Týnec nad Labem

Prozkoumejte město Týnec nad Labem ležící 12 km východně od Kolína, na výrazném vrchu tyčícím se nad řekou Labe a nabídku turistických atraktivit. Historické jádro města je od roku 2003 městskou památkovou zónou. Nachází se zde také gotická tvrz ze 14. století. Přímo u města najdete přírodní památku Lžovické tůně nebo přírodní rezervaci Týnecké mokřiny. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.
Město se nachází v turistické oblasti Kutnohorsko a Kolínsko, v posledním výběžku Železných hor. Město se skládá ze tří místních částí – Týnec nad Labem, Lžovice a Vinařice. Historické centrum města je městskou památkovou zónou. K památkám patří tvrz zvaná "Hrad" z 15. století, s dosud zachovaným dvoupatrovým věžovým palácem. Najdete zde radnici z roku 1782, kostel Stětí sv. Jana Křtitele, hrobku generála Mease či hodnotnou klasicistní stavbu, dům čp. 74 s lékárnou. 

Asi jeden kilometr východně od Týnce nad Labem se nalézá lokalita zvaná Kolo, kde sondy prokázaly nálezy mladolaténského a halštadského období. O komplexní historii Týnce nad Labem a nejbližšího okolí se dozvíte v Městském muzeu.

Dopřejte si pohodový pobyt, navštívit tu můžete zajímavé turistické cíle. Kromě cyklostezek, pěších stezek a přírodních zajímavostí v blízkém okolí láká k návštěvě Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem, zámek Kačina, zámek Karlova Koruna, zámek Hrádek u Nechanic či oboru Žehušice s bílými jeleny.  Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Objevte nezapomenutelná dobrodružství a zážitky.

Turistická informační centra


Aktivity ve městě Týnec nad Labem

Marína Týnec nad Labem – rekreační areál vodních sportů

Rekreační areál pro posádky lodí a karavanů v krásném týneckém Polabí. Příroda v Polabí vám nabízí rekreaci a zážitky z přírody lužních lesů i bohaté fauny Polabí. Ubytování Marína Týnec nabízí v mobiheimech, chatkách a karavanech.
Týnec nad Labem, Středočeský kraj

Tvrz v Týnci nad Labem

V roce 1463 dal císař Zikmund Týnec nad Labem Vaňkovi z Miletínka. Právě on prý postavil nebo vyzdvihl v Týnci tvrz. Z tvrze se dodnes dochoval především kamenný gotický dvoupatrový palác.
Týnec nad Labem, Středočeský kraj

Půjčovna kajutových lodí Týnec nad Labem

Kroměřížská plavební půjčuje kvalitně vybavenou loď na Labi a Vltavě. V lodi najdete kuchyni, WC, tekoucí vodu i topení. Plavební turnus je vždy celý týden, ve vyjímečných případech v květnu víkend nebo minitýden (3 dny).
Týnec nad Labem, Středočeský kraj

Přírodní památka Lžovické tůně

Přírodní památka Lžovické tůně u Týnce nad Labem na Kolínsku chrání biotop labské nivy s tvrdými i měkkými luhy, tůněmi, vegetací vrbin, olšin, vysokých ostřic i dalších vzácných a chráněných druhů.
Týnec nad Labem, Středočeský kraj

Muzeum rodu Pernerů a Týnce nad Labem

Muzeum se zaměřuje na komplexní historii Týnce nad Labem a nejbližšího okolí.
Týnec nad Labem, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Kutnohorsko a Kolínsko


Putování za adventním kouzlem v Polabí

Objevte adventní kouzlo Polabí, kdy se v Kolíně a Lysé nad Labem konají vánoční trhy, v Pečkách vystaví klub modelářů stovky mašinek a krásným zážitkem je také návštěva vyzdobených chaloupek ve skanzenu v Přerově nad Labem. Právě tam se totiž konají originální Lidové Vánoce v Polabí.

Výlet do katedrály dvou světů v Kutné Hoře

Husitské hordy odtáhly a z rozvalin sedleckého chrámu stoupal dým. Obraz zkázy a beznaděje. Nejstarší katedrála ve střední Evropě byla vypleněna, vypálena, zneuctěna. Celých 279 let neměl nikdo odvahu pustit se do její opravy, a přece bylo tohle „zbořeniště“ v roce 1681 oficiálně označeno za nejskvostnější basiliku, tedy Splendissima basilica. Úžasný monument budil respekt i ve zmrzačeném stavu.

Příběh české národní hymny

Josef Kajetán Tyl (4. února 1808 Kutná Hora – 11. července 1856 Plzeň) byl český dramatik, režisér, herec, překladatel, divadelní kritik, spisovatel a novinář. Muž, který svůj život zasvětil divadlu I jeho život leckdy připomínal divadelní hru – někdy drama, jindy komedii či frašku. Třeba takovou, jakou byla Fidlovačka, Tylova hra, poprvé hraná v prosinci 1834 ve Stavovském divadle v Praze.

Výlet do Kutné Hory, stříbrného srdce království a hry Kingdom Come: Deliverance

Jindřichové a Jindřišky, připravte měšce i dobré brnění – čeká vás výprava do srdce království, kde se razí groše a kují intriky. Kutná Hora nikdy nebyla jen město chrámů. V době největší slávy platila za stříbrnou pokladnici Českého království. A dnes? Město zůstává živou kulisou příběhů – ať už těch skutečných, filmových nebo herních, třeba v Kingdom Come: Deliverance II. Vydejte se ji prozkoumat s Kudy z nudy!