Zdroj foto: Obec Divišov

Divišov

Městys Divišov najdete mezi Benešovem a Vlašimí, asi 6,5 km od hradu Český Šternberk. Název obce se objevuje v roce 1218 jako testis Dyuvis de Dyuviscov a o rok později Diuis de Diuisoviz; poté se ustálila podoba Divišov. Tímto názvem bylo vyjádřeno, že jde o majetek Divišův.
město divišovMěstys se nachází v turistické oblasti Posázaví. Na místě dnešní starobylé budovy děkanství, stávala tvrz, kolem které se začala tvořit osada. Před rokem 1242 založil Zdislav, prvorozený syn Diviše z Divišova, hrad Šternberk (dnešní obec Český Šternberk). Pojmenován byl po původním erbu Diviše z Divišova, zlaté osmicípé hvězdě na modrém poli. Název města odkazuje právě na osobní jméno Diviš, které je základem názvu městečka, je českou podobou řeckého jména Dionýsios, což znamená „bůh vína“, popřípadě též „božské dítě“; v češtině je možnost výkladu také jako „divoký“ (patrně vlivem formální podoby s přídavným jménem divý).

divišovNásledně se tedy z Divišovců stal rod Šternberků, jež vlastní hrad do dnešních dnů. V průběhu roku 1545 byla osada Divišov povýšena na město, které získalo privilegiem krále Ferdinanda I. na žádost Jana Holického ze Šternberka práva tržní (pořádání sobotních trhů) a hrdelní (trestání zločinců). Neštěstí přišlo v roce 1742, kdy velký požár téměř zničil celé město. V říjnu 1899 byla zahájena stavba železniční tratě vedoucí z Čerčan do Kolína, v Ledečku železniční trať odbočovala na KácovSvětlou nad Sázavou. Zahájení provozu proběhlo 6. října 1901. Od roku 1925 začala fungovat pravidelná autobusová linka Benešov – Divišov, která spolu s paralelní železnicí nazývanou Posázavský pacifik dopomohla k rozvoji chataření a vzniku více než 15 chatových osad. Dostupnost chatařství a chalupářství pak ještě umocnila výstavba úseku dálnice D1 od Prahy do Šternova, který byl uveden do provozu 8. července 1977.

V Divišově na vás čekají zajímavé turistické cíle: Rozhledna Špulka u Lbosína, Naučná stezka rytíře Kryštofa Jana Šice, Přírodní koupaliště – biotop Divišov a z památek stojí za vidění kostel sv. Bartoloměje, barokní budova děkanství či budova obecního úřadu. Sportovní fanoušci budou znát Plochou dráhu Divišov. K zajímavostem patří i to, že dne 1.března 1900 byla v Divišově otevřena pošta a sídlí zde i dnes. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití.

Aktivity v městysi Divišov

Rozhledna Špulka na vrchu Březák u Lbosína

Na vrchu Březák nedaleko Lbosína na Benešovsku stojí architektonicky velmi zajímavá dřevěná rozhledna Špulka, která by díky svému tvaru snad ani nemohla dostat lepší jméno.
Divišov, Středočeský kraj

Naučná stezka rytíře Kryštofa Jana Šice z Divišova až k hradu Český Šternberk

Název stezky vychází ze jména rytíře Jana Kryštofa Šice, který žil v Měchnově a na Šternberku v 17. století. Dochovaly se po něm místní názvy jako "Šicovská louka" nebo "Šicovský rybník". Trasa využívá historických dochovaných cest.
Divišov, Středočeský kraj

Přírodní koupaliště – biotop Divišov

Městys Divišov revitalizovalo koupaliště na moderní koupací biotop, který je otevřen od srpna 2019.
Divišov, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Posázaví


Z Prahy všemi směry: Posázavským Pacifikem za zlatem do Jílového u Prahy

Daleké výhledy, prohlídka několika štol, kde se v kdysi skutečně dolovalo zlato, a městečko Jílové s muzeem a expozicí zaměřenou na zlato a skutečným zlatým pokladem: to je pozvánka na další výlet za Prahu. K tomu vás ještě čeká jízda Posázavským Pacifikem, rozhledna a jeden neobyčejný železniční viadukt. Vydejte se s Kudy z nudy za zážitky do Posázaví!
pěší výlet za zlatem do Jílového u Prahy, Výpravy za kuriozitami

Z Prahy všemi směry: oppidum Závist, rozhledna, Keltové a Dolní Břežany

Baví vás krátké výlety do přírody, historie a Keltové? Vraťte se s Kudy z nudy v čase o dva tisíce let zpět, kdy žili na našem území. Příjemná procházka za Prahu povede na největší keltské oppidum na Závisti nad Zbraslaví a do Keltského parku v Dolních Břežanech.
Výlet na největší keltské oppidum Závist, Výpravy za kuriozitami

Cyklovýlet na Zbraslav a do Davle za Vladislavem Vančurou

Markéta Lazarová, Rozmarné léto, Konec starých časů, Útěk do Budína a Kubula a Kuba Kubikula, to je pětice nejznámějších próz spisovatele Vladislava Vančury. V červnu si připomínáme 125 let od jeho narození. Pojďte s portálem Kudy z nudy pátrat kde žil a která místa na něj zapůsobila.

Po stopách šlechtických rodů: příběh manželství následníka trůnu Ferdinanda d’Este a Žofie Chotkové

Kdyby se jediný syn císaře Františka Josefa I. nezastřelil v Mayerlingu, nejspíš by František Ferdinand d’Este prožil běžný život váženého šlechtice. Jenže výstřel z roku 1889, který sprovodil ze světa korunního prince Rudolfa, přenesl nástupnictví na rodinu mladšího bratra vládnoucího císaře.