Český Těšín

Těšín je starobylé město, které se v roce 1920 rozdělilo společně s Těšínským Slezskem mezi dva nově vzniklé státy, Československo a Polsko. Řeka Olše od sebe oddělila Český Těšín a polský Cieszyn. K české škodě architektonicky nejzajímavější části města včetně historického centra připadly Polsku.

Oblíbené ve městě

Co musíte vidět v Českém Těšíně

Dominantou města je pseudogotický kostel Božského Srdce Páně s románskými prvky z roku 1894, ale protože před vznikem Českého Těšína bývala část na levém břehu Olše pouhým nádražním předměstím, první roky samostatného města provázela horečná stavební aktivita. V té době vznikla neorenesanční radnice, funkcionalistické budovy České pošty a gymnázia a také tři moderní synagogy, z nichž se dochovala jediná. Minulost oblasti mapuje Muzeum Těšínska.
 

Na skok do Polska a do těšínských Benátek

Historické jádro Cieszyna patří k nejlépe zachovaným ve Slezsku. Jen pár desítek metrů od hranic vás přivítá zámek a pozůstatky starého hradu s rotundou sv. Mikuláše a Piastovskou věží, která slouží jako rozhledna. Mezi nejmalebnější části města patří ulice Przykopa, kde podél domů teče potok Młynówka a do jednotlivých budov se vchází po malých můstcích; místu se proto říká Těšínské Benátky.
 

Návrat o tisíc let zpět

Základem dnešního města bylo hradiště na Zámeckém vrchu na polské straně a slovanské hradiště Podobora v dnešní Chotěbuzi; dnes tu najdete atraktivní Archeopark. V letních měsících se nechte přilákat na koupaliště ve Slezské ulici se čtyřdráhovou skluzavkou a toboganem. Nenechte si ujít ani návštěvu Těšínského divadla, které je v našem divadelním světě skutečnou výjimkou: pod jednou střechou v něm totiž působí česká i polská scéna, umělecké soubory dvou národností.

Turistická informační centra


Akce ve městě Český Těšín

Těšínský jazzový festival

Těšínský jazzový festival je regionálním festivalem dvou příhraničních měst Český Těšín a Cieszyn a zároveň jednou z nejvýznamnějších a ojedinělých hudebních událostí příhraniční oblasti Těšínského Slezska, který svému mezinárodnímu publiku přináší tradiční i nové jazzové vlny.
Český Těšín, Moravskoslezský kraj

Genealogická poradna

Kdo jsme, odkud jsme přišli? Kdo byli naši předkové, čím se živili, jak žili? To jsou otázky, které si spousta lidí v průběhu svého života položí.
Český Těšín, Moravskoslezský kraj

Genealogická poradna

Kdo jsme, odkud jsme přišli? Kdo byli naši předkové, čím se živili, jak žili? To jsou otázky, které si spousta lidí v průběhu svého života položí.
Český Těšín, Moravskoslezský kraj

Aktivity ve městě Český Těšín

Muzeum Těšínska

Muzeum Těšínska sídlí v Českém Těšíně a v regionu české části Těšínského Slezska provozuje celkem 5 poboček. Pobočka na Hlavní ulici v Českém Těšíně prošla rozsáhlou rekonstrukcí a nabízí mimo jiné novou expozici Příběh Těšínského Slezska.
Český Těšín, Moravskoslezský kraj

Mateřské centrum Šťastné srdce

Nevíte kam s dítětem za zábavou? Hernička dětského centra je vybavena pro zábavu i vzdělání. Najdete u nás hračky, knížky, ale i hřiště vybavené skluzavkou, trampolínou a dalšími prvky.
Český Těšín, Moravskoslezský kraj

Zámecký vrch s bývalým hradištěm v Českém Těšíně

Původně slovanské hradiště, poté obranný hrad, nyní památné místo v polské části Těšína. Dnes se zde nachází Park na Andělské Zámkové hoře, odkud je pěkný výhled na Český Těšín, Slezské a Moravskoslezské Beskydy.
Český Těšín, Moravskoslezský kraj

Evangelický kostel Na Rozvoji v Českém Těšíně

Evangelický kostel typu baziliky byl vystavěný v letech 1926–1927. Sloužil nejprve německým luteránům, po druhé světové válce ho převzala Českobratrská církev evangelická.
Český Těšín, Moravskoslezský kraj

Via Czechia – Stezka Slezskem

Stezka Slezskem nabízí průchod pohraničními oblastmi českého Slezska mezi Rychlebskými horami a Slezskými Beskydy. Její krajní body tvoří na západě trojmezí Moravy, Slezska a Polska a na východě nejvýchodnější bod ČR. Stezka Slezskem je alternativou Severní stezky v její nejvýchodnější části.
Český Těšín, Moravskoslezský kraj

Řeka Olše – beskydský tok pramenící v Polsku

Jediný z pěti hlavních toků povodí Odry nepramení řeka Olše na českém státním území, ale v sousedním Polsku. V České republice dosahuje délky 71 km, z toho cca 25 km tvoří státní hranici.
Český Těšín, Moravskoslezský kraj

Kostel sboru Církve bratrské v Českém Těšíně

Kostel byl navržen v roce 1926 pro evangelický českobratrský sbor v Českém Těšíně. Projekt vyhotovil Edward David a dle jeho návrhu byl kostel v letech 1928-1929 postaven.
Český Těšín, Moravskoslezský kraj

Most přátelství v Českém Těšíně

Most přátelství je hraniční most spojující polský a český břeh řeky Olše v historickém městě Těšíně. Stal se symbolem bouřlivé historie Těšínského Slezska. Státní hranice prochází přesně středem mostu a je vyznačena výraznou čárou.
Český Těšín, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Český Těšín

Kavárna Avion Český Těšín

Literární kavárna a čítárna se nachází u mostu Přátelství v Českém Těšíně. Můžete se zde zastavit s šálkem čaje či kávy u básnické sbírky, oblíbené knihy, novinových článků a listovat časopisy. Pořádají se zde také kulturní a společenské akce nebo výstavy. Kavárna je bezbariérová.
Český Těšín, Moravskoslezský kraj

Exerciční dům Český Těšín

Exerciční dům byl zrekonstruován a posvěcen v roce 1994. Je zasvěcen třem košickým mučedníkům, jejich ostatky jsou součástí exerciční kaple. Dům slouží věřícím, ať už k duchovním obnovám nebo různým seminářům a setkáváním.
Český Těšín, Moravskoslezský kraj

Pekárna U Hranice

Kamil Sirotek se po 13 letech práce v pražské restauraci Pizza Nuova posunul o 400 km dál za svým kamarádem Honzou Florkem, který dlouhá léta provozoval podnik v Londýně a dneska má Těšínskou Radegastovnu.
Český Těšín, Moravskoslezský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Těšínské Slezsko


Zábavný výlet pro děti: zimní toulky v Beskydech

Beskydy, na východě Česka u česko-polsko-slovenského trojmezí, nabízí skvělé podmínky pro trávení zimní dovolené. Vyberou si tu vyznavači sjezdového lyžování, běžek nebo skialpinismu. A pokud zrovna není sníh? Pak zde naleznete hustou síť turistických tras! Anebo lze vyrazit za poznáním.
Jablunkov, Cesty poznání

Hraběnka Larischová aneb konec dámy se špatnou pověstí

„Milá maminko,“ stálo na lístečku nalezeném v dívčím pokoji, „až to budeš číst, budu už v Dunaji – Mary.“ Mary se ovšem spletla, neskončila v Dunaji, ale v loveckém zámečku Mayerling nedaleko Vídně. Právě ona v lednu 1889 doprovodila korunního prince Rudolfa na jeho sebevražedné cestě.
výlet na zámek Fryštát, Výpravy za kuriozitami