Zdroj foto: mapy.cz, autor Irena Brožová

Škvorec

Městys Škvorec se nachází nedaleko Prahy, mezi městy Říčany a Úvaly. Součástí městyse je i vesnice Třebohostice. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe. Původ názvu obce (správně má být skloňován v ženském rodu, tedy ta Škvorec, běžně se ovšem užívá mužský rod) není zcela jasný a zřejmě pochází od osobního jména Škvor, což byl patrně lokátor vyslaný šlechticem, mající za úkol připravit podmínky pro založení vsi nebo dvora a název tedy označoval Škvorův dvorec – Škvorec.
Městys Škvorec se nachází v turistické oblasti Posázaví. Název obce mohl vzniknout také od slova sk(v)orec, což je ve staroslovenštině a většině slovanských jazyků název pro špačka obecného nebo v přeneseném slova významu se tak označovali posměváčci či šprýmaři a mohlo by se jednat o vyjádření charakterových vlastností obyvatel obce.

Nejstarší písemná zmínka o Škvorci pochází ze 14. července 1279, kdy Domaslav ze Škvorce, číšník královny Kunhuty, společně s vladykou a sousedem Bohuslavem z Horky připojil svou pečeť k listině řešící spor Půty ze Mšena a Rýzmburka s kanovníkem Vyšehradské kapituly Velislavem o rozdělení vsi Kostelce nad Ohří. Za Jana Škvoreckého z Klinštejna byla obec 13. prosince 1497 povýšena králem Vladislavem II. na městys, kterému byl udělen znak. V roce 1621 připadla Škvorec Albrechtu z Valdštejna, který ji v roce 1622 prodal Karlovi z Lichtenštejna, a tím došlo k připojení škvoreckého panství k panství kosteleckému. Součástí kosteleckého panství zůstala Škvorec až do roku 1848, kdy se stala součástí okresu Černý Kostelec (Kostelec nad Černými lesy). Od roku 1855 do roku 1960 patřila do okresu Český Brod, po reorganizaci státní správy v roce 1960 byla administrativně přiřazena do okresu Praha-východ. Statut městyse se Škvorci vrátil 10. října 2006.

Navštívit tu můžete zajímavé turistické cíle: Zámek Savoia ve Škvorci, lom Na plachtě, novogotický evangelický kostel ve Škvorci, barokní špýchar, kostel sv. Anny. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Turistické značky vedou například do obce Třebohostice, na Hradešín anebo do Mukařova skrze údolí Dolinky.

Aktivity v městysi Škvorec

Zámek Savoia ve Škvorci

Zámek je sídlem aristokratické rodiny, zde provozuje kulinářskou akademii, klub příznivců barokní hudby a pořádá oslavy v tradičním šlechtickém stylu. Nově zrekonstruovaný zámek je místem pro svatby, romantické ubytování i firemní akce.
Škvorec, Středočeský kraj

Lom Na plachtě – přírodní památka nedaleko od Prahy

Nedaleko od Prahy v blízkosti obce Třebohostice najdete dnes již zatopený lom. Bývalý lom se nachází na chráněném území.
Škvorec, Středočeský kraj

Novogotický evangelický kostel ve Škvorci

Novogotický evangelický kostel stojí ve Škvorci nad bývalým pivovarem.
Škvorec, Středočeský kraj

Kostel sv. Anny ve Škvorci

Za Novým zámkem v městysu Škvorec stojí pozdně barokní kostel sv. Anny z let 1759-1767. Na místě původního rozbořeného kostela ho nechala vybudovat tehdejší majitelka panství Marie Terezie – vévodkyně Savojská, kněžna z Lichtenštejna.
Škvorec, Středočeský kraj

Statek u Prahy ve Škvorci

Statek u Prahy ve Škvorci nabízí soukromí uzavřeného areálu pro svatby, oslavy a firemní eventy. Užijte si komfort, zábavu a skvělou gastronomii v prostředí inspirovaném moderním designem, tradicemi a přírodou.
Škvorec, Středočeský kraj

Barokní špýchar ve Škvorci

V městysu Škvorec se za kostelem sv. Anny dochoval barokní špýchar postavený po roce 1771.
Škvorec, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Posázaví


Procházka štiřínským parkem a jeho blízkým okolím

Park o rozloze 40 hektarů patří k nejkrásnějším v republice. Jeho největší chloubou jsou rhododendrony, kterých zde naleznete kolem 1 300 kusů. Kromě rozsáhlých travnatých ploch je možné obdivovat množství listnatých i jehličnatých stromů, keřů, a především zmíněných rhododendronů.
zámek Štiřín, Pěšky po Česku

Na motorce okolo Slapské přehrady

Co může být krásnějšího než výlet v jedné stopě překrásnou krajinou s mnoha úchvatnými výhledy a zajímavými památkami? Nenáročný výlet okolo Slapské přehrady nadchne nejen začínající motorkáře, ale na své si přijdou i zkušenější jezdci.

Z Prahy všemi směry: za motorkami, mašinkami do Benešova a na zámek Konopiště

Vydejte se s Kudy z nudy na výlet do Benešova! Co vás tu čeká? Třeba zřícenina klášterního kostela minoritů, druhý nejstarší zvon v Česku a zámek Konopiště, obklopený rozsáhlým lesoparkem. Město brzy necháme za zády, protože tentokrát si protáhneme tělo trochu víc než jen při krátké procházce k zámku a zpátky.
tip na výlet do Benešova, Výlety pro děti

Z Prahy všemi směry: Posázavským Pacifikem za zlatem do Jílového u Prahy

Daleké výhledy, prohlídka několika štol, kde se v kdysi skutečně dolovalo zlato, a městečko Jílové s muzeem a expozicí zaměřenou na zlato a skutečným zlatým pokladem: to je pozvánka na další výlet za Prahu. K tomu vás ještě čeká jízda Posázavským Pacifikem, rozhledna a jeden neobyčejný železniční viadukt. Vydejte se s Kudy z nudy za zážitky do Posázaví!
pěší výlet za zlatem do Jílového u Prahy, Výpravy za kuriozitami