Klenčí pod Čerchovem

Klenčí patřilo mezi jedenáct privilegovaných chodských vesnic založených na úpatí Českého lesa. Díky věhlasu, o který se postaral zejména spisovatel Jindřich Šimon Baar, se stalo oblíbeným letoviskem a zároveň vyhledávaným centrem chodských lidových tradic.

Oblíbené v městysi

Co musíte vidět na Chodsku

Pozornost v Klenčí přitahuje několik původních roubených chalup a barokních domů s mansardovými střechami; v jednom z nich objevíte Muzeum Jindřicha Šimona Baara. Nejde o jeho rodný dům, ten byl zničen při bombardování v roce 1945, ale o dům, kde trávil poslední období svého života. Muzeum dokumentuje jeho život, práci a literární dílo a umožňuje i pohled do Baarova soukromí. Spisovatele, který psal téměř výhradně o Chodsku a o Klenčí, připomíná také pomník na Výhledech.
 

Lomikare, Lomikare…

Jste na Chodsku, a tak se nevyhnete Lomikarovi. Volf Maxmilián Lamingen z Albenreuthu, poslední mužský příslušník rodu Lamingenů, známý Kozinův odpůrce Lomikar, odpočívá v kryptě barokního kostela sv. Martina, který stojí na návsi v Klenčí. V okolí jej připomíná také Lomikarova alej, která vede z Klenčí do Trhanova. Mnohé lípy se dožívají úctyhodného stáří 350 až 400 let, a tak pamatují nejenom majitele trhanovského panství Lamingena, ale i sedláka Jana Sladkého z Újezda a jejich současníky.
 

Výlety na Čerchov a do Domu přírody

S krajinou kolem Klenčí se podrobně seznámíte v Domě přírody Českého lesa, který sídlí v budově Staré pošty na náměstí v Klenčí pod Čerchovem, a na naučné stezce Capartické louky. V zimě na vás čeká lyžařské středisko Sádek, celý rok pak Kurzova rozhledna na Čerchově, na nejvyšším vrcholu pohoří Český les. S krásou pestrých chodských krojů se seznámíte v Muzeu krojů v nedalekém Postřekově, na vrcholu Hrádek objevíte Kozinův pomník a sochu obřího chodského psa od Michala Olšiaka.

Turistická informační centra


Aktivity v městysi Klenčí pod Čerchovem

Kurzova rozhledna na Čerchově

Nejvyšším vrcholem Českého lesa a zároveň neodmyslitelným symbolem krajiny v okolí Domažlic je Čerchov (1042 m n. m.). Vydat se sem můžete na kole i pěšky. Areál v okolí kamenné Kurzovy rozhledny prochází postupnou revitalizací.
Klenčí pod Čerchovem, Plzeňský kraj

Naučná stezka Capartické louky

V jižní části CHKO Český les byla otevřena naučná stezka Capartické louky. Stezka přibližuje zachovalé druhově bohaté luční porosty s výskytem řady vzácných druhů rostlin.
Klenčí pod Čerchovem, Plzeňský kraj

Dům přírody v Českém lese

Dům přírody Českého lesa najdete v objektu Staré pošty na náměstí v Klenčí pod Čerchovem. Hlavním tématem expozice je "Proměna krajiny Českého lesa v čase", která se věnuje místní přírodě a historii.
Klenčí pod Čerchovem, Plzeňský kraj

Na běžkách Chodskem: běžecké tratě Čerchov a Capartice

Desítky kilometrů běžeckých stop nabízí okolí Čerchova na Domažlicku. V případě dobrých sněhových podmínek si potom bílé stopy mohou milovníci lyžování užívat i přímo v Domažlicích.
Klenčí pod Čerchovem, Plzeňský kraj

Muzeum Jindřicha Šimona Baara v Klenčí

V Klenčí se narodili a působili zde duchovní a spisovatel Jindřich Šimon Baar (1869 – 1925), skladatel Jindřich Jindřich (1876 – 1967) a spisovatel Jan Vrba (1889 – 1961). V současné době je Klenčí vyhledávaným turistickým centrem.
Klenčí pod Čerchovem, Plzeňský kraj

Pomník Jindřicha Šimona Baara na Výhledech u Klenčí pod Čerchovem

Výhledy (705 m.n.m) představují významný turistický bod Chodska, vzdálený 2 km jižně od Klenčí pod Čerchovem. V roce 1933 zde byl podle návrhu Ladislava Šalouna postaven pomník Jindřichu Šimonu Baarovi.
Klenčí pod Čerchovem, Plzeňský kraj

Český les na běžkách – Capartický okruh

Vydejte se na lehkou trasu okolo Capartin. Trasa vede těmito místy: Capartice – Sádek – Capartická louka – Capartice anebo si lze vyjet na obtížnější hřebenový okruh Capartice – Sádek – Sádkova skála – Haltrava – Škarmanka – Haltrava – Sádkova skála – Sádek – Capartická louka – Capartice.
Klenčí pod Čerchovem, Plzeňský kraj

Na běžkách Chodskem: Lyžování v okolí Čerchova

Oblast Čerchov – Gibacht leží mezi Domažlicemi a Klenčí pod Čerchovem. Na své si přijdou především vyznavači běhu na lyžích, ale využít můžete i sjezdového lyžování na lyžařském svahu Sádek.
Klenčí pod Čerchovem, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Český les – Chodsko


Pohodově okolo Radbuzy

Trasa z Dobřan do Holýšova a okolo Radbuzy zpět je určena těm, kterým stačí kratší nenáročný výlet na kole. Začíná v Dobřanech, kam s kolem můžete dojet i vlakem a provede vás krajinou kolem Křížového vrchu, dominanty Mikroregionu Radbuza. Projedete se po klidných silnicích i lesních a polních cestách, kde stěží potkáte auto.

Pěší nebo běžkařský výlet na Čerchov

Jakmile české kotlince zavládne zima, vyjedou rolby do bílých stop i v oblastech, kde byste to čekali spíš méně než více. Jednou z takových lokalit je Čerchov, nejvyšší hora Českého lesa a král vévodící Chodsku. Zajímavý je pohled do zeměpisné mapy, která jeho majestát potvrzuje. Vrstevnice protínající sídla pod Čerchovem ukazují nadmořskou výšku přibližně 450 až 550 m n. m., přičemž samotný vrchol Čerchova vzdálený od nich jen pár km, dosahuje úctyhodných 1042 m n. m. A taková nadmořská výška už je příslibem kvalitního svezení. Přidáte-li profesionálně upravenou stopu, dobře vyznačené okruhy pro běžecké lyžování a krásnou krajinu, není třeba přidávat více argumentů.
Plzeňský kraj, Cesty krajinou

Výlet Českým lesem do kraje zaniklých vsí

Český les připomíná starou Šumavu – takovou, jakou už nezažijete. Šumavu, jak vypadala kdysi, po pádu železné opony, a místy takovou, jak ji měl rád Josef Váchal. Je to kraj zaniklých vesnic a sklářských hutí, hlubokých lesů a prosluněných pasek. V nejzápadnějším cípu, kam se vůbec můžete dostat, objevíte v lesích zámek, o kousek dál rozhlednu a také legendární místo zdejších sklářů.

Poutní trasy: z Poběžovic do Hostouně ke Svatojakubské cestě

Vzít si pár dní volna a vydat se na cestu, jen tak s batohem a sám se sebou. To je sen mnoha lidí, kteří se vydají třeba po Svatojakubské poutní stezce na španělské pobřeží do Santiaga de Compostela. S Kudy z nudy se tentokrát podíváme do Plzeňského kraje, do míst, kudy prochází jedna ze svatojakubských tras.
z Poběžovic do Hostouně, Cesty pro zdraví