ÚvodVýletyVýpravy za kuriozitamiVýlet za kutnohorským stříbrem i bílými jeleny

Výlet za kutnohorským stříbrem i bílými jeleny

Zveme vás na výlet, při němž se podíváte do útrob tajemné pokladnice a ani přitom nebudete muset rozbít prasátko s úsporami. Vydáme se totiž do Kutné Hory, o níž se kdysi hovořilo jako o stříbrné pokladnici Českého království, nahlédneme do středověkého stříbrného dolu a také do tajemné kostnice.

Středověké doly i alchymistická dílna

Stříbrný důlČeské muzeum stříbra v Kutné Hoře nabízí několik prohlídkových okruhů. Jeden z nich vás zavede do hlubin pravého středověkého stříbrného dolu, projdete se i hornickou osadou a budete zasvěceni do tajů dobývání stříbrné rudy a jejího zpracování až do podoby nové lesklé mince.

Když už budete v Kutné Hoře, nesmíte minout bez povšimnutí nádherný gotický chrám sv. Barbory – který zde stojí, tak trochu "na vzdor". Ve výzdobě nad levým vvchodem objevíte plastiku horníka, který je otočený zády k městu a přidržuje si kutnu, takže odkrývá své pozadí. Byl sem umístěn v době, kdy se kutnohorští podnikatelé semkli proti zástupcům krále. Nejúchvatnější výjevy Svatobarborského chrámu zůstávají návštěvníkům skryty. S dalekohledem nebo silným kukátkem můžete nad ochozy na pilířích obdivovat fantastickou faunu, tvořenou chimérami, netopýry, démony, harpyjemi, žábami nebo okřídlenými berany. Na jednom z jižních pilířů najdete i opici s pomerančem. Jedná se o první plastické zobrazení tohoto ovoce u nás.

Kutná Hora kašnaDalší perlou Kutné Hory je Vlašský dvůr, který byl po celá staletí střediskem hospodářské moci českého státu. V dobách největšího rozkvětu města, sloužil Vlašský dvůr též jako sídlo panovníka při jeho pobytu v Kutné Hoře. Odehrálo se zde mnoho důležitých událostí a setkání. V současné době slouží Vlašský dvůr jako stálá expozice mincovnictví.

Staré časy si můžete připomenout také v Alchymistické dílně v Sankturinovském domě na Palackého náměstí. Poprvé je existence alchymistické dílny doložena již v roce 1480. Tehdejší majitel tzv. Knajslíkova domu, nejmladší syn Jiřího z Poděbrad, Hynek (kníže Minsterberský) nechal v prvním patře věže tohoto domu vybudovat alchymistickou dílnu vyzdobenou mystickými ornamenty. Ještě roku 1902 je Hynkova laboratoř popisována jako zajímavá památka tehdejší alchymistické činnosti v původním stavebním slohu.

Do chrámu světla i unikátní kostnice v Sedlci

KostniceV městské části Sedlec si prohlédnete chrám Nanebevzetí Panny Marie, který ve stylu barokní gotiky upravil slavný český architekt J. B. Santini. Mohutná okna i celková dispozice stavby neměla ve své době v Čechách obdoby. Výzdoba ve srovnání s dobovými stavbami skoro chybí, ale o to větší roli tu dostává samo světlo. Každou minutu proměňuje interiér a celou, už tak žensky subtilní stavbu, odlehčuje a unáší ji do nadzemských výšin.

Odvážnější výletníci se mohou vydat na prohlídku slavné kostnice pod hřbitovní kaplí Všech Svatých, vyzdobenou pitoreskně poskládanými lidskými kostmi, ze kterých jsou zde umě vytvořeny pyramidy, girlandy a monstrance, nápisy IHS (Jesus Hominum Salvator – Ježíš Spasitel lidstva) i lustr, který je sestaven ze všech druhů kostí lidského těla. Na mříži v levé části kaple je dokonce sestaven erb Schwarzenberků.
 

Vydejte se k pohádkovým zámkům a za bílými jeleny

Bílý jelenZa zábavu a odlehčením se poté můžete vypravit na kutnohorskou bobovou dráhu a letní plovárna v areálu Klimeška. Výlet můžete zakončit návštěvou blízkého zámku Kačina, kde sídlí muzeum českého venkova. Jedná se o nejvýznamnější empírovou stavební památku u nás. Postavit jej nechal jako svoje representační sídlo v letech 1806-24 Jan Rudolf Chotek, tehdejší president gubernia a nejvyšší purkrabí Království českého. Okolo zámku se rozkládá velký anglický park.

Pohádkový zámek Žleby leží 25 km od Kutné Hory a můžete tu určitě strávit přijemné odpoledne. Samotná prohlídka trvá kolem půldruhé hodiny a k zámku přiléhá park s velkými keři rododendrónů. Původně gotický hrad vlastnil jednu dobu i kutnohorský mincíř, takže zámek vlastně slouží jako rozšířená prohlídka života kutnohorských patricijů. Unikátní raritou je zde obora bílých jelenů. Od 1. května do konce srpna je možné vidět několik kusů těchto jelenů ve 12.00 a 15.30 hodin při přikrmování na vzdálenost 10 – 15 m.