Nižbor

Městečko v údolí řeky Berounky proslavily sklárny a také zámek, v němž můžete navštívit expozici keltské kultury. Nad Nižborem na kopci Hradiště objevíte pozůstatky keltského oppida Stradonice, půvabným místem je zřícenina královského hrádku Jenčov hluboko v křivoklátských lesích.

Oblíbené v obci

Nižbor, městečko u řeky

Podobně jako řeka Berounka je i Křivoklátsko oblíbeným výletním místem; zakladatelé města zkrátka měli při výběru polohy šťastnou ruku. První písemná zmínka o Nižboru pochází z roku 1265, kdy král Přemysl Otakar II. vydal na zdejším hradě zakládací listinu města Poličky. Nižborský lovecký hrádek se během staletí proměnil v barokní zámek, kde si prohlédnete keltskou expozici, na protějším kopci dobře uvidíte plošinu, kde se kdysi rozkládalo keltské oppidum Stradonice.
 

Nižborská zlatá horečka

V srpnu 1877 byl na stradonickém oppidu objeven zlatý poklad: kožený vak plný zlatých mincí zvaných duhovky. Romantické místo nad Berounkou se záhy proměnilo v malý český Klondike a vypukla nefalšovaná zlatá horečka; na území bývalého keltského hradiště prý denně kopalo až 300 lidí. Zlatokopové místo vydrancovali do posledního zrníčka, zároveň však Stradonice vstoupily do povědomí řady evropských sběratelů a archeologů. O obsáhlou sbírku stradonických nálezů pečuje Národní muzeumPraze.
 

Sklo, voda, hrady a vodopády

Na začátku dvacátého století vznikla v Nižboru sklárna Rückl; vyrábí například sošky Českých lvů, filmových cen, a vy sem můžete přijet na prohlídku. S městem Berounem a dalšími zajímavostmi v okolí se seznámíte při putování vodáckou naučnou stezkou Berounka anebo naučnou stezkou a cyklostezkou Po stopách českých králů. Hlubokou do lesů kolem hradu Křivoklát se dostanete při pátrání po romantické zřícenině maličkého hrádku Jenčov, ale ještě složitější bude cesta ke Stradonickým vodopádům – patří totiž k místům, kam žádné značky nevedou.

Velikonoční jarmark v Nižboru

Svaz zahrádkářů vás srdečně zve na Velikonoční jarmark, 12. 4. 2025 na nárvoří zámku v Nižboru.
Nižbor, Středočeský kraj

Velikonoce ve sklárně Rückl

Velký pátek a Bílou sobotu v naší sklárně, tak jako každý rok, věnujeme oslavě svátků jara.
Nižbor, Středočeský kraj

Velikonoce ve sklárně Rückl

Velký pátek a Bílou sobotu v naší sklárně, tak jako každý rok, věnujeme oslavě svátků jara.
Nižbor, Středočeský kraj

První máj ve sklárně Rückl

Přijeďte oslavit svátek lásky První máj hezky česky do naší sklárny v Nižboru. Bude to den plný zážitků, lásky i dobrot. Srdce z křišťálu si k nám přijeďte vyrobit, vybrousit či namalovat.
Nižbor, Středočeský kraj

Den řemesel ve sklárně Rückl

Pojďme společně zažít, co umí zlaté české ruce! Podívejte se a vyzkoušejte si řemesla historická i současná, nejen proslulou ruční výrobu skla, která je součástí kulturního dědictví UNESCO.
Nižbor, Středočeský kraj

Aktivity v obci Nižbor

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel

Berounka je největším levobřežním přítokem Vltavy. Měří necelých 140 km a na své cestě její tok obohacují vody 45 přítoků, z toho 24 levobřežních. Původní název řeky byl Mže a právě ta je jednou z řek, z níž Berounka vzniká.
Nižbor, Středočeský kraj

Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči

Nahlédněte do světa unikátní výroby tradičního ručně broušeného českého křišťálu a tvořte spolu s mistry ve sklárně Rückl, která je tu s vámi již více než 120 let. Během prohlídek sklárny máte možnost spatřit jednotlivé fáze a tradiční techniky výroby skla a také vyzkoušet foukání a broušení skla.
Nižbor, Středočeský kraj

Zámek Nižbor – poznejte každodenní život Keltů

Na zámku Nižbor je již několik let zřízeno Keltské informační centrum, které se stalo střediskem nejen kultury dávno zaniklé, ale i Keltství nově se probouzejícího.
Nižbor, Středočeský kraj

Keltské hradiště Stradonice

Keltské oppidum Stradonice patří mezi nejznámější české pravěké objekty, a to hlavně díky tisícům nálezů a „zlaté horečce“, která se rozpoutala v roce 1877, po nálezu pokladu, jenž obsahoval asi 200 zlatých a stříbrných mincí.
Nižbor, Středočeský kraj

Stradonické vodopády nedaleko Berouna

Stradonické vodopády jsou jedním z mála míst, kam zatím značky nevedou. Leží na bezejmenném potoce kousek za vesnicí Stradonice, která se nachází mezi Nižborem a Berounem. Vodopády se ukrývají v menší úzké rokli, která je obestavěna chatami. V horní části rokle se nachází několik kaskád a vodopád.
Nižbor, Středočeský kraj

Koníci Stradonice

Stáj Stradonice nabízí vyjížďky na koních i ponících za krásami středočeských lesů.
Nižbor, Středočeský kraj

Vodní turistika na Berounce

Vypůjčte si u nás lodě a nechte se unášet proudem Berounky. Uvidíte nádherné přírodní scenérie, poznáte množství kulturních, historických a přírodních zajímavostí.
Nižbor, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v obci Nižbor

Nádražní výletní restaurace Zastávka Nižbor

Před pár lety chátrající dřevěný železniční sklad – "magacín" – z roku 1876 se rozhodl zachránit a změnit herec Tomáš Hanák. V současné době tady provozuje vyhlášenou restauraci.
Nižbor, Středočeský kraj

Ubytování v Zastávce Nižbor

U vyhlášené restaurace Zastávka v Nižboru, která vznikla ze skladu na nádraží, je možné se i stylově ubytovat v několika vagonech.
Nižbor, Středočeský kraj

Cukrárna a kavárna pod Zámkem

Kavárna s posezením a dětským koukem se nachází v ulici Křivoklátská pod nižborským zámkem. Je vyhlášená výrobou dortům cukroví a makronek. Vše je zde dělané poctivě a s láskou.
Nižbor, Středočeský kraj

Restaurace Hotel Praha

Restaurace Hotel Praha v Nižboru nabízí především českou kuchyni a ubytování v romantickém údolí řeky Berounky.
Nižbor, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Český kras – Křivoklátsko


S osobností na procházku: do Všeradic a Dvora Všerad za Magdalenou Dobromilou Rettigovou

I když od vydání slavné Domácí kuchařky uplynulo už 200 let, její autorka Magdalena Dobromila Rettigová (1785–1845) je v gastronomii stále pojem. Pojďte si ji s Kudy z nudy připomenout do Všeradic na Berounsku, kde se narodila. I když většinu života strávila jinde, tady na ni nezapomněli a například místní pivovar Všerad pravidelně v lednu připomíná výročí jejího narození spodně kvašeným speciálem Magdalena.

Z Prahy všemi směry: za medvědy, na rozhledny a k Berounce do Berouna

Beroun je královské město, které proslavily hrnčířské trhy a také medvědárium, kde našli domov slavní méďové z Večerníčku. Z Prahy jste tu za chvilku a Kudy z nudy vám nabízí spousty úžasných tipů na místa s krásnou přírodou, architekturou nebo zajímavou historií. Vydejte se s námi do Berouna, třeba jen na pár hodin nebo na jednodenní výlet!
Berounské tipy, kam s dětmi, Výpravy za kuriozitami

Advent na královském hradě Karlštejně

Hrad Karlštejn nabízí v adventním čase mnoho zajímavých akcí. Pod hradem vždy vyroste velké historické tržiště na kterém jsou k dostání výrobky řezbářů, šperkařů, adventní věnce i spousta dalšího vánočního zboží. Správnou vánoční atmosféru ve vás vyvolá Muzeum betlémů se sbírkou betlémů z raritních materiálů.

Vánoční výlet za Karlem IV.

Vánoce s Karlem IV.? A proč ne. Projděte se centrem Prahy a až budete mít dost Staroměstských vánočních trhů, vydejte se Karlovou ulicí směrem na Karlův most. Tam, v muzeum Karlova mostu, na vás čeká unikátní výstava originálních betlémů. Z města si pak udělejte výlet k hradu Karlštejn, kde se provádí i v zimě. Otevřeno mají také v Muzeum betlémů, kde se mmo jiné nalézá také figurka Karla IV.