Postoloprty

Město Postoloprty leží ve středním Pohří a osídlení tohoto kousku země dokládají četné archeologické nálezy kosterních pozůstatků a pravěkých nástrojů jak na území samotného města, tak v širším okolí podél řeky Ohře. Také vás vždycky zajímalo, jak vzniklo podivuhodné a snadno zapamatovatelné jméno města? Vlastě to žádná věda není – jméno odkazuje na početnou skupinu zdejších řemeslníků, ševců. Výraz "postole prtati" znamenalo staročesky "ševcovat či opravovat boty".
PostoloprtyMěsto Postoloprty se nachází v turistické oblasti Dolní Poohří, která bylaosídlená od nepaměti. Dlouhou řadu pro nás převážně anonymních kmenů a etnik uzavírají v polovině 6. století noví přistěhovalci a budoucí trvalí obyvatelé – Slované. Tito zemědělci a zároveň schopní bojovníci s oblibou vyhledávali úrodné oblasti s dostatkem vody a není divu, že jejich pozornosti neunikla ani krajina kolem dnešních Postoloprt. Východně od nedaleké obce Březno byla díky dlouhodobým výzkumům archeoložky dr. Pleinerové odkryta slovanská osada, jedinečná především doklady o soužití Slovanů se starším germánským obyvatelstvem. Bohaté nálezy umožnily odborníkům částečně rekonstruovat vzhled původního osídlení a takto vzniklý skanzen návštěvníkům zajímavým způsobem přibližuje současnosti doby dávno minulé. První písemně zaznamenaná podoba o Postoloprtech vůbec pochází z díla kronikáře Kosmy a zní "Postolopirth".

postoloprtyDnes si zde můžete dopřát pohodový pobyt během vaší dovolené anebo se sem vypravit na výlet. Navštívit tu totiž lze zajímavé turistické cíle: jedním z nich je zámek Postoloprty, zámecká zahrada nebo Knížecí dvůr. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Nedaleko řeky Ohře jihozápadně od města leží hradiště Drahúš, o kterém se píše již v Kosmově kronice. O kousek dál, nedaleko obce Březno, se nachází další hradiště z doby bronzové, a to hradiště Březno. V současnosti je oblast chráněnou kulturní památkou ČR.

Ve městě je hlavní památkou barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie na náměstí – dílo architekta Antonia Altomonta. Za zmínku stojí také budova bývalé radnice z 18. století anebo památkově chráněná budova fary. Dnešní správa města sídlí v radniční budově z počátku 20. století dle návrhu architekta Aloise Dauta. Od kostela vede zeleně značená Mariánská stezka až k zámku Stekník (11,5 km). Stejný cíl doporučujeme i cylistům po cyklostezce č. 6 Ohře.

Aktivity ve městě Postoloprty

Zámek Postoloprty s parkem

Zámek se nachází v centru města Postoloprty. Historie zámku je velice bohatá, bohužel v současné době je velmi zdevastovaný a chátrá. Zámecký park patří obci, která se chystá na jeho revitalizaci.
Postoloprty, Ústecký kraj

Knížecí dvůr Postoloprty

Bývalý statek v Postoloprtech, známý jako Knížecí dvůr, se snaží zachránit rodina původem z Prahy.
Postoloprty, Ústecký kraj

Zámecká zahrada Postoloprty

Zámecká zahrada, odpočinková plocha v centru Postoloprt, projde roku 2018 rekonstrucí a poté bude pro veřejnost volně přístupná po celý rok.
Postoloprty, Ústecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Dolní Poohří


Krajinou chmele na kole – chmelařské památky Žatecka

Vydejte se cestou chmele jedinečnou krajinou Žatecka, která byla v roce 2023 zapsána na Seznam UNESCO přírodního a kulturního dědictví. Jde o první chmelařskou krajinu na světě, která získala tento status. Projeďte se krajem chmele na kole, část naší trasy povede po Chmelové stezce, která zájemcům vyzradí všechna tajemství pěstování zeleného zlata. Výlet je dlouhý 12,5 km a vede převážně rovinatou krajinou, takže jej jistě zvládnou i menší děti.

Výlet za nejkrásnějšími stavbami architekta Jana Kotěry

Tvůrce rozkročený mezi dobovou secesí a moderním funkcionalismem zanechal nesmazatelnou stopu v Hradci Králové i na jiných místech. Kde? To vám prozradí portál Kudy z nudy.
Po stopách architekta Jana Kotěry, Cesty poznání

Výlet na místa, která byla inspirací pro Richarda Wagnera

Málokteré šlechtické sídlo natolik přitahovalo pozornost známých osobností jako mohutný gotický hrad Střekov. Romantickou zříceninu obdivovali básníci Goethe, Mácha i hudební skladatel Richard Wagner. Ten údajně právě na Střekově složil báseň, jež se později stala podkladem pro libreto známé opery Tannhäuser.
Ústí nad Labem - Střekov, Na hrady a zámky

S osobností na procházku: po Siřemi a Podbořansku s Franzem Kafkou

Osudovým městem slavného spisovatele Franze Kafky (1883–1924) sice byla Praha, ale víte, že rád cestoval? Jeho soukromé i pracovní cesty po Evropě jsou dobře zmapované, a jedna z nich vede do vesničky Siřem na Podbořansku. Právě tam Kafka pobýval od září 1917 do dubna 1918. Nejenže to bylo patrně nejdelší období, které kdy strávil na venkově, ale právě tady prý našel předlohu pro pochmurnou vesnici ze svého románu Zámek. Pojďte ten tajemný zámek v Siřemi prozkoumat s Kudy z nudy.
s kafkou na venkov, Výpravy za kuriozitami