Švihov

Pošumavské město v údolí Úhlavy severně od Klatov prý získalo své jméno díky poloze, kde „větry než kdekoliv jinde čiperně švihaly“. Už zdálky uvidíte hlavní místní tahák, impozantní vodní hrad se spoustou věží, stojící poněkud nezvykle v rovině u řeky.

Co musíte vidět ve Švihově

V centru města na náměstí stojí radnice s věží a cimbuřím, která jako by lákala k návštěvě hlavní švihovské dominanty, vodního hradu.

Poblíž stojí tři studny s mřížemi z dubových trámů ve tvaru polokoule, kužele a válce, jejichž autorem je klatovský sochař Václav Fiala. Ve městě stojí barokní kostel sv. Václava, na opačném břehu Úhlavy najdete starší hřbitovní kostel sv. Jiljí. Kuriozitou je bývalý špitální kostelík sv. Jana Evangelisty, zrušený Josefem II. a přestavěný na soukromé obydlí.
 

Švihov jako filmový hrdina

Nejkrásnější vodní hrad v Česku dal na konci 15. století vybudovat královský sudí Půta Švihovský, na jeho podobě se výrazně podepsal známý pozdně gotický architekt Benedikt Rejt. Jádro hradu s věží původně obklopovaly dva pásy hradeb a dva vodní příkopy. Natáčela se tu řada filmů, například Šašek a královna s Bolkem Polívkou a Chantall Poullain nebo vánoční pohádka Tři oříšky pro Popelku. Hrad si zahrál macešin statek, po místech natáčení dalších scén vede Popelčina pohádková stezka.    
 

Od hradu na zámek a přes rozhledny do podzemí

Podél řeky Úhlavy vede velmi příjemná a nenáročná cesta až na zámek Červené Poříčí. Cesta údolím je plná pěkných pohledů na Švihov a mohutné vrchy Běleč a Tuhošť, navíc zčásti kopíruje trasu naučné stezky Švihov a okolí. Po okolí se můžete rozhlédnout také z rozhledny BolfánekChudenic anebo z Černé věžeKlatovech. V její blízkosti na hlavním náměstí pod jezuitským kostelem objevíte jedno z nejnavštěvovanějších míst Pošumaví, proslulé katakomby s mumiemi.

Akce ve městě Švihov

Tři oříšky pro Popelku – zimní kino na Švihově

Lotos do třetice zveme na zimní promítání filmu Tři oříšky pro Popelku na hradě Švihov. Přijďte si užít vánoční atmosféru s pohádkou a připomeňte si místa, kde se natáčelo.
Švihov, Plzeňský kraj

Novoroční koncert na hradě Švihov

Koncert na hradě.
Švihov, Plzeňský kraj

Hudební festival Hrady CZ 2025

Festival Hrady CZ patří k největším kulturně společenským akcím v České republice. 20. ročník festivalu se uskuteční během léta 2025 na významných českých a moravských historických památkách postupně v osmi různých krajích České republiky.
Švihov, Plzeňský kraj

Letní kulturní festival Hrady CZ – Švihov

Putovní letní kulturní festival Hrady CZ v magickém prostředí hradu Švihov představí špičku současné české a slovenské hudební scény.
Švihov, Plzeňský kraj

Aktivity ve městě Švihov

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.
Švihov, Plzeňský kraj

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádkovou stezku po stopách nejslavnější pohádkové postavy Popelky, naleznete nedaleko hradu Švihova. Stezka vás zavede například do sadu, kde Popelka chovala svou sovu Rozárku nebo k rybníku, do kterého se i s kočárem převrhla zlá macecha s Dorou.
Švihov, Plzeňský kraj

Fotobody Popelka na hradu Švihov

Na nádvoří hradu Švihov naleznete dva filmové fotobody. Panely připomínají scény z nejslavnější české pohádky Tři oříšky pro Popelku, která se zde natáčela.
Švihov, Plzeňský kraj

Řeka Úhlava

Řeka Úhlava pramení na západním svahu Pancíře ve výšce 1110 m n. m. Od svého pramene teče na severozápad, za Nýrskem se její tok stáčí na severovýchod. Ústí do řeky Radbuzy v Plzni. Je 108 km dlouhá a odvodňuje území o celkové rozloze 919 km². Před Nýrskem byla v roce 1969 dokončena Nýrská přehrada.
Švihov, Plzeňský kraj

Kostel sv. Václava ve Švihově

Farní kostel sv. Václava je na tomto místě připomínán již na konci 14. století. V roce 1744 byla několikrát přestavovaná stavba zničena požárem. Zbylé obvodové zdi byly využity k výstavbě nového, barokního kostela, vysvěceného roku 1746.
Švihov, Plzeňský kraj

Naučná stezka Švihov a okolí

Tato vycházková trasa zavede návštěvníky do míst šerého dávnověku, bohaté historie středověku a vzácných přírodních památek na švihovsku.
Švihov, Plzeňský kraj

Kostel sv. Jiljí ve Švihově

Kostel sv. Jiljí, dnes hřbitovní, je pozůstatkem prvotního zemanského sídla ve Švihově. Kostel byl přímou součástí panského sídla.
Švihov, Plzeňský kraj

Po vodě kolem hradeb – jízdy na loďce u hradu Švihov

Na hradě Šivhově si lze zapůjčit lodičku a vydat se na ohruh "Loďka – po vodě kolem hradeb", který vám ukáže švihovský hrad netradičně z vodní hladiny přilehlého příkopu.
Švihov, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Pošumaví


Objevte tiché kouzlo zimních prohlídek Rabí a Kašperku

Užijte si Vánoce netradičně – do tajemství středověkých Vánoc vás vtáhnou netradiční zimní prohlídky na hradě Rabí před Vánoci anebo na hradě Kašperku po Vánocích, kdy se jeho dveře otevřou všem milovníkům historie a ukáží jim, jak se slavily svátky vánoční ve středověku.

Po stopách šlechtických rodů: výlet na Švihov a Rabí za panem Půtou Švihovským z Rýzmberka

Až na rozlehlém nádvoří hradu Rabí uvidíte pobíhat ohnivého psa anebo u hradeb vodního hradu Švihova zahlédnete ďábla, kterak rajtuje na černém praseti, nemusíte dlouho pátrat po důvodech a hlavním viníkovi. Drtivá většina příšer, pověstí a báchorek ze Švihova a Rabí má jediného hrdinu: pana Půtu Švihovského z Rýzmberka.
Švihov a Rabí, Výlety s příběhem

Výlet na Šumavu – originální skleněné sochy Vladimíry Tesařové

Obří skleněný oltář a pulpit z lesního skla, originální přírodní růženec se skleněnou studánkou, socha Krista, korunovaného ostnatým drátem z někdejší železné opony, svatý Jan, který jednou tváří zdraví kolemjdoucí a druhou kyne vodákům – to všechno jsou díla sklářské výtvarnice Vladimíry Tesařové. Víte, kde je uvidíte na vlastní oči?
Dobrá Voda u Hartmanic, Cesty krajinou

Výlet po stopách Svatební košile a k chatě Jana Wericha do Velhartic

Možná znáte impozantní hrad Velhartice, ale prošli jste se také stejnojmenným městečkem? Na náměstí s kašnou stojí gotický kostel Narození Panny Marie a za obcí hřbitovní kostel sv. Máří Magdalény. Právě zde se prý odehrál děj pověsti, o níž v baladě Svatební košile básní Karel Jaromír Erben.
Velhartice, Cesty krajinou