Kralovice

Počátky města na severním Plzeňsku byly po staletí spojené s cisterciáckým klášterem v nedalekých Plasích. Z nařízení jeho opata se na počátku 18. století začala na návrší nad Kralovicemi budovat nejvýraznější dominanta širokého okolí, poutní místo v Mariánské Týnici.

Oblíbené ve městě

Objevte poutní místo v Mariánské Týnici

Autorem velkoryse navrženého poutního areálu v Mariánské Týnicikostelem Zvěstování Panny Marie, proboštstvím a ambity byl architekt J. B. Santini, ovšem stavba se protáhla až do zrušení mateřského kláštera v Plasích.

Mariánská Týnice se dočkala oprav teprve během druhé poloviny 20. století, dnes tu sídlí Muzeum a galerie severního Plzeňska. K vidění je například kolekce litinových kamen s bohatou výzdobou vyráběných v 19. století Metternichovou železnou hutíPlasích.
 

Otrávení Gryspekové?

Součástí kralovického kostela sv. Petra a Pavla je hřbitovní kaple Nejsvětějšího srdce Páně s hrobkou, v níž jsou v prosklených rakvích uloženy slavné kralovické mumie, neobvykle zachovaná těla příslušníků šlechtického rodu Gryspeků. Podle legendy se starý a slavný rod svérázným způsobem vyhnul potupě pobělohorské porážky, když se všichni jeho členové sešli k poslední hostině, rozloučili se a nechali okolo stolu kolovat pohár s jedem. Do hodiny prý byli všichni mrtví.
 

Krajinou kolem Berounky a Střely

Krajinou kolem Kralovic a Mariánské Týnice vás provede stezka, jejímž hlavním motivem je křesťanství; v Bílově na ni navazuje stezka věnovaná slovanským bohům. Muzeum v blízkých Kožlanech mapuje osudy tamního rodáka, politika Edvarda Beneše, pro relaxaci využijte kralovické koupaliště, in-line dráhu a sportovní hřiště. K výletu láká i zřícenina hradu Krašov a Odlezelské jezero s vodopády, údajně nejmladší jezero v Česku, které vzniklo sesuvem půdy po přívalových deštích v květnu 1872.

Turistická informační centra


Alice Marková – Propojení

Výstava malířských prací Alice Markové, studentky Fakulty umění a designu Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, bude slavnostně zahájena ve středu 30. října od 17 hodin, na vernisáži vystoupí Trio Kix. Výstava bude k vidění v malé výstavní síni Hospitium do 10. 1. 2025.
Kralovice, Plzeňský kraj

Podzimní oživlá prohlídka – Řemesla a řemeslníci na Kralovicku

Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici zve širokou veřejnost 2. 11. 2024 od 14:00 na tradiční podzimní oživlou prohlídku k zakončení turistické sezony. Tematická prohlídka je doprovodným programem k výstavě Řemesla a řemeslníci na Kralovicku.
Kralovice, Plzeňský kraj

Dasha a Pavlína Senić

Koncert.
Kralovice, Plzeňský kraj

Kralovický rychlík

Kralovický rychlík je nejrychlejším železničním spojením Prahy se západním Rakovnickem a se severním Plzeňskem. Rychlík jezdí údolím řeky Berounky a Rakovnického potoka v trase z Prahy přes Beroun a Rakovník do Kralovic a zpět, a to vybrané dny.
Kralovice, Plzeňský kraj

Keramické inspirace IV.

Výstavu Keramické inspirace IV. zahájíme 17. 9. 2024 od 17:00 v kostele Zvěstování Panně Marii. Díla studentů SOU stavebního Plzeň budou k vidění do 2. 11. 2024.
Kralovice, Plzeňský kraj

Řemesla a řemeslníci na Kralovicku

Muzeum a galerie severního Plzeňska zve na výstavu Řemesla a řemeslníci na Kralovicku, která bude veřejnosti přístupná od 11. 9. 2024 v refektáři. Vernisáž výstavy se bude konat 17. 9. 2024 od 17 hodin. Výstava potrvá do 2. 11. 2024.
Kralovice, Plzeňský kraj

Apologie cisterciácké krajiny

Výstava Centra baroka se bude věnovat tématu cisterciácké krajiny na někdejším panství cisterciáckého kláštera. Vernisáž se koná v rámci zahájení Letního barokního festivalu v západním ambitu.
Kralovice, Plzeňský kraj

Aktivity ve městě Kralovice

Hrad Krašov – malebný výhled na řeku Berounku

Malebná zřícenina hradu Krašova stojí na skalnatém ostrohu nad levým břehem řeky Berounky jihovýchodně od Kralovic na Plzeňsku. Krašov je jedním z nejstarších šlechtických hradů u nás.
Kralovice, Plzeňský kraj

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska

Mariánská Týnice u Kralovic patří ke skvostům barokní architektury západních Čech. Někdejší poutní místo bývalého cisterciáckého kláštera je sídlem Muzea a galerie severního Plzeňska. Areál, který je od roku 2018 na seznamu národních kulturních památek, je v majetku Plzeňského kraje.
Kralovice, Plzeňský kraj

Husova cesta – dálková pěší poutní stezka

Husova cesta je poutní stezka z Prahy do Kostnice o celkové délce 800 km. Trasa začíná v Praze, pokračuje přes hrad Krakovec, dále prochází venkovskou krajinou západních Čech až na česko-německou hranici. Od prvního německého města Bärnau pak stezka pokračuje přes Norimberk a Ulm až do Kostnice.
Kralovice, Plzeňský kraj

Barokní hospodářský dvůr Hubenov

Areál dvora Hubenov je díky výraznému architektonickému řešení Jana Blažeje Santiniho dokonalou ukázkou toho, že ani běžná zemědělská činnost není překážkou pro mimořádný umělecký výkon.
Kralovice, Plzeňský kraj

Expozice rodu Gryspeků

Už jste někdy byli v západočeských Kralovicích? Věnujte tomuto městečku svou pozornost a jeho výjimečné stavbě kostela sv. Petra a Pavla, v jehož podzemní kryptě se nacházejí nejstarší české mumie.
Kralovice, Plzeňský kraj

In-line dráha v Kralovicích

Víceúčelovou in-line dráhu ve sportovním a rekreačním areálu Kralovice mohou využívat nejen bruslaři, ale také cyklisté, případně v zimě i vyznavači běhu na lyžích.
Kralovice, Plzeňský kraj

Arboretum v Mariánské Týnici

Novinkou roku 2022 v areálu Muzea a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici je arboretum. V této zahradě uvidí návštěvníci dřeviny oblíbené v době baroka, které zdobily většinu klášterních areálů.
Kralovice, Plzeňský kraj

Kostel svatého Petra a Pavla v Kralovicích s expozicí o rodu Gryspeků

Kostel sv. Petra a Pavla byl postaven na konci 13. století a renesančně přestavěn v 16. století Floriánem Griesbeckem. Součástí kostela je hřbitovní kaple s hrobkou, kde se nacházejí mumie této rodiny. V kapli Nejsvětějšího srdce Páně vznikla expozice tohoto rodu, která je od června 2014 přístupná.
Kralovice, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Postřelí


Pěší výlet Davidovou stezkou nedaleko Teplé

Projděte se naučnou Davidovou stezkou, která se věnuje odkazu zdejšího rodáka, významného vědce, geodeta a astronoma, Aloise Martina Davida. Okružní trasa spojuje Klášter Teplá, klášterní hřbitov s Davidovým hrobem, jeho rodiště Dřevohryzy s památníkem, zříceniny jeho astronomické observatoře na Branišovském vrchu s Vidžínem, kam David docházel do školy.
Teplá a Davidova stezka, Výlety pro děti

Po hradech a zámcích severního Plzeňska

V okolí Plzně je rozeseto nespočet hradů a zámků. Některé jsou turisty hojně navštěvované, jiné tak trochu zapomenuté. Abyste jich za jeden den nebo víkend stihli objet hned několik, určitě se vám vyplatí vyrazit autem. Začněte u zříceniny hradu Točník a pokračujte přes Zbiroh, Manětín a Rabštejn nad Střelou až do Žihle a Manětína. Kromě historických památek si udělejte čas také na příjemné procházky krajinou.

Výlet za historií českého golfu

Golf patřil k oblíbeným hrám lázeňských hostů již na konci 19. století. Slavnostnímu otevření nejstaršího tuzemského golfového hřiště v Mariánských Lázních dokonce přihlížel roku 1905 sám anglický král Edward VII., a ještě před první světovou válkou se dočkaly vlastního hřiště i Karlovy Vary.
Lázně Kynžvart, Cesty krajinou

Na kole Manětínskou pahorkatinou

Přírodní park Manětínsko tvoří rozsáhlý komplex borových a smrkových lesů na písčitých půdách s několika osadami a samotami s minimální rekreační výstavbou. Na této trase kromě panenské přírody navštívíte především řadu historických pamětihodností a kulturních klenotů, z nichž především dva zámky se mohou pyšnit přívlastkem – národní kulturní památka.
Dolní Bělá, Na kole po Česku