svratky

Zámeček stojí asi 25 km severně od města Žďár nad Sázavou. A z obce Svratka to jsou 2 kilometry severovýchodně po červené turistické značce. Leží ve výšce kolem 780 metrů nad mořem a je nejvýše položeným zámkem v Česku.
Svratouch, Pardubický kraj

Historické motocykly v muzeu ve Svratouchu

Muzeum historických motocyklů ve Svratouchu se od podobných expozic tohoto druhu v České republice odlišuje zejména větším zastoupením zahraničních strojů.
Svratouch, Pardubický kraj

Evropské rozvodí Labe – Dunaj nedaleko Svratouchu

V lesích nad Skiareálem Svratka stojí rokokový lovecký zámeček Karlštejn. Místu se říká střecha Evropy, prochází tudy totiž hlavní evropské rozvodí Labe-Dunaj.
Svratouch, Pardubický kraj

Inspirace na výlety z oblasti Chrudimsko – Hlinecko


Okolím Třemošnice za poklady přírody i historie

Třemošnice, malé městečko pod Železnými horami, je místem historie, pověstí, památek i divoké přírody. Vydejte se k Berlově vápence po stopách vápenictví, objevte Lovětínskou rokli, kde je příroda ponechána sama sobě. Prozkoumejte rozsáhlý středověký hrad Lichnici i s rozhlednou Milada, která odkazuje na pověst o Dívčím kameni a krásné, ale velmi kruté hradní paní. Odpočiňte si pod Žižkovým dubem, který s vámi, když budete dobře naslouchat, bude sdílet příběhy dávných staletí.

Poutní trasy: Pardubickem ze Skály k bývalým Svatoanenským lázním

Kostely, kaple a kláštery, k nimž od nepaměti kráčely nohy poutníků, a také zapomenuté lázně v tichém údolí stranou rušného světa: tak vypadá jedna z poutních tras portálu Kudy z nudy, která láká k výletu na Chrudimsko. Pokud hledáte klidná místa k rozjímání, kde si v létě oddechnete od veder a jindy alespoň od davů turistů, Skála ve Chrasti a nedaleké Svatoanenské lázně jsou dobrý tip.
pěšky ze Skály ke Svatoanenským lázním, Cesty poznání

Železnými horami okolo Seče a Křižanovické přehrady

Středně náročný 45 km dlouhý výlet začíná v Nasavrkách, kam se také nakonec vrací. Trasa vás povede podél řeky Chrudimky k Sečské i Křižanovické přehradě, cestou uvidíte přírodní rezervaci Oheb i památnou tisíciletou Klokočovskou lípu. Cesta vede převážně po asfaltovém povrchu, je však nutné počítat s horských charakterem trasy – sjezdy i stoupáky.

Do Slatiňan za komtesou Latou, kaštany, kočkami a Bárou

Podobně jako milovníci koní jezdí do vyhlášeného hřebčína v Kladrubech nad Labem za starokladrubskými bělouši, ve Slatiňanech můžete obdivovat vraníky. Kromě toho se můžete projít zámkem a parkem, seznámit se s jednou neobvyklou alejí a v okolních lesích pátrat po Kočičím hrádku.
Slatiňany, Na hrady a zámky